Proč je obezita problém a jak proti ní bojovat

Obezita se stává v současné době celosvětovou epidemií, v rozvinutých zemích světa postihuje podstatnou část dospělé a bohužel už i dětské populace. V ČR je přibližně 23 % mužů a 22 % žen obézních. Jaké má obezita důsledky? Obezita sama o sobě zhoršuje nejen zdravotní stav, ale i kvalitu života obézního jedince, trpí zvýšeným výskytem různých onemocnění oproti zdravé populaci, třeba právě cukrovkou.

Co je obezita?

Obezita se definuje jako zmnožení tuku v organismu. Míra obezity může záviset na věku, pohlaví a rase. Běžně nelze určit množství tuku v organizmu, proto se používá tzv. body mass index=BMI. Výpočet BMI (kg/m²)=hmotnost v kg/výška(v metrech) x výška(v metrech).Zadejte tělesnou hmotnost v kg a vydělte výškou vynásobenou výškou v metrech.

Příklad: máte tělesnou hmotnost 70 kg a výšku 1,75 m:70 dělíme 3,06=22,87 kg/ m², jeho BMI je 22,87 kg/m².

Jak poznám, jestli jsem obézní?

U dospělých osob považujeme za normální hodnoty BMI 20-25 kg/ m² u mužů, 19-24 kg/ m² u žen, hodnoty u obou pohlaví do 29,9 kg/ m² se hodnotí jako nadváha, hodnoty nad 30 kg/ m² se považují za obezitu.

Zdravotní rizika obezity podle BMI (body mass indexu): BMI do 18,5 kg/ m²-PODVÁHA-zdravotní rizika – poruchy příjmu potravy, podvýživaBMI 18,5-24,9 kg/ m²-NORMA-zdravotní rizika – žádná vztažená k tělesné hmotnostiBMI 25,0-29,9 kg/ m²-NADVÁHA-zdravotní rizika – lehce zvýšená až zvýšenáBMI 30,0-34,9 kg/ m²-OBEZITA 1.stupně-zdravotní rizika – středně vysokáBMI 35,0-39,9 kg/ m²-OBEZITA 2.stupně – zdravotní rizika – vysoká

BMI nad 40,0 kg/ m²-OBEZITA 3.stupně – zdravotní rizika – velmi vysoká

Klinické studie prokázaly, že při vzestupu BMI nad 27 kg/ m² je výraznější riziko úmrtí, několikanásobný vzestup rizika cukrovky, výskyt vysokého tlaku, onemocnění srdce či cévní mozkové příhody (mrtvice) a dny oproti zdravé populaci. U BMI nad 35 kg/ m² se zvyšuje riziko cukrovky 93x a také dalších rizikových faktorů aterosklerózy.

Hodnocení závažnosti obezity:

1) přihlížíme ke stupni obezity (1., 2. a 3. typu) Zdravotní riziko se zvyšuje při vyšším stupni obezity. Čím vyšší je BMI, tím vyšší je zdravotní riziko.

2) přihlížíme k rozložení tělesného tuku Zvýšení rizika srdečněcévních a metabolických komplikací se vyskytuje zejména u centrálního typu obezity, který zjistíme jednoduchým ukazatelem – obvodem pasu. Hranice normy u žen je pod 80 cm, u mužů je pod 94 cm. Vysoké zdravotní riziko hrozí při obvodu pasu u mužů nad 102 cm a u žen nad 88 cm.

3) zda je obezita přítomna už v mladším věku

Co je metabolický syndrom?

Tento pojem je užíván od 80. let 20. století. Metabolický syndrom je charakterizován souborem klinických a laboratorních odchylek, jeho nebezpečím je zvýšené riziko srdečněcévních onemocnění. Metabolický syndrom je komplex onemocnění, který zahrnuje zejména hypertenzi (vysoký krevní tlak nebo normální krevní tlak při užívání léků), cukrovku, poruchu metabolismu tuků (nejznámnější z tuků je cholesterol) a obezitu.

Větší pozornost se mu věnuje, protože patří mezi nejčastější onemocnění v ČR, Evropě a vyspělých státech Ameriky. Je rovněž hlavní příčinou úmrtí ve všech vyspělých státech a jeho výskyt stále stoupá. Hlavním důsledkem všech těchto chorob, které zahrnujeme pod společný název metabolický syndrom, je ateroskleróza a ta je příčinou úmrtí.

