Vařené kroupy – recept
Kroupy jsou chutná obilovina, kterou lze snadno připravit. Každého kroupového nováčka zajímá: „Jak uvařit a jak dlouho se vaří kroupy?“ Často se tato obilovina podává místo rýže k vydatným masovým pokrmům nebo je oblíbenou přísadou nejrůznějších polévek. V české kuchyni pak kroupy mají místo u tradiční zabijačky, kdy se přidávají do polévky či jelita. A kdo by neznal staročeského kubu?
V minulosti byly kroupy důležitou součástí jídelníčku. Díky své dostupnosti se staly jednou z nejlevnějších potravin. Snadno se skladovaly, byly výživné a syté. Vařily se především v chudých domácnostech, v nemocnicích či na vojně. To se ale mění. A především ječné celozrnné kroupy nachází své místo i v současné kuchyni.
Z čeho jsou kroupy a jak je dlouho vařit? Recepty na sladké i slané kroupy, které jsou snadné na přípravu. Jaký mají vliv kroupy na zdraví?
Kroupy – zdroj nejen sacharidů
Kroupy jsou celá obilná zrna zbavená obalu – z čeho jsou? Mohou být pšeničné, ovesné, z ječmene nebo z pohanky. I když jsou složené především ze sacharidů, nachází se v nich také nezanedbatelné množství vitamínů, minerálů a bílkovin. Jejich největším přínosem je však vysoký podíl vlákniny, který napomáhá dobrému trávení.
Z čeho jsou kroupy
Z čeho jsou kroupy? Jak už bylo popsáno výše, jedná se obilná zrna zbavená obalu – vznikají broušením obilného zrna. I když máme hodně různých druhů, nejčastěji se v krupařství zpracovávají zrna ječmene, které mají také vyšší podíl bílkovin.
V obchodech je pak také možné narazit na kroupy tzv. „neloupané“, „celé“ nebo „celozrnné“, které neprošly procesem loupání a broušení a obsahují tedy i výživově bohatší slupku. Ty by měl ale člověk zařazovat do jídelníčků opatrněji.
Ječné kroupy
Ječmen je pravá obilovina ze stejné čeledi jako pšenice a je čtvrtou nejpěstovanější obilovinou na světě. V obchodech se nejčastěji nachází ječmen perlový, který je podobně jako rýže zpracováván tak, že se z něj nejprve odstraní sice výživnější, ale těžko stravitelná vrchní vrstva a konzumuje se pouze měkký vnitřek zrna.
Ječmen perlový je velice odolná rostlina, kterou je možné pěstovat jak v suchých pouštních podmínkách (např v severní Africe), tak i v studenějších a vlhčích oblastech Evropy či Severní Ameriky. Největšími producenty jsou Rusko, Německo, Francie a Ukrajina.
Kroupy a vliv na zdraví
Zařazení krup do jídelníčku neznamená jenom úsporu peněz, ale také podporu našeho těla a zdraví. Patří mezi přílohy s nižším glykemickým indexem. Nárůst cukru v krvi není po jídle tak rychlý a tělo zůstává po jídle delší dobu syté. Kroupy ovlivňují zdraví tak, že pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a obsahují důležité vitamíny skupiny B, vitamín E, železo a také kyselinu listovou.
Pozor by si měli dát osoby s celiakií nebo intolerancí na lepek.
Kroupy a jejich využití ve vaření
Využití krup je velice široké, díky čemuž se staly oblíbenou výbavou kuchyně. Kroupy se ve vaření používají do polévek, pomazánek nebo salátů. Lze je zapékat, podávat jako přílohu, udělat z nich knedlík či dokonce připravit moučník. Na počátku všeho je důležité, aby kroupy měly vhodný způsob vaření.
U vaření krup hraje důležitou roli to, jak velká zrna jsou. Mohou být totiž různě velká a čím větší jsou, tím se pochopitelně i déle vaří.
Jak uvařit kroupy
Jak uvařit kroupy? Stejně jako u luštěnin, před vařením je nutné kroupy probrat a propláchnout studenou vodou. Poté je vložíme do hrnce s osolenou, studenou vodou a necháme stát minimálně půl hodiny. Hrnec by měl být dostatečně velký, neboť kroupy se mohou zvětšit.
Kroupy se pak vaří na mírném ohni, dokud nejsou měkké.
Jak dlouho vařit kroupy
Asi každého kroupového nováčka zajímá, jak dlouho vařit kroupy? Závisí na velikosti zrna. Malé kroupy stačí vařit přibližně 10 minut, velké kroupy snesou i 45 minut. Podle toho je nutné počítat i s dostatečným množstvím vody, neboť vody za 10 minut s vypaří méně, než za necelou hodinu.
Hlavním ukazatelem uvařených krup je to, že jsou měkké (vždy ale budou tak trochu „vrzat“ a chutné.
Jak se vaří kroupy – vychytávky
Ti, kteří kroupy už ve své kuchyni používají nějakou tu dobu, ví dozajista, jak se vaří kroupy, a že pro jejich lepší chuť je potřeba, aby se zvolilo takové množství vody, aby při svém „bobtnání“ mohly všechnu vodu vstřebat. Toho lze dosáhnout také tím, že když už se kroupy zdají téměř hotové, vypneme plotýnku a necháme na ní kroupy ještě tzv. „dojít“. Tím se postupně voda odpaří či vsákne do stále rostoucích krup.
Jak se vaří kroupy? Většinou se doporučuje na 100 g krup, 200 ml vody.
Další dobrou vychytávkou, která nejen napomůže chuti, ale dodá také další živiny do pokrmu, je vařit kroupy ve vývaru.
Vařené kroupy: Jak dlouho vydrží v lednici?
Velkou výhodou je, na rozdíl od rýže, že vařené kroupy vