Snídaně je grunt

Základem snídaně by mělo být výživné, v klidu snědené jídlo. Kdo první ranní jídlo obvykle vynechává, sní později daleko víc jídla. Tělo ale potřebuje energii už po probuzení k dopoledním aktivitám, organismus na dluh moc dlouho pracovat neumí.

Mantrou propagátorů zdraví je „kombinace vyvážené stravy, zahrnující dostatek vitaminů, kvalitních bílkovin, vlákniny a dalších důležitých složek výživy v optimálním poměru, ale i jejich množství odpovídající zdravotnímu stavu, fyzické aktivitě a věku člověka.“

Kdo tímto krédem začne už u snídaně, je na nejlepší cestě zažít prima fit den! Strava první poloviny dne by měla tvořit až 60 % celkového denního příjmu energie. Samotná snídaně by měla tvořit 20 až 25 % denního příjmu.

Co by měla snídaně obsahovat?

Zdravá snídaně znamená méně tučné mléčné výrobky s celozrnnými cereáliemi (např. bílý jogurt s hrstí ovesných vloček nebo müsli s oříšky zalité kefírovým, acidofilním mlékem či rostlinným mlékem). Postrádat naproti tomu můžete uzeniny, tučné sýry, buchty a koláče bez obav můžete postrádat.

V dopoledním jídelníčku si s klidem dopřejte i sladké ovoce, které funguje jako rychlý zdroj energie. Proč právě takhle? Cereálie tělu dodají hodně energie proto, že mají celkem vysoký glykemický index, to znamená, že rychle zasytí, ale je po nich brzy hlad.

Proto by člověk nikdy neměl snídat suchý chléb. Stačí namazat si ho trochou tvarohu nebo netučným sýrem s bylinkami a přidat i kousek zeleniny. Kdo má raději ovesné vločky, vždy by je měl míchat s jogurtem či mlékem.

Vytvořit si lze také své vlastní oblíbené kombinace zdravých snídaní v podobě zeleninových pomazánek s celozrnným pečivem. Oblíbená je třeba ředkvičková pomazánka nebo hummus s červenou řepou. Milovníci sladkých snídaní, jako je rozmixované ovocné pyré smíchaného s trochou jogurtu, by si měli hlídat glykemický index.

Proč všechny tyhle finty od jogurtu s ovocem až po chléb s tvarohem? Opravdu hraje glykemický index takovou roli? Ano! Glykemický index je hodnota, která charakterizuje, do jaké míry ovlivňuje konkrétní potravina vzestup hladiny krevní glukózy a v jakém rozsahu vyvolává její výkyvy.

Kdo jí potraviny s vysokým GI, mává s hladinou krevní glukózy a nutí své tělo, aby vylučovalo inzulín. V pozdějším věku může dojít k tomu, že se zásoby inzulínu vyčerpají, a člověk se stanete diabetikem, který si způsobil cukrovku sám svými nesprávnými stravovacími návyky.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang