Proč pěstovat vděčnost
Víte, co vám dělá největší radost? Vyprávějte sami sobě, co vás každý den potěšilo, a budete spokojenější. Uvidíte i nepříjemnosti z nové perspektivy.
Meditace už dávno není vnímána jako náboženský rituál, který praktikují pouze buddhisté. Řada lidí zná třeba aplikaci Headspace, která naučí, jak cíleně relaxovat, dojít k uvolnění, co pak umožní větší soustředění. Meditace ale není zdaleka jediná technika, která naučí lépe porozumět sobě samotným.
Jak pěstovat vděčnost?
Cílem těch, kteří denně večer vzpomínají na tři věci, které se jim nejvíc líbily, je přesvědčit svou mysl, aby nepodléhala negativním myšlenkám. Těch se totiž mozek snadněji chytá než těch příjemných. Zvláštní, nemyslíte?
Zkuste si ale vzpomenout na to, jak vám bylo líto, když někdo třeba utrousil poznámku o tom, že jste přibrali. Pamatujete si, kdo to byl, a dokonce, kdy se to stalo? A chválu si pamatujete stejně přesně? Vsadím se, že ne.
Negativní emoce jsou potřeba, takže se určitě nedoporučuje je ignorovat. Ale pěstování vděčnosti nic nevytěsňuje. Jen najednou člověk uvidí svůj den z větší perspektivy, může se pak zklidnit a uvidět krize či dramata v jiném světle.
Z čeho se těšit?
Fígl je všímat si maličkostí, které tvoří onen větší celek. Chutná ranní káva? Hezký západ slunce? Proč si to nezapsat a užít si tak ten prožitek víc? Hlavní, je sledovat, co nám dělá radost.
Málokdo dokáže během chvilky vypálit deset věcí, ze kterých se nejvíc raduje, ale 1000 věcí, co mu vadí, dá dohromady s mnohem větším potěšením. Mozek se chce mít blbě, je potřeba ho přelstít, abychom nespadli do sebelítosti.
Vyznat se ve svých pocitech také pomůže deník vděčnosti.