Co mohu udělat já?

Pokud vám lékař stanovil jednu nebo více z uváděných chorob nebo jste si podle tohoto článku uvědomili přítomnost alespoň jedné z nemocí, co tedy  můžete pro zlepšení svého zdraví a prodloužení plnohodnotného života udělat Vy sami? 

Zkuste následující kroky:

1) najděte si s pomocí vašeho praktického lékaře specializovaného lékaře ( internistu, kardiologa, obezitologa), pokud ho ještě nemáte, ke kterému budete mít důvěru

2) choďte na pravidelné lékařské kontroly včetně laboratorních a jiných vyšetření, jak vám doporučí váš lékař

3) užívejte pravidelně doporučené léky, pokud nějaký lék netolerujete nebo si myslíte, že je zbytečné ho užívat – proberte to se svým lékařem, léky sami nevysazujte, ani neupravujte jejich dávkování!

4) s racionální stravou začněte hned, neodkládejte to!!! Diabetická dieta je v zásadě racionální strava, kterou by měli konzumovat všichni bez rozdílu.

5) nedávejte si přemrštěné cíle, dávejte si malé úkoly, které budete plnít postupně a nezapoměňte se odměnit (čímkoliv, co vám udělá opravdovou radost a namotivuje vás k dalším cílům, samozřejmě by to neměly být nevhodné potraviny).

Jak by měla vypadat vaše „dieta“

Jezte 4-6 x denně malé porce- přestaňte sladit, vylučte všechny sladkosti, fialkové bonbony, sladká jídla a sladké tekutiny (coly, limonády) ze svého jídelníčku, včetně piva. Ovoce jezte pouze jednu porci za den, nikoliv sušené, nejezte hroznové víno, hrušky, švestky, datle, fíky.

Vitamíny a vláknina je obsažena v zelenině, která má menší či minimální obsah cukrů, proto je doporučována.

Omezte tuky, tučná a smažená jídla, uzeniny, konzumujte jen nízkotučné výrobky- pečivo kupujte celozrnné nebo chléb, nejezte bílé pečivo (bílá mouka je nevhodná) ani tmavé (jsou často přibarvovány sladkým karamelem).

Nejezte pozdě večer ani v noci, pokud máte v tu dobu hlad, napijte se vody nebo si vemte kousek zeleniny – tyto zásady dodržujte stále, neporušujte je ani výjimečně, jdete-li na večeři – dejte si libové maso a zeleninu,  jdete-li na raut či oslavu – vyberte si opět jen vhodné potraviny! S pohybem a redukcí váhy začněte ještě dnes. Rozhodně se hodí tipy na zdravou večeři.

Denně bychom všichni měli ujít alespoň 10 000 kroků, nejezděte výtahem, vystupte dříve z autobusu, domluvte si s někým pravidelnou aktivitu, která Vás baví (plavání, kolo, procházka, stolní tenis, apod.) nebo si pořiďte předplacenou permanentku, aby jste byli motivováni. Výlet autem nahraďte procházkou nebo vyjížďkou na kole.

Najděte si spřízněnou osobu nebo více, která Vás bude podporovat, když nebudete moc dál, když se Vám nebude dařit, probere s Vámi motivaci, může to být i profesionál (psycholog, dietní sestra, praktický lékař, kněz…)

Pamatujte, že redukce tělesné váhy má dvě fáze: první je úspěšně zhubnout, druhá fáze je udržet novou váhu trvale

Nesnažte se zhubnout příliš rychle, doporučuje se maximálně o 5 % z výchozí váhy za měsíc, radši mějte nadváhu a hýbejte se aktivně a pravidelně. Každý z nás jsme JEDINEČNÝ, takže je potřeba individuální přístup, co pomůže vašemu kamarádovi/kamarádce, nemusí pomoci vám

Nezapomeňte, že je to vaše zdraví, vy jste za něj odpovědní, nikoliv váš lékař, manžel, manželka, přítel, rodinní příslušníci atd. Ti všichni Vám mohou pouze pomoci.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang