Dlabejte kokosy a budete hubnout – raw strava

Kokosový olej se řadí mezi potraviny, které jsou označovány jako superfoods, čili potraviny s mimořádnými přínosy pro lidské zdraví. Kokosový olej má jedinečnou kombinaci mastných kyselin.  Rozhodně se nemusíte bát, že při běžné konzumaci kokosového oleje ztloustnete, protože naopak spalování tuků zlepšuje.

Unikátní kombinace mastných kyselin

Kokosový olej je jedním z nejbohatších zdrojů nasycených mastných kyselin. Možná si říkáte, že je to špatná zpráva, ale tomu tak zdaleka není. Škatulkování typu „nenasycené mastné kyseliny jsou zdravotně prospěšné a nasycené mastné kyseliny lidskému tělu škodí“ je zavádějící a tudíž zcela nesprávné.

Naše tělo přímo vyžaduje některé nasycené mastné kyseliny, jelikož plní řadu důležitých funkcí: jsou zdrojem energie, chrání vnitřní orgány, slouží jako základní stavení prvek při tvorbě hormonů a rozpouští řadu vitamínů (A, D, E, K). Je tedy obrovský rozdíl v tom, zda přijímáme nasycené mastné kyseliny z přírodních a pro tělo prospěšných zdrojů (kokos), nebo ze zpracovaných potravin, které tělu škodí (sýr, steak).

Kokos je neuvěřitelně všestranná potravina, která je plná důležitých minerálů a vitamínů.

Nasycené kyseliny se středně dlouhým řetězcem

Vysvětleno ještě přesněji. Kokosový olej obsahuje nasycené kyseliny se středně dlouhým řetězcem. V běžné vařené potravě se naopak setkáváme s nasycenými kyselinami s dlouhým řetězcem. Rozdíl je tedy v tom, že kyseliny v kokosovém oleji jsou metabolizovány jinak. Ze zažívacího traktu jsou rychle vstřebávány játry a využívány jako rychlý zdroj energie, nebo se promění na ketolátky, které dokonce mají léčebné účinky na nemoci jako jsou epilepsie nebo Alzheimerova choroba.

Po kokosu se rozhodně nepřibírá

Někteří nutriční terapeuti hubnoucím lidem často doporučují vyhýbat se jakýmkoliv tukům. Jak už jsem však zmínil, není tuk jako tuk. Po kokosu se rozhodně nepřibírá. Švýcarští vědci z University of Geneva prováděli studii, která měla toto tvrzení dokázat. Zjistili, že triglyceridy se středním řetězcem (MCT) v kokosovém oleji může zvýšit výdej energie ve srovnáním se stejným množstvím kalorií z tuků s delším řetězcem.

Kokosový olej lze použít při pečení, smažení a jako náhradu másla v mnoha receptech.

Ze studie vyplývá, že 15-30 g MCT zvyšuje během 24 hodin výdej energie o 5 %, což je přibližně 120 kalorií za den. Zdroj. Kyseliny obsažené v kokosovém oleji navíc snižují chuť k jídlu, což může mít v dlouhodobém horizontu velice příznivý vliv na tělesnou hmotnost. Je to pro vás dobrá zpráva? Myslím si, že ano. Většina lidí je v dnešní době obézních a urputně se snaží zhubnout. Nedaří se jim však překonat chuť na tučná jídla, a proto opakovaně porušují svá striktní pravidla (většinou se večer nacpou něčím tučným). Konzumací kokosu uspokojíte vaši chuť po tučném a zároveň dovolíte vašemu tělu hubnout.

Národ, kde je zdraví přirozeností

Zdravotní účinky kokosového oleje může potvrdit také národ žijící v oblasti Jižního Pacifiku. Národ Tokelau žije na malém ostrůvku v tropické oblasti, kde samozřejmě roste spoustu kokosových ořechů. Běžná výživa těchto domorodců se sestává převážně z kokosových ořechů.

Vědeckou studií bylo zjištěno, že tito lidé netrpí srdečním onemocněním (kokosový olej neucpává cévy a působí příznivě na srdce) a jsou dokonale zdraví až do vysokého věku. Je to tím, že až 60 % jejich kalorií přijímají z kokosových ořechů. Národ Tokelau se tak řadí k největším konzumentům nasycených tuků na světě. Zdroj. Nezakazujme si to, co je pro nás prospěšné. Naopak užívejme si toho, že se můžeme nadlábnout a ještě k tomu být zdraví.

Kokosové mléko je oblíbeným základem pro polévky a kari.

TIP: Vyzkoušejte recepty z kokosového mléka, indické kari s kokosovým mlékem, kokosový dort, kokosový krém (recept) nebo domácí kokosové mléko.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang