Recept na masopustní koblihy – od babičky
Zima nám letos nedává moc zabrat. Žádný sníh, ani mráz. Všichni se přesto těšíme na jaro. Ještě než se rozloučíme se zimou, je třeba trochu se rozveselit. Třeba na masopustu. To se jedlo tučné jídlo, pekly se dozlatova smažené koblihy. Lidé si dopřáli, protože pak je čekal půst. Připravte si i vy doma usmažené masopustní koblížky plněné zavařeninou.
Pravda, masopustní koblihy nejsou zrovna zdravým pokrmem. Ale jednou za rok? Proč si je nedopřát, když budou vyráběné s láskou? Recept na kynuté koblížkové těsto není složitý a až se bude kuchyní linout nádherná vůně dozlatova usmažených koblih, rozhodně nebudete litovat té trochy námahy.
Jak usmažit domácí koblihy
Suroviny: půl kila polohrubé mouky (pokud ji nemáte, smíchejte 250 g hrubé a 250 hladké mouky), kostičku droždí, 50 g cukru, 2 deci vlažného mléka, dva žloutky, špetka soli, domácí džem (ideálně rybízový nebo meruňkový), olej nebo sádlo na smažení.
Jak na to: Tajemství kynutého těsta je v tom, že suroviny by měly mít přibližně stejnou (pokojovou) teplotu. Vyndejte si je tedy třeba už ráno a nechte je přes dopoledne „odstát“. V hrnku si připravte kvásek z vlažného mléka, droždí a trošky cukru.
Do mísy dejte mouku, cukr, žloutky a špetku soli. Až kvásek vzejde, přidejte ho do mísy a vypracujte těsto. Nechte ho asi hodinu kynout na teplém místě v kuchyni (přikryté utěrkou). Z vykynutého těsta vyválejte plát (cca 2 cm vysoký) a vykrajujte kolečka, která naplníte džemem, vytáhnete okraje a vymodelujete koblížek. Koblihy smažte na rozpáleném tuku z obou stran. Přebytečný olej odsaje ubrousek. Nezapomeňte je lehce pocukrovat.