Co způsobuje zavodnění organismu
Zavodnění organismu je častým problémem, který se projevuje oteklými končetinami, nafouklým břichem, zácpou a dalšími problémy. Nepříjemným projevem zavodněného těla může být kolísání tělesné váhy, únava či špatná nálada.
Kdy je zadržování vody v těle ještě v pořádku, a kdy to naopak značí závažnější problém? Dá se zadržování vody nějak ovlivnit, nebo se již jedná o trvalý stav?
Co je zavodnění organismu?
Zavodněné tělo je stav, na jehož vině může být jak špatný životní styl, tak i nemoc. Voda tvoří až 55 % celkové tělesné hmoty u dospělého člověka a je potřeba pro výživu všech buněk v těle. Výživa se do buněk dostává pomocí živin obsažených v krvi, což je také z 60 % voda.
Zadržování vody v těle je onemocnění, při kterém se do tkání, dutin i oběhového systému nahromadí přebytečná voda, která v těle po nějakou dobu zůstává.
Projevy zadržování vody v těle
Nadměrné množství vody v těle se může projevit různě, mezi základní projevy patří:
- otoky končetin
- pocit plného břicha a nadýmání
- zácpa
- celulitida
- tzv. neklidné nohy
- pocení
- únava a dušnost
- obtížné hubnutí
Zavodňování těla je dle studií častější u žen než u mužů, protože může souviset s hormonálními změnami např. při menstruaci nebo přechodu.
Příčiny zadržování vody v těle
Pokud tělo zadržuje vodu dlouhodobě, může to mít vliv na naše zdraví. Dlouhodobé zavodnění organismu může být způsobeno onemocněním srdce, onemocněním ledvin, jater nebo lymfatického systému.
Nejčastěji zadržování vody v těle značí oslabené ledviny, v případě otoků od kotníků dolů se může jednat o problémy se srdcem. Jiné otoky v těle poté mohou značit problémy s játry.
Mezi další příčiny zadržování vody v těle patří:
- nadměrná konzumace soli
- nadměrná konzumace cukru
- nedostatek vitamínu B6
- nedostatek draslíku
- nedostatek hořčíku
- dehydratace
- hormonální výkyvy
- těhotenství
- nadměrná konzumace zpracovaných potravin
- užívání antikoncepce
- užívání kortikosteroidů
- obezita
- překyselení organismu
- nadměrné užívání alkoholu
- nadměrné užívání kávy
- kouření
- špatný životní styl
- žilní nedostatečnost
Příčin nadměrného zadržování vody v těle je opravdu mnoho. Pokud jsou otoky časté a neustávají ani ráno, je nutné navštívit lékaře.
Nejčastěji je však zadržování vody způsobené nezdravým životním stylem, hodit by se mohl jídelníček na hubnutí nebo tip na zdravou večeři.
Jak odvodnit tělo
Pokud není zavodnění organismu způsobeno nějakým onemocněním, lze s otoky bojovat přirozeným způsobem.
Základ odvodnění organismu tvoří změna stravování, protože uměle zpracovaná strava a strava plná soli, vede právě k otokům. Je vhodné zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, vyhýbat se tučným jídlům a jíst pravidelně. Změna jídelníčku je také skvělou cestou ke zrychlení metabolismu.
Také je dobré přidat pohyb, aby se rozproudil lymfatický systém. Obecně nejsou doporučované silové sporty jako fitness nebo crossfit, naopak je dobré cvičit např. jógu, tai chi nebo chi kung. Tato pomalá cvičení harmonizují tělo a je u nich důležité hluboké dýchání.
Další možností, jak pomoci odvodnění organismu, je pití bylinných čajů. Odvodňovací neboli diuretické účinky má např. odvar z přesličky, kopřivy, řebříčku nebo břízy. Dalšími přirozenými podpůrnými prostředky pro odvodnění organismu je černý rybíz, bez nebo brusinky.
Proč tělo zadržuje vodu?
Výraznou roli při zadržování vody v těle hraje také lymfatický systém, který odvádí z těla škodlivé a nepotřebné látky. Dále slouží jako obranný systém pro mízní uzliny nebo odvádí tkáňový mok z tkání ve formě lymfy. Najdeme ho pod kůží v mízních cévách a jeho nesprávné fungování přispívá k tvorbě otoků.
Zavodněné tělo často ukazuje na přetížený lymfatický systém. V tomto případě je dobré podstoupit sérii ručních lymfatických masáží, které zpátky rozproudí lymfu a otoky zmizí.
Paradoxem je, že na otoky a zavodnění organismu mohou trpět i hodně aktivní lidé. Jedná se nejen o sportovce, ale i o aktivní jedince, kteří jsou neustále na nohou a neumí odpočívat. V tomto případě se může stát, že i přes všechna doporučení tekutina unikne mimo cévy a vyplaví se do tkání. V takovém případě může dojít k otokům nohou např. na konci dne, i když člověk jedl zdravě, hýbal se apod.
Nutné je tedy zároveň odpočívat, aby mělo tělo čas na regeneraci, protože všeho moc škodí.
Mezi další příznaky zadržování vody v těle může patřit stres nebo psychosomatika. Duchovní symbolika říká, že zavodnění těla může značit proběhlou těžkou životní situaci, se kterou se daný člověk dosud nevypořádal a kterou by nejraději vůbec neprožil. Otoky končetin poté značí, že jedinec v sobě danou situaci potlačil.
Jak zavodnit organismus
Může se stát, že zadržování vody v těle je projevem dehydratace organismu. V tomto případě neplatí, že pokud méně pijeme, tělo bude mít méně vody a zavodnění těla zmizí. Funguje to přesně naopak, pokud tělu voda chybí, začne si ji ukládat, což se může projevit zadržováním vody v těle.
Dehydratace organismu nastává, pokud tělo vyloučí více vody, než přijme.
Projevem mírné dehydratace jsou např.
- suché rty
- žízeň
- tmavá moč
- únava
- bolest hlavy
- suchá pokožka
Mírná dehydratace není život ohrožující stav a lze ji postupným zavodněním poměrně rychle odstranit.
Střední až těžká dehydratace organismu nastává při nedostatku vody po několik dní a jedná se o život ohrožující stav. Projevuje se těmito příznaky:
- nízký tlak
- závratě
- silná žízeň
- zrychlený puls
- rychlé mělké dýchání
- bledá pokožka
- svalové křeče
V případě středně těžké až těžké dehydratace se doporučuje vyhledat okamžitě lékaře, protože je často nutná hospitalizace kvůli doplnění všech živin a elektrolytů zpět do těla.
Aby nedocházelo k dehydrataci organismu, je dobré pravidelně pít čistou vodu. Ne pro každého je však pravidelné pití vody procházkou růžovým sadem.
Jednoduchými tipy lze do stravy zařadit více tekutin během dne:
- přidat ovoce a zeleninu
- stáhnout si aplikaci na pití vody
- ochutit si vodu citronem nebo sirupem
- jíst pálivá jídla
- pít vodu k alkoholu a kávě
Do pití vody není dobré se násilně nutit, obecně se doporučuje pít při žízni po menších dávkách.
Zadržování vody v těhotenství
Zavodnění organismu je častým problémem také v těhotenství. V souvislosti s hormonálními změnami dochází k navýšení vody v těle a zvýšení objemu krevního řečiště. Nejvíce to pocítí ženy v 3. trimestru. Zvyšuje se také obsah sodíku v těle, který má na navyšování vody v těle rovněž výrazný vliv.
Závažnou příčinou zavodnění těla a otoků v těhotenství je tzv. preeklampsie, což je život ohrožující stav jak pro matku, tak pro dítě. Lékaře je důležité vyhledat při velkých otocích nohou, oteklých horních končetinách nebo dokonce očních víčkách. Také může být více nateklá pouze jedna končetina, což by mohlo značit žilní trombózu.
Jak otokům v těhotenství předcházet?
I když je zadržování vody v těhotenství velmi individuální, dá se mu předcházet dodržováním jednoduchých zásad:
- vyvážená strava
- přirozený pohyb
- sprchování ve vlažné vodě
- pohodlná obuv bez podpatku
- polohování nohou do zvýšené polohy
- procvičování chodidel
- protahování nohou
- nošení podpůrných punčoch
Zavodnění organismu během těhotenství je naprosto přirozené. Důležité je však stále dodržovat pitný režim, protože naopak nedostatek tekutin by mohl vést k ještě většímu zadržování vody v těle.
Co způsobuje nadměrné pití vody?
Častým problémem, např. při hubnutí, může být nedostatečný pitný režim. Opačným trendem je naopak vysoká konzumace vody během dne, jež pro organismus není žádoucí. Výživoví poradci doporučují vypít aspoň 3 l tekutin denně. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že tekutiny obsahují i jiné potraviny, jako např. ovoce, zelenina, polévky apod.
S vodou do těla přijímáme i elektrolyty, jako je sodík, draslík nebo hořčík. Při zvýšeném příjmu vody však tělo vyrovnává množství elektrolytů v plazmě, protože v plazmě je důležitá elektrolytická rovnováha. To může vést k nebezpečným stavům organismu.
S pitným režimem by se to tedy nemělo přehánět, i když má tělo schopnost přebytečnou vodu z těla vyloučit. Jedná se však o pouze 800-1 000 ml za hodinu.
Jiná situace nastává při intenzivním sportu, např. při maratonu nebo jiných podobných sportovních aktivitách. Při dlouhodobé intenzivní aktivitě v teplejším prostředí se tělo výrazněji potí a ztráty vody mohou dosahovat i několika litrů. Po sportovní aktivitě tohoto typu je dobré doplnit tekutiny ve formě iontového nápoje se zmíněnými elektrolyty, aby byla opět nastavena rovnováha v těle.
S nadměrným pitím vody mohou mít v některých případech problém vegani nebo vegetariáni, kteří ve větší míře konzumují rostlinnou stravu, jež přirozeně obsahuje větší množství vody.
Mezi obecná doporučení patří vyhýbat se nárazovému vypití většího množství vody, a spíše si tedy příjem tekutin rozložit do celého dne.
Neustálá žízeň, i přes dodržování pitného režimu, může značit různá onemocnění, např. diabetes mellitus, a je proto vhodné navštívit lékaře.