Šmoulí zmrzlina – jak se vyrábí, co obsahuje (ovoce to není)
Byl krásný jarní den. Posadily jsme se s kamarádkou ke stolku jedné cukrárny, že si vypijeme kávu. U okénka se prodávala také zmrzlina. Během půl hodiny přišlo snad deset maminek s dětmi pro první jarní kopeček – většinou děti olizovaly zářivě modrou zmrzlinu a na matky spokojeně vyplazovaly modrý jazyk.
Děti mají rády barvičky!
Krčily jsme s kamarádkou rameny a kroutily hlavami. Myslí si, že je ta zmrzlina vyrobená z nějakého modrého ovoce? Nebo nepřemýšlí nad tím, co to děti vlastně olizují, hlavně, že je od nich klid. Pravda, jak mi napsala jedna paní z potravinářské firmy, děti mají rády barvičky.
Z čeho se vyrábí šmoulí zmrzlina?
Každopádně, pokud byste pátrali po tom, z čeho se sytě modrá šmoulí zmrzlina vyrábí, pak vězte, že to není nic jiného než barviva, jako je potravinářská modř. Asi nemusíme říkat, že to není nic zdravého a dobrého. Přesně naopak.
- E132 – Indigotin (Cl potravinářská modř 1) – jde o potravinářské barvivo, které se vyrábí synteticky z asijského indigovníku. Používá se při výrobě sladkostí, cukrovinek, sladkých nápojů. Vědci stále diskutují o škodlivosti, nicméně pozorování ukazují, že může způsobovat nevolnost, alergické reakce nebo vyrážky.
- E133 – Brilantní modř FCF (Cl potravinářská modř 2) – jde o barvivo vyráběné synteticky z uhelného dehtu. Podobně jako E132 se používá k výrobě sladkostí, cukrovinek, sladkých nápojů, zmrzliny. Najdeme ho ale i v některé kosmetice. Může alergie, astma a dětskou hyperaktivitu.
Proto dětem místo nepřirozeně zbarvené zmrzliny kupte raději vanilkovou anebo si ji vyrobte doma jednoduše z tvarohu a smetany.