Olej a jeho účinky
Přírodní oleje patří opravdu k těm nejstarším kosmetickým přípravkům a jejich účinky jsou tak prověřené staletími. Na konci devatenáctého století je trochu vytlačily krémy, protože byly často levnější, ale v posledních desetiletích se přírodní oleje opět vrací.
Trend přírodní kosmetiky přinesl leccos dobrého. Například právě rostlinné oleje, avšak moderní kosmetický průmysl bohužel kombinuje tyto oleje s esenciálními oleji, které vyvolávají nezřídka kdy alergie a představují další rizika (např. fotosensibilitu, což v překladu znamená, že má pokožka větší tendenci k tvoření pigmentových skvrn).
Proto je ideální používat panenské, za studena lisované, 100% oleje. Existuje ale tolik druhů a tolik možností využití, že by se to nevešlo ani do deseti článků. Proto následující článek představuje alespoň pár základních typů.
Olivový olej
Ne nadarmo se mu říká „tekuté zlato Bohů“. Už v antice se lidé natírali olivovým olejem, aby napumpovali svou pleť celou řadou cenných látek včetně antioxidantů, vyráběli z něj pleťové i vlasové masky a také se jím odličovali.
To všechno může vyzkoušet každý! Stačí se podívat třeba na YouTube, kde se nachází přesné návody na to, jak používat olivový olej na odlíčení očí, nebo při mytí kosmetických štětců. Aknózní pleť občas mívá s olivovým olejem problémy, takže kdo trpí na velké množství pupínků, neměl by používat olivový olej na celý obličej.
Avokádový olej
Jeden z nejcennějších olejů z nutričního hlediska perfektně vyživí unavenou pleť ať už je mastná, suchá, mladá, nebo zralá. Avokádový olej je skvělý jako sérum pod běžný krém, nebo pro péči o ruce.
Jako pleťová maska funguje v kombinaci například s banány. Jedná se o ideální olej pro péči o nehtovou kůžičku, stačí si vzpomenout například na přípravek Avoplex od OPI, který využívá především právě avokádového oleje.
Jojobový olej
Jasná volba pro ty, které trápí akné. Zkuste používat jojobový olej samostatně jako noční krém. Rozhodně však nenanášejte velké množství a pro lepší vstřebávání je dobré pleť lehce navlhčit (například termální vodou ve spreji). Tento olej má schopnost neutralizovat produkci mazu, tedy u mastné pleti jej bude méně, u suché naopak více.
Kromě toho má jojobový olej hydratační vlastnosti, proto se přidává například do balzámů na rty či do kosmetiky na vlasy.
Kokosový olej
Při pokojové teplotě má kokosový olej tuhou konzistenci, stačí ho zahřát mezi prsty, aby zkapalnil. Je velmi jemný, vhodný pro péči o děti, nebo jako odličovací prostředek.
Konopný olej
Též dobrý pro ty, kdo trpí na lupénku, akné, ekzémy. Existuje celá řada značek, které postavily celou svou kampaň právě na použití cenného konopného oleje, velmi kvalitní přípravky nabízí například Cannaderm a CutisHelp. Osvědčila se řada Robátko od Cannaderm, která skvěle chrání pleť v zimních měsících.