Olej na vlasy – arganový, ricinový – výživa a sérum

olej-na-vlasy-2

Druhů vlasových olejů existuje nespočet, proto rozhodně není snadné hned napoprvé vybrat ten nejlepší. S vlasovými oleji je to totiž stejné jako s ostatními kosmetickými produkty – co sedne jednomu, nemusí sednout druhému. Jaké olejíčky na vlasy patří mezi nejvyhledávanější a proč tomu tak je? Který olej pomůže se suchými konečky vlasů? A podle čeho výživu na vlasy vybírat, aby skutečně fungovala?

Zatímco maska na vlasy nebo šampon (ať už tuhý, šampon typu Pruvida nebo obyčejný šampon z drogerie) je součástí základní vlasové péče, oleje lze označit za jakýsi doplněk. Sahají po nich především ženy a muži s dlouhými vlasy, které často postrádají lesk a pružnost. Olejíček vlasy uhladí a zabrání jejich přesušování, díky čemuž zlepší jejich celkový vzhled.

Obecně jsou oleje vhodné spíše pro vlasy vysušené následkem nesprávné péče, popřípadě pro vlasy přirozeně sušší. Používat by je měli i lidé, kteří mají mastné vlasy u kořínků a suché na konečcích. Použití olejů je i skvělým způsobem, jak se starat o kudrnaté vlasy. Samozřejmostí je vždy olej nanášet pouze do délek, nikoliv na pokožku hlavy.

Arganový olej na vlasy

Arganový olej se díky svým účinkům řadí mezi nejoblíbenější oleje na vlasy. Získává se z jader plodů arganovníku a mnozí jej znají pod označením tekuté zlato. Přidává se do mnoha kosmetických produktů na vlasy i pleť a využívá se také v kuchyni, stejně jako olej kokosový.

Pokožce i vlasům arganový olej prospívá díky obsahu mastných kyselin a silných antioxidantů, mezi které patří například vitamín E. Má hydratační a regenerační účinky, proto je doporučován mimo jiné i jako olej na suché vlasy.

Suché vlasy hydratuje a zároveň předchází jejich dalšímu vysušování a následnému třepení. Zároveň je vhodný i pro výživu vlasů po trvalé. Mezi šampony, které obsahují arganový olej pro suché vlasy, patří např. šampon Redken.

Jako jeden z mála olejů na vlasy je arganový olej doporučován i na pokožku hlavy. Má totiž výrazné protizánětlivé účinky a pomáhá například při lupénce nebo seboroické dermatitidě. Zlepšuje také stav vysušené pokožky, která má tendenci vytvářet lupy.

Kromě toho lze arganový olej používat jako ochranu vlasů před teplem. Kyselina olejová, palmitová a linolová totiž vlasy obaluje ochrannou vrstvou, která zabraňuje poškození při tepelném stylingu. Pokožku hlavy i vlasy arganový olej také chrání před poškozením volnými radikály ze slunce.

Účinky arganového oleje na vlasy:

  • hydratuje a regeneruje
  • dodává lesk
  • zabraňuje vysoušení a lámání
  • pomáhá při kožních onemocněních, jako jsou lupénka nebo seborea
  • pomáhá proti lupům
  • chrání před poškozením teplem a slunečními paprsky

Příspěvky v internetových diskuzích o arganovém oleji jsou důkazem toho, že tento produkt pomáhá. Pozitivní účinky má jak na vlasy, tak na pleť. Výhodou je snadná dostupnost arganového oleje a také poměrně příznivá cena. Vyzkoušet lze například 100% arganový olej z DM drogerie, který má všestranné využití.

A jak arganový olej použít, aby poskytl co možná nejlepší výživu na vlasy? Existuje hned několik způsobů:

  • arganový olej jako maska – adekvátní množství (cca 10 kapek na polodlouhé vlasy) vmasírovat do vlasů, popř. i pokožky hlavy a nechat působit přes noc
  • arganový olej jako šampon – obvyklé množství šamponu smíchat s dvěma či třemi kapkami arganového oleje a vlasy umýt běžným způsobem
  • arganový olej jako bezoplachové sérum na vlasy – nanést do umytých a ručníkem vysušených vlasů, neoplachovat, poté je možné vlasy vyfénovat
  • arganový olej jako stylingový produkt – pár kapek arganového oleje nanést do suchých vlasů a vlasy upravit jako obvykle

Při nákupu arganového oleje je dobré se ujistit, že jde o 100% čistý arganový olej bez přidaných látek, je určen na kosmetické použití a prodává se v lahvičce z tmavého skla. Jedině tak si zachová všechny své vlastnosti. Arganový olej pro kosmetické použití nemá být nijak cítit, pokud zapáchá, jedná se o nekvalitní nebo zkažený produkt.

Ricinový olej na vlasy

Ricinový olej je známý pro své skoro až magické účinky na řasy a obočí. Podporuje jejich růst a znatelně zlepšuje jejich celkový stav. Stejně tak je možné použít ricinový olej na vlasy. Co od něho očekávat?

Již odpradávna se ricinový olej používá v tradiční medicíně. Hydratuje pokožku hlavy, zmírňuje lupy a zanechává vlasy lesklé, hladké a silné. Získává se z ricinových bobů a je bohatý na kyselinu ricinolejovou, což je látka s výrazně protizánětlivými účinky. Při aplikaci na pokožku hlavy ricinový olej zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje jejich růst.

Účinky ricinového oleje na vlasy:

  • podporuje růst
  • zabraňuje vypadávání
  • hydratuje suchou a podrážděnou pokožku hlavy
  • působí proti zánětu
  • pomáhá proti lupům
  • při dlouhém působení může vysušovat

Antioxidanty obsažené v ricinovém oleji zabraňují poškozování buněk volnými radikály, které má za následek mnoho zdravotních obtíží včetně vypadávání vlasů. Je rovněž zdrojem omega-6 mastných kyselin, kterým jsou připisovány pozitivní účinky na růst vlasů. Předpokládá se také, že tyto esenciální mastné kyseliny snižují zánět ve vlasových folikulech.

Výše zmíněné účinky ricinového oleje na vlasy je prozatím nutné považovat spíše za předpoklady. Chybí totiž dostatek studií, jež by jeho vlastnosti vědecky prokazovaly. Na druhou stranu je známo, že látky obsažené v ricinovém oleji jsou skutečně zdraví prospěšné.

Použití ricinového oleje na vlasy je jednoduché. Pokud má podpořit růst vlasů, stačí vmasírovat několik kapek do pokožky hlavy. Při použití do délek vlasů může pomoci proti lámání. Není vhodné z ricinového oleje dělat olejový zábal na vlasy, protože se z vlasů těžko vymývá.

Neexistuje přesná shoda v tom, jak dlouho by se měl ricinový olej na vlasech nechat působit. Příliš dlouhé působení však může vlasy i pokožku hlavy paradoxně vysušovat, proto je lepší nenechávat ho déle jak dvě hodiny. Zároveň by se měl používat maximálně jedenkrát týdně.

Jak již bylo řečeno, ricinový olej je těžký a lepí, proto je obtížné jej z vlasů odstranit. Doporučuje se proto jeho smíchání s jiným olejem, například kokosovým nebo jojobovým (1 díl ricinového oleje na 2 díly jiného oleje). Tím se rovněž zmírní typický zápach ricinového oleje, který je pro mnoho lidí nepříjemný.

Zmíněný jojobový olej je pro své hydratační účinky oblíbenou složkou jak vlasových produktů, tak například balzámů na rty. Rovněž proto stojí za vyzkoušení, zvláště jsou-li vlasy hodně vysušené.

Kokosový olej na vlasy

Pro přípravu olejových zábalů na vlasy je kokosový olej jedním z nejoblíbenějších. Jedná se o vysoce všestranný produkt, který se používá jak na vlasy, pleť a pokožku, tak při vaření a smažení. Pokud jde o účinky kokosového oleje na vlasy, říká se, že lepší prostředek snad ani neexistuje. Proč tomu tak je?

Hlavním důvodem je schopnost kokosového oleje zabraňovat ztrátě bílkovin z vlasů. Tím předchází poničení způsobenému různými chemickými procedurami, barvením či odbarvováním. Zlepšuje však také stav nepoškozených vlasů, kterým rovněž dodává lesk, pružnost a vitalitu.

Za účinky kokosového oleje na vlasy stojí především kyselina laurová, jejíž pozitivní vliv byl vědecky prokázán.

Účinky kokosového oleje na vlasy:

  • dodává lesk
  • pomáhá předcházet poškození
  • usnadňuje rozčesávání
  • zabraňuje lámání
  • hydratuje
  • chrání před nepříznivými okolními vlivy, jako je kouř, prach nebo vysoké teploty

V zásadě existují dva způsoby, jak kokosový olej na vlasy použít. Tím prvním je vetření do vlasů před mytím. Jak známo, mokré vlasy jsou k poškození nejnáchylnější, a kokosový olej pomáhá poškození předcházet.

Druhým způsobem je vetření kokosového oleje do vlasů po umytí. Díky tomu se vlasy nebudou zacuchávat a následně lámat, budou lesklé a uhlazené.

Je důležité vědět, že aby kokosový olej poskytl co nejlepší výživu na vlasy, je nutné ho používat pravidelně. Při pravidelném použití skutečně může výrazně zlepšit stav vlasů a tím jim pomoci v růstu. Současně je však nutné používat kvalitní vlasovou kosmetiku a o vlasy se adekvátně starat.

Kokosovému oleji jsou připisovány i další možné benefity, pro které však chybí dostatek vědeckých důkazů. Předpokládá se například, že pomáhá při boji proti vším, chrání vlasy před poškozením sluncem, zmírňuje tvorbu lupů a působí jako prevence vypadávání.

Obecně je kokosový olej produktem bezpečným pro použití na vlasy i pokožku. Vyhnout by se mu měli lidé s jemnými vlasy, protože může zatěžovat, což má za následek plihnutí a nadměrné maštění. Dále není vhodné používat kokosový olej přímo na pokožku hlavy, je lepší jej vmasírovat do délek a především suchých konečků vlasů.

Stejně jako jiné oleje na vlasy lze kokosový olej použít různými způsoby:

  • kokosový olej jako bezoplachové sérum na vlasy – vetřít do délek vlasů umytých šamponem, neoplachovat
  • kokosový olej jako maska – vetřít do suchých vlasů, nechat působit přes noc a poté umýt obvyklým způsobem
  • kokosový olej jako stylingový přípravek – do suchých vlasů vetřít malé množství pro uhlazení a lesk

Pro dosažení co nejlepších výsledků je potřeba používat kokosový olej pravidelně. Množství závisí na délce, hustotě a typu vlasů. Jak bylo řečeno výše, kokosový olej je vhodné nanášet pouze do délek, popřípadě pouze do suchých konečků vlasů.

Další oleje na vlasy

Arganový, ricinový a kokosový olej patří mezi nejvyhledávanější oleje na vlasy. Existují však i jiné přírodní a průmyslově vyráběné produkty, které vlasům dodají lesk a hydrataci. Patří mezi ně například:

  • mandlový olej – zklidňuje a hydratuje pokožku hlavy
  • jojobový olej – hydratuje, dodává živiny a stimuluje pokožku hlavy
  • levandulový olej – hloubkově vyživuje vlasy, udržuje je lesklé a pomáhá eliminovat lupy
  • olej z cedrového dřeva – stimuluje pokožku hlavy a podporuje růst vlasů
  • heřmánkový olej – dodává vlasům lesk a hebkost a zklidňuje pokožku hlavy
  • šalvějový olej – podporuje růst vlasů a stimuluje pokožku hlavy
  • kakostový olej – posiluje vlasy
  • rozmarýnový olej – stimuluje kořínky, zlepšuje růst vlasů a zvyšuje prokrvení vlasové pokožky
  • olej ze santalového dřeva – hydratuje suché konečky vlasů

Vlastní oleje nabízejí také některé kosmetické značky. K vyhledávaným produktům se řadí především:

  • Wella olej na vlasy – působí proti třepení konečků a lámání vlasů v délkách, dodává lesk a usnadňuje rozčesávání
  • Pantene olej na vlasy – olej s keratinem je vhodný zejména na vlasy poškozené, lámavé a bez lesku
  • Gisou olej na vlasy – pomáhá předcházet poškození vlasů, dodává lesk, hebkost a zdravý vzhled

Olejů na suché vlasy, na vlasy poškozené nesprávnou péčí i vlasy nepoškozené existuje celá řada. Každému typu vlasů bude vyhovovat jiný produkt, což platí nejen pro olejíčky na vlasy, nýbrž i pro šampony, přírodní šampony, například šampony Pruvida, kondicionéry a vlasové masky.

Který olej na vlasy je nejlepší?

Při výběru té nejlepší výživy na vlasy je nutné brát v potaz několik faktorů, především typ vlasů a míru jejich poškození. Roli však hrají také klimatické podmínky či kvalita prostředí, ve kterém se člověk běžně pohybuje. Například velmi suchým a krepatým vlasům pomůže pravidelná, častější aplikace vysoce výživného arganového oleje, normální vlasům postačí aplikovat olej jednou za dva týdny či déle.

Před použitím esenciálních olejů je vhodné provést test pro podchycení případné alergické reakce. Malé množství oleje stačí nanést na pokožku za uchem a počkat, zda se náhodou neobjeví svědění, zarudnutí či vyrážka. Pokud jsou tyto symptomy přítomné, není bezpečné daný olej na vlasy používat.

Samostatnou kapitolou jsou kožní onemocnění. Obecně platí, že například při seboroické dermatitidě lze používat arganový či kokosový olej, nicméně vždy je jistější konzultovat vhodnost veškerých kosmetických produktů s odborníkem.

© 2025 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang