Péče o zuby – bělení, co pomáhá na odhalené krčky
Bílé zuby a krásný úsměv jsou snem každého. Úsměv je také většinou první věc, které si lidé u druhých všímají. Nikdo nemá od přírody naprosto bílý chrup, protože barvu zubů určuje genetika. Jak jednoduše získat zářivě bílý úsměv a jak bělení zubů souvisí s odhalenými zubními krčky? Co na odhalené zubní krčky pomáhá? Jaké jsou možnosti přírodní léčby odhalených zubních krčků?
Barva zubů může být negativně ovlivněna různými druhy potravin nebo stárnutím. Neblahý vliv na zuby a obecně ústní dutinu má také kouření.
Péče o zuby je stejně důležitá jako péče o tělo a psychickou pohodu. Jak o sebe pečovat? Správná ústní hygiena hraje roli i v tom, co pomáhá na afty v puse.
Pokud Vaše zuby nejsou správně srovnané, zkuste ortodontickou léčbu. Nasazovací rovnátka, nebo další typy rovnátek, např. neviditelná rovnátka, jistě pomůžou k dokonalému úsměvu.
Bělení zubů
Bělení zubů je v současné době dostupné každému, kdo chce o svůj chrup dobře pečovat.
K bělení zubů dochází na základě chemického procesu, kdy aktivní molekuly oxidů, které se uvolňují buď z peroxidu vodíku, nebo karbamid peroxidu, pronikají mezi krystaly skloviny, kde dochází k odbarvení usazených pigmentů.
Stupeň zesvětlení zubů po bělení je u každého individuální a nikdy nelze dopředu říci, jak moc se podaří zuby vybělit. Výsledek je poté závislý na stupni zabarvení zubů, přičemž nejdelší dobu se zuby bělí např. kuřákům nebo lidem s poškozenými zuby vlivem antibiotik.
Důležité je, aby před každým bělením byly pacientovi odstraněny všechny zubní kazy a také zubní kámen. Dále musí mít pacient zdravé dásně, pouze tehdy je bělení bezpečné.
Bělit zuby lze dvěma způsoby:
- ordinační metodou
- domácím bělením
Ordinační metoda je nejefektivnějším způsobem bělení zubů a zaručuje nejdéle trvající a okamžité výsledky.
Zákrok se provádí přímo v ordinaci zubního lékaře a trvá přibližně 120 minut. Nejprve se zuby očistí rotačním kartáčkem s lešticí pastou, poté se izolují dásně speciálním ochranným gelem, aby nedošlo k jejich poškození. Následně se na zuby aplikuje speciální bělící gel, který se nechá působit několik minut. Poté se ústní dutina vypláchne vodou a proces se několikrát opakuje. Na závěr jsou zuby fluoridovány.
Domácí bělení zubů může probíhat několika způsoby:
- bělícím gelem
- bělícími pastami
- bělícími pudry
- bělícími proužky
- bělícími pery
Každá z těchto forem bělení má trochu jiný způsob využití, ačkoliv účel je samozřejmě vždy stejný.
Bělící gely
Pro domácí bělení zubů bělícím gelem se používají speciální nosiče, do kterých se gel pravidelně aplikuje. Nosiče na bělící gel se zhotoví snadno u zubního lékaře sejmutím otisků obou čelistí a následného vytvoření obou nosičů.
Nosiče s gelem se zpravidla aplikují na noc a před každou aplikací gelu je důležité mít řádně vyčištěné zuby i s mezizubními prostory. Domácí bělení trvá několik dní a pro dobré výsledky po ukončení bělení se doporučuje tímto způsobem zuby bělit 1 až 2 dny každý měsíc. Tato metoda je často kombinována s ordinačním bělením zubů.
Bělící zubní pasty
Finančně méně náročné jsou bělící zubní pasty, které neobsahují žádné peroxidy a hodí se i na citlivé zuby. K bělosti však pomáhají i pasty s nízkou koncentrací karbamidu peroxidu, kde se o obroušení usazenin na zubech postarají silice nebo částice perlitu.
Pasty pomohou odstranit nevyhovující zabarvení zubů, odstraní zubní plak a dásně se díky nim zklidní. Zdravé a přirozené přípravky na bělení zubů nabízí na svém webu lékárna Benu nebo lékárna Dr. Max. Lze také využít Dr. Max slevový kupón.
Bělící pásky
Další možností domácího bělení jsou bělící pásky nebo proužky, které se vyznačují velmi jednoduchým použitím. Stačí přitisknout pásku na zuby, nechat působit a proces po čase zopakovat. Bělejší odstín zubů na sebe nenechá dlouho čekat. Použití těchto pásek není vhodné při odhalených zubních krčcích, protože páska by se neměla dostat do kontaktu s dásněmi.
Bělící pera
Mezi další přípravky na domácí bělení zubů patří bělící pera plněná bělícím gelem, která se velmi jednoduše používají. Na zub se vytlačí doporučené množství bělícího gelu a nechá se působit. Bělení tohoto typu není vhodné pro zuby s citlivými krčky.
Bělící pudry
Zuby o několik odstínů bělejší slibují také bělící pudry. Pudry jsou šetrné k zubům a dají se používat stejně jako pasty, tedy dlouhodobě.
Druhy s vysokou kvalitou používají i zubní lékaři. Při čištění pudr doslova prostoupí do zubu a odbarví pigmentové skvrny na zubech, přičemž v pudru nejsou přítomny žádné abrazivní částice, zuby jsou chráněny a regenerovány díky přítomných látkám. Zubní pudry jsou k dispozici v mnoha variantách, odlišují se různými příchutěmi.
Úspěšné bělení zubů je možné pouze při zdravém chrupu bez zubních kazů a zubního kamene. Úspěšnost bělení ovlivňuje také celkový stav chrupu, protože např. při odhalených zubních krčcích není možné využít všechny metody bělení.
Odhalené zubní krčky
Zubní krček odděluje korunkovou část zubu, která je krytá sklovinou, od kořenu zubu, který je krytý zubovinou. U zdravých pacientů se nachází pod dásní a není tudíž vidět. Pokud je zubní krček odhalený, dáseň je v ústupu a odhaluje zbytek zubu, což vede k citlivým zubům, především na teplé a studené podněty.
Mezi základní příčiny vzniku obnažených zubních krčků patří:
- čištění tvrdým zubním kartáčkem
- špatná technika čištění zubů
- přílišné tlačení na zubní kartáček během čištění
- dlouho používaný zubní kartáček
- nedostatečná hygiena dutiny ústní
- přítomnost zubního kamene
Obnažené krčky zubu mohou vznikat také špatnou nebo nedostatečně vyváženou stravou, zvyšují riziko vzniku zubního kazu a bývají také často příznakem paradentózy.
Paradentóza
Paradentóza je infekční onemocnění, které ohrožuje kompletně celý chrup a celou dutinu ústní. Paradentóza může zasáhnout všechny části tzv. parodontu, což je vazivo, které drží zub na svém místě, a jedná se tedy o tzv. závěsný zubní aparát.
Mezi nejznámější projevy paradentózy patří zánět a krvácení dásní, přičemž se může zánět dále rozvíjet a pronikat hlouběji do zubu. To vede k postupné ztrátě kosti, ústupu dásní a odhaleným zubním krčkům.
Paradentózu mohou také způsobovat bakterie, které se ukládají na zubních krčcích, proto je velmi důležité zuby důkladně čistit včetně mezizubních prostor.
Poslední stádium paradentózy je velmi vážné a může vést ke ztrátě zubu a poškození alveolární kosti. Zuby se začnou uvolňovat a kývat v důsledku oslabeného vazivového aparátu, oslabené dásně i kosti. Jelikož se jedná o infekční onemocnění, paradentóza postupně napadá i zdravé zuby a je opravdu ohrožen celý chrup.
Jako prevence proti paradentóze se obecně doporučuje čistit zuby jemným kartáčkem krouživými pohyby, používat zubní pastu s nízkou abrazivitou, používat mezizubní kartáček i zubní nit, a dvakrát ročně absolvovat dentální hygienu. Oblíbené jsou jemné kartáčky Curaprox Ultra Soft nebo sonické elektrické kartáčky.
Co pomáhá na odhalené zubní krčky?
Přírodní léčba odhalených zubních krčků spočívá převážně v nácviku správné techniky čištění zubů kartáčkem se správnou tvrdostí tak, aby nedocházelo k přílišnému tlačení na kartáček a přitom se dásně jemně masírovaly.
Důležité je také zuby pořádně čistit a využívat vhodné dentální pomůcky, jako jsou mezizubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky apod. Velmi dobré je také používat zubní pasty na odhalené zubní krčky, jako např. Sensodyne, Parodontax apod.
Vhodné je také zaměřit se na změnu stravování, kdy je dobré přidat více ovoce a zeleniny, omezit tučná jídla a rychlé cukry.
Estetická oprava zubních krčků
Moderní stomatologie při léčbě obnažených zubních krčků využívá např. plastickou úpravu zubních krčků. Při tomto zákroku se dáseň zubu chirurgicky stáhne zpět tak, aby byl krček opět zakrytý. Slabá dáseň je dále chirurgicky upravena za použití štěpu pojivové tkáně odebraného ze sliznice na patru.
Zkažené zubní krčky a jejich ošetření
Zubní kazy na obnažených zubních krčcích nejsou nic neobvyklého, protože zubní kaz se může objevit kdekoliv na zubu. V tomto případě se jedná o kaz v blízkosti dásně, případně až pod ní. Se zkaženými zubními krčky se setkávají nejčastěji osoby po 50. roce života a na vině je špatné čištění zubů a absence návštěvy dentální hygieny. Nejvhodnější je opět používat pastu na odhalené zubní krčky, která cílí přímo na problém v dásni.
Oprava zkažených zubních krčků je však technicky nejnáročnější, i když časově se nejedná o dlouhý zákrok. Pacient také necítí žádnou bolest. Nejdříve se odstraní měkká tkáň a odhalí se krček zubu, dále se zafixuje dáseň pomocí bavlněného vlákna, které dásni brání, aby opětovně přilnula k zubu. Následně se zub utěsní latexovou blánou a provede se zákrok.