Paul Poiret – módní ikona první poloviny 20. století
Pokud Frederick Worth pozvedl obyčejné krejčovské řemeslo na skutečné umění, tak Paul Poiret se zasloužil o to, aby se móda stala neodmyslitelnou součástí uměleckého životního stylu.
O tom, že byl v jistém ohledu Poiret následovník Wortha, svědčí i to, že právě v jeho dílně získával své první zkušenosti. Paul Poiret přesně rozpoznal, co chybělo módě na přelomu století. Rád navrhoval, ale i maloval a spolupracoval například takovými umělci, jako byl Raul Dufy či Erté, aby pozvedl své šaty na umění.
Poireta znali nejen v Paříži, nýbrž i v USA, kde byl přezdíván „King of Fashion“, tedy král módy. Tento návrhář a zároveň umělec byl vůdčí osobností pařížské a světové módy v první polovině 20. století.
V roce 1903 otevřel vlastní salón a postupně začal bořit všechny dosavadní secesní ideály o módě. Korzet, který byl neodmyslitelnou součástí ženského oděvu po několik století, byl nahrazen volností a svobodou v podobě volných šatů. Sám říkal: „Vyhlásil jsem válku korzetu!“
To stejné provedl i s krinolínou a později i s náročnou šněrovačkou. V této době nebyl jediný návrhář, který nahrazoval několikaleté stereotypy novými modely. Byl však jediný, kdo dokázal své zboží natolik důkladně propagovat, že zastínil všechny ostatní.
S novou siluetou přišel i nový názor na to, jak by konstrukce a struktura oděvu měla vypadat. Složité střihy Poiret vyměnil za jednoduché drapérie, které přímo řasil na svých zákaznících.
O onen luxusní vzhled, nutný pro haute couture módu, se postarala drahá orientální látka, která se stala pro návrhářovu práci typickou. V roce 1913, v celosvětově uznávaném časopise Vogue nazvali Poireta „prorokem jednoduchosti“.
Málokdo ví, že tento nadaný obchodník a návrhář navrhl i nejeden parfém, jako byl třeba parfém z roku 1912 Parfums de Rosine.
Poiret Dokázal kolem sebe shromažďovat nejnadanější ilustrátory, malíře a designéry. Přesto příchod moderny Poireta paradoxně zahubila. Barevnost Poiretových oděvů nahradila černá barva, kterou tolik milovala jedna z nejvýraznějších žen v módním průmyslu, legendární Coco Chanel.
Zdroj: Móda. 1. vyd. Praha: nakladatelství Knižní klub, 2013. 480 s. ISBN 978-80-242-4170-8.