Současné možnosti jak léčit obezitu

Nejnovější poznatky o hubnutí pomocí diety, pohybu, léků nebo chirurgie.

Celosvětově narůstá výskyt obezity a současně s ní se zvyšuje i výskyt cukrovky. Pokud se pacientovi s cukrovkou a obezitou podaří cíleně zhubnout, klesá celková úmrtnost o 25 % a snižuje se výskyt srdečně cévních chorob o celých 28 %!

Základní pravidlo redukce

Základní pravidlo pro udržení optimální hmotnosti spočívá v nutnosti rovnováhy mezi energetickým příjmem a výdejem. Znamená to, že pokud bude náš energetický příjem větší než množství energie, kterou vydáme, budeme tloustnout.

Pokud vydáme více energie než přijmeme nebo přijmeme méně energie než potřebujeme, budeme hubnout. Energetický výdej je tvořen ze 70 % bazálním metabolizmem (základní spotřebou na „chod těla“), z 15 % adaptivní termogenezí (udržováním stabilní vnitřní teploty těla) a z 15 % fyzickou aktivitou.

Nejnovější poznatky ukazují, že obezita je samostatným rizikovým faktorem úmrtnosti kvůli srdečně cévnímu (kardiovaskulárnímu) selhání, že u obézních jedinců se vyskytují dvakrát častěji nádory, že u mužů zkracuje obezita život o dvacet let (!) a u žen o pět let.

Snížení hmotnosti – jeden z cílů léčby cukrovky

Ovlivnění tělesné hmotnosti u pacientů s cukrovkou a poruchami zpracování či regulace glykémie (hladiny cukru v krvi) je jedním ze základních směrů léčby. Při redukci hmotnosti je nezbytné určit si přiměřené cíle a nejlépe je rozdělit do několika období.

Je prokázáno, že na změnách tělesné hmotnosti se podílí i typ předepsané antidiabetické léčby. Zvýšení hmotnosti je rizikovým faktorem rozvoje cukrovky, bohužel i nežádoucím účinkem některých léků, které se používají v léčbě cukrovky.

V současné době existují důkazy, že pokud se podaří snížit tělesnou hmotnost, dojde ke snížení rizika srdečně cévních komplikací a ke snížení zvýšené hladiny krevního cukru (hyperglykémie).

Redukce hmotnosti a možnosti léčby cukrovky

Nejen pacienti s cukrovkou mají problémy zhubnout a pokud zhubnou, tak mají potíže si toto snížení váhy udržet dlouhodobě. V otázce volby nejvhodnějšího léku zůstávají rozpory v dosažení optimálních cílových hodnot.

V poslední době můžeme použít k léčbě cukrovky 2. typu váhově neutrální léky typu DPP-4 nebo léky, které dokonce vedou ke snížení tělesné hmotnosti. Souhrnně se této nové skupině léků říká inkretiny. Jejich nevýhodou je méně zkušeností s dlouhodobým mnohaletým užíváním a omezení možnosti předpisu lékařem (tyto léky jsou nákladné a jejich úhradu nyní určují zdravotní pojišťovny).

Nechirurgický přístup k léčbě obezity

Zahrnuje změnu životního stylu, změnu přístupu v chování, životním stylu, která může být podpořena psychoterapií.

Změna životního stylu, dietoterapie, fyzická aktivita

Již několik desetiletí jsou studovány přístupy „změny životního stylu„ skládající se ze změny dietních zvyklostí a zvýšené fyzické aktivity. Z výsledků klinických studií jsou k dispozici důkazy dlouhodobého kladného účinku:

  • 1) na prevenci DM 2.typu u lidí, kteří ještě cukrovkou netrpí, avšak je u nich vysoká pravděpodobnost jejího rozvoje
  • 2) na zlepšení cílových terapeutických hodnot,
  • 3) na kvalitu života u pacientů s již diagnostikovanou cukrovkou.

Fyzická aktivita

Vhodnou fyzickou aktivitou je například chůze, která umožní pravidelný a relativně intenzivní výdej energie. Je jednoduchá a může ji provozovat většina pacientů. Ideální je stanovit si plán, který bude možné dodržovat.

Je-li pohybová aktivita pravidelná a dostatečně intenzivní, pak může příznivě ovlivnit redukci hmotnosti, zlepšit náladu, zkvalitnit spánek, úpravit laboratorní parametry jako například dosažení normoglykémie (optimální hodnoty krevního cukru), ovlivnění hodnoty cholesterolu, upravení hodnoty krevního tlaku atd.

Farmakoterapie – léčba pomocí antiobezitik

Antiobezitika jsou léky, které mohou pomoci snížit tělesnou hmotnost. Mezi antiobezitika v současnosti patří orlistat, který je volně prodejný (pod názvem Alli), fentermin, který má však velmi omezené užití.

Rozšířeným mýtem respektive přáním pacientů je dostat pilulku, po které by se zhublo a přitom se člověk nemusel omezovat ve složení ani množství zkonzumovaného jídla, to vše bez potřeby pohybu. Bohužel taková zázračná pilulka neexistuje!

Chirurgická léčba obezity – bariatrie

Toto označení má původ v řeckém slově „bari“ neboli těžký. V posledních deseti letech došlo k patnáctinásobnému zvýšení bariatrických výkonů ve Spojených státech a podobně to vypadá i u nás. Mezi možnosti chirurgické léčby patří:

  • 1) léčba pomocí intragastického (žaludečního) balónu
  • 2) bandáž žaludku
  • 3) zúžení žaludku laparoskopicky
  • 4) žaludeční bypass

Každá z těchto metod má svoje výhody a nevýhody, pokud se pacient rozhodne k některému z těchto zákroků, doporučuji konzultaci s individuálním přístupem na specializovaném obezitologickém pracovišti.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang