Přínosy melounu pro zdraví – vitamíny, kalorie
Nic nechutná jako léto více než šťavnatý a osvěžující plátek melounu. Je to základ pro každé letní posezení na zahradě. Meloun vodní má málo kalorií i cukru a je plný vitamínů, minerálů a antioxidantů. Takže je skvělým doplňkem zdravé stravy. Zároveň skoro nikdo neví, zda je meloun ovoce, nebo zelenina. Jak to tedy je a kolik má meloun kalorií?
Meloun je sladká a osvěžující nízkokalorická letní svačinka. Poskytuje hydrataci a také základní živiny, včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů. Existuje pět běžných druhů melounů: vodní meloun, meloun bez semínek, mini meloun, žlutý meloun a cukrový meloun.
V tomto článku je mnoho informací o možných zdravotních přínosech, výživových hodnotách melounu. Také jsou tu vypsané tipy pro jeho podávání a informace, kdo by ho měl naopak omezovat.
Je meloun ovoce nebo zelenina?
Záludná otázka týkající se melounu hned na začátku článku – je meloun ovoce nebo zelenina? Je to dlouhodobý spor, který nemá řešení. Je meloun ovoce, nebo zelenina? Tato otázka rozděluje společnost na dvě části a každá má vlastně pravdu.
Níže jsou napsané důkazy a argumenty jedné části lidí. Konkrétně té, která věří že meloun je ovoce:
- Stejně jako paprika, rajče a dýně je meloun z botanického hlediska ovoce.
- Je to plod rostliny původem z vinné révy z jižní Afriky.
- Má hladkou vnější slupku a šťavnatou sladkou vnitřní dužinu.
- Meloun se s oblibou používá jako ovoce, které je sladkým zpestřením nebo zábavným doplňkem každodenních jídel. Stejně jako jiné ovoce se běžně krájí na kostičky, nebo plátky a jí se čerstvý.
Jenže zbytek lidí se nenechá zahanbit a tvrdí, že meloun je zelenina, protože:
- Meloun vodní je členem čeledi tykvovitých rostlin, příbuzných okurce, dýni a tykvi.
- Vysazuje se ze semen nebo sazenic, sklízí se a poté se z pole odstraňuje stejně jako ostatní zelenina.
- V místech, jako je Čína, se vnější slupka melounu používá jako zelenina – smažená, dušená a často nakládaná. Nakládaná melounová kůra je rozšířená také v Rusku, nemluvě o jihu Spojených států.
Vše je otázkou perspektivy. Meloun lze považovat za ovoce i zeleninu. Ať už ho se nakrájí jakkoli, meloun je všestranný, zdravý a pohodlně dostupný po celý rok. Z vědeckého hlediska je vodní meloun plodová zelenina. Z toho vyplývá, že meloun je oficiálně zelenina.
Meloun – kalorie
Meloun je nízkokalorická pochoutka, kterou si mohou dopřát i lidé, kteří se snaží zhubnout. Sto gramů melounu totiž obsahuje pouhých třicet kalorií. To je zhruba polovina oproti ostatním druhům ovoce. Z toho vyplývá, že ho člověk může sníst dvakrát více a na hubnutí to bude mít stejný vliv.
Díky počtu kalorií existuje mnoho receptů z melounů, které jsou vhodné právě pro lidi, kteří snižují denní příjem kalorií kvůli hubnutí.
Meloun – vitamíny
Meloun je bohatý na vitamin C, který hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a pomáhá tělu vstřebávat železo. Má také vysoký obsah vody, a to i ve srovnání s ostatním ovocem. To z něj činí jedinečnou hydratační potravinu.
Meloun je také skvělým zdrojem:
- vitaminu A
- vitamínu B5
- hořčíku
- draslíku
Vitamíny jsou pro lidské tělo velice důležité a každý má svoji funkci. Nedostatek vitamínů se projevuje mnoha nepříjemnými příznaky. Výhodou vitamínů naopak je, že je opravdu velice obtížné se s nimi předávkovat.
Je také vhodné suplementovat kolagen. Velmi oblíbený je například mořský kolagen.
Žlutý meloun
Žluté melouny jsou velké oválné melouny s hladkou slupkou a světlým středem. Jsou zdravou a objemnou potravinou, která zasytí, hydratuje a má nízký obsah kalorií, tuků a bílkovin. Žluté melouny poskytují množství vlákniny a několik základních mikroživin, včetně vitaminu C a draslíku, takže jsou výživným doplňkem téměř každého jídelníčku.
- Kdy je meloun nejlepší?
Žluté melouny jsou v supermarketech k dostání celoročně, ale nejlepší jsou v období od května do září. Je potřeba vybírat melouny, které jsou na svou velikost těžké a mají hladkou, nepoškozenou slupku s lehce voskovitým povrchem. Naopak je dobré vyhnout se melounům, které jsou příliš měkké nebo jsou na konci stopky vlhké. Zralý meloun by měl mít výrazně sladkou, téměř medovou vůni. Pro čerstvost a chuť se vyplatí nakupovat ovoce v sezóně.
- Jak skladovat meloun?
Po sklizni melouny dále měknou, ale nesládnou, proto by se měly skladovat při pokojové teplotě, kde by měly vydržet 2 až 4 týdny. Před rozkrojením žlutého melounu se musí zvenku omýt pod tekoucí vodou. Po rozkrojení je vhodné skladovat meloun v chladničce ve vzduchotěsné nádobě a spotřebovat jej do 4 dnů.
- Jak meloun připravit a podávat?
Sladké žluté melouny jsou zdravou náhradou dezertu. Protože melouny obsahují vysoký podíl vody, vařením se zničí jejich struktura. Žlutý meloun je tedy nejlepší podávat syrový, nakrájený na kostičky, nebo plátky.
Lze ho přidat do ovocného salátu, rozmixovat do smoothie, nebo spojit s řeckým jogurtem, tvarohem, či ricottou.
Ze žlutého melounu se kromě ovocného smoothie dá připravit i šťáva, která je plná vitamínů a minerálů obsažených v melounu. Odšťavňovače však často odstraňují vlákninu, což je nevýhoda. Pokud si šťávu ze žlutého melounu člověk připravuje doma, stojí proto za zvážení použití mixéru místo odšťavňovače, aby se vláknina zachovala.
Žlutý meloun se dá jíst jako letní svačinka, součást zdravé snídaně, nebo i jako dezert. V gastronomii má opravdu všestranné využití. A navíc je zdraví velice prospěšný.
Benefity melounů
Meloun poskytuje mnoho důležitých živin a je vhodný při léčbě nebo prevenci některých zdravotních potíží.
Meloun je také skvělou potravinou v těhotenství, protože obsahuje velké množství folátů, které jsou v těhotenství velmi důležitou živinou. Foláty jsou vitamíny skupiny B, které snižují riziko rozštěpu páteře.
Meloun mimo jiné pomáhá předcházet dehydrataci. Voda tvoří téměř 90 % jeho hmotnosti. Kromě tekutin, které člověk vypije, přispívá k celkovému stavu hydratace i voda v ovoci a zelenině, kterou člověk sní. Je tedy ideální letní pochoutkou.
Dále melouny podporují srdce. Nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku v ovoci, pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku.
Meloun také pomáhá při léčbě cukrovky. Mylná představa, že čerstvé ovoce je pro lidi s cukrovkou příliš sladké, může při zvládání tohoto onemocnění způsobit více škody než užitku. Čerstvé ovoce, jakým může být třeba vodní meloun, je ve skutečnosti spojováno se zlepšením kontroly hladiny cukru v krvi, a to i přes přirozený obsah cukru v melounu. Vláknina a voda v žlutých melounech totiž zabraňují tomu, aby způsobovaly velké výkyvy hladiny cukru v krvi.
Melouny mají opravdu všestranné využití, čehož je důkazem, že podporují obnovu pokožky. Vitamín C obsažený v melounu podporuje tvorbu kolagenu, hlavního strukturálního proteinu potřebného pro obnovu kožní tkáně. Protože si naše tělo nedokáže vitamín C vyrobit, je jeho pravidelný přísun prostřednictvím konzumace čerstvého ovoce a zeleniny zásadní. Vitamin C je silný antioxidant, který podporuje dobré zdraví.
Meloun může pomoci i při ochraně zraku. Vlivem stárnutí a vystavení slunečnímu záření může dojít k šedému zákalu. Žlutý meloun obsahuje karotenoidy, které jsou silnými obránci proti ztrátě zraku. Tyto antioxidanty chrání zrak a snižují dopad poškození způsobeného životním prostředím.
Alergie na meloun
Přestože je alergie na meloun vzácná, stále se vyskytuje. Meloun je mnohými považován za jednu z nejlepších letních pochoutek. Toto ovoce je základem pikniků, často se používá k ochucení džusů, jogurtů i cukrovinek.
Příznaky alergie na meloun jsou podobné jako u jiných potravinových alergií. Odhaduje se, že potravinovou alergií trpí 4 až 6 % dětí a 4 % dospělých.
Ačkoli většina případů potravinových alergií vzniká v dětství, mohou se objevit i v pozdějším věku. Alergii na meloun může člověk mít, i když s jeho konzumací neměl po mnoho let žádné problémy.
Příznaky alergie na meloun jsou často podobné příznakům jiných potravinových alergií. Mezi příznaky alergie na meloun patří:
- dušnost
- sípání
- otok hrdla nebo jazyka
- potíže s polykáním
- závratě
- bolest břicha
- nevolnost nebo zvracení
Alergická reakce se obvykle objeví již po pár minutách od snězení melounu. V některých případech se ale může stát, že reakce zpozdí až o několik hodin. Nicméně jsou to ale velice vzácné a extrémní případy.
Vyřezávání melounu
Vyřezané melouny působí nádherně. Zdobí luxusní hotely a je to úplné umění. Existují také jednodušší tvary a vzory, které jdou do melounu vyřezat a tím pádem vyřezávání melounu může zkusit i úplný začátečník. Hlavní je být opatrný, aby se člověk nepořezal, a vybrat si složitost vyřezávání na odpovídající úrovni.
Na vyřezávání melounu ani nejsou potřeba nějaké speciální věci. Tudíž je to celkem levná zábava. Co tedy člověk potřebuje? Stačí tři věci:
- samozřejmě jeden meloun
- nůž na krájení
- kruhové vykrajovátko na cukroví (Není nutné, záleží na ornamentu)
Existuje mnoho návodů, jak vyřezat meloun. Níže jsou popsané jednotlivé kroky, jak vyřezat růži do melounu.
Na části melounu, kde budou růžičky, je potřeba odloupnout pomocí příborového nože zelenou část slupky a nechat odkrytou bílou dužnatou část. Poté stačí vzít nůž a očistit meloun tak, že se oloupe co nejvíce zelenavých zbytků, dokud nebude vidět pouze bílá dužina. Nemusí to však být dokonalé. Je lepší nechat tam trochu zelené dužiny, než se prořezat až k červené dužině.
Poté je na řadě první růžička. Kruhové vykrajovátko se jemně vtlačí do melounu, maximálně do 1/3 výšky vykrajovátka. Nevykrajuje se kruh, pouze se vytváří obrys, kterým se člověk bude řídit. Po té člověk nožem zvýrazní a zvětší obrys, tak aby vypadal více 3D.
Následně se z kruhu odřízne malý plátek ve tvaru půlměsíce. Tento první řez se vede rovně dolů.
Dále se vyřízne plátek před ním, ale tento plátek se udělá pod úhlem směrem k prvnímu řezu. Tím je vytvořen první okvětní lístek. Postup se opakuje až zbyde pouze malý střed. Zde se vytvoří otvor a první růžička je hotová. Nezbývá nic jiného než se pustit do další.
Postupem času a získáváním zkušeností se člověk zlepšuje a zároveň mu práce jde lépe od ruky. Za chvíli má meloun vyřezaný. Jedna růžička vedle druhé ho zdobí jako na obrázku výše.