Špenát: důležitá listová zelenina – raw strava
Pro mě do nedávna neznamenal nic zvláštního. Nic, čemu bych snad měla věnovat vůbec nějakou pozornost. Špenát pro mě znamenal zajímavé zpestření roku – příchod Velikonoc. A tak jsem dodržovala tradici, která se dodržovala i u nás doma a dělali jsme si špenát na zelený čtvrtek. Ideálně s knedlíkem a moravským vrabcem.
To je tak vše, co pro mě špenát znamenal
Pak se ale událo v mém životě spoustu věcí, o kterých bude zase jiný článek, a já se o špenát začala zajímat více a více, až jsem přeskládala všechny své stravovací hodnoty, a na místě, kde dříve kraloval můj milovaný chleba s máslem, dnes trůní špenát.
Syrový špenát
V okamžiku, kdy jsem se pro špenát bezmezně nadchla, začala jsem ho konzumovat, a to samozřejmě syrový a nevařený, hned mě moje milovaná babička začala upozorňovat a doslova bít na poplach, že to, co dělám, je nebezpečné, a že z toho budu mít minimálně ledvinový kameny. Ještě jsem to završila tím, že jsem jí prozradila, že i dceři dopřávám syrový špenát. Nebudu popírat, že mě tím nevyplašila. Začala jsem pátrat a hledat, kde je pravda?
Kde je pravda?
Norman W. Walker ve své knize píše: „Špenát obsahuje kyselinu šťavelovou. V syrovém špenátu je obsažena kyselina šťavelová ve své přirozené, organické formě a stimuluje ve spolupráci s ostatními přirozenými látkami, obsaženými ve špenátu, střevní peristaltiku. Vařením špenátu se naproti tomu organické vlastnosti všech účinných látek zničí, což platí i o kyselině šťavelové, která se mění v anorganickou a jako taková může tvořit krystalky v ledvinách.“ Je potřeba podotknout, že Norman W. Walker pojmy organická a anorganická myslí trošku jinak, než jak nás to učili na hodinách chemie.
Kyselina listová
Špenát má velmi vysoký obsah volné kyseliny listové. Je to vitamín B9. Průměrná denní dávka je obsažena ve 200 g špenátu. Tělo potřebuje kyselinu listovou pro lepší využití bílkovin ze stravy, pro stavbu zvlášť komplikovaných molekul a pro tvorbu červených krvinek.
Kromě toho je velmi důležitá pro správnou funkci zažívacího traktu. Svědění jazyka a sklon k průjmům je jedna z prvních známek nedostatku kyseliny listové. K dalším příznakům také patří únavnost a ztráta energie, což potvrzuje i Victoria Boutenko ve své knize 12 kroků k syrové stravě.
TIP: Vyzkoušejte těstoviny se špenátem, špenátovou pizzu, špenátový dort, špenátové lasagne nebo ho přidejte do zeleninového smoothie.
Pokračování článku na: AlternativaShop
Autor článku: Lucie Vyklická