Vývar – recept
Poctivost v kuchyni začíná být v kuchyni bohužel cosi zapomenutého. Spousta náhražek a urychlovačů, které jsou k dostání v supermarketech umožňují lidem trávit v kuchyni co nejméně času. Jsou ale jídla, která by v žádném případě neměla být ošizená. Jedním z nich je i vývar.
Polévka z vývaru nepotřebuje nic! Jen trochu zeleniny, pepř a sůl, nepotřebuje drahé vegety ani podobná dochucovadla, aby vůbec nějak chutnala. Stejně jako všechny omáčky k masu – steaková na pepři, citronová, z červeného vína, mandlová a další. Bez vývaru nebudou mít správnou hustotu a šmak.
Někdo dělá vývar z jednoho druhu masa, někdo upřednostní míchaný. Množství surovin v tomto receptu je odhadem na 6-ti litrový hrnec. Důležité, ale je, že po slití a vyčištění zbyde asi 2 -2,5 l krásného voňavého vývaru.
Suroviny
- 2 kostičky z telátka (může být problém sehnat, lze nahradit hovězím)
- 3 kostičky hovězí morkové (může se přidat i hovězí kost řídká)
- kousek hovězího žebra i s kostí cca 300-400 g (hovězí přední)
- kuřecí skelet
- 2 cibule pouze umyté, včetně slupek, dodají vývaru pěknou barvu
- nové koření, bobkový list, celý pepř, petrželka a jiné bylinky
Postup
Pokud má člověk doma jakoukoliv jinou zeleninu, kterou už třeba nechce jíst, ale je mu líto ji vyhodit, tak šup s ní do vývaru. Asi jen červenou řepu nepoužívat. Pokud má člověk čas může kosti opéct v troubě dokud nezačnou vonět a nechytnou barvu, asi půl hodiny naplno.
Pak je vloží do kastrolu a zalije studenou vodou. Na mírném ohni vaří aspoň 6 hodin. Je důležité, aby vývar skoro ani nebublal. Přidá se koření a bylinky. Po 5 hodinách se přidá do hrnce nakrájená zelenina. Vývar se přecedí, kosti se oberou od masa, které se hodí zpátky. A jak na zeleninový vývar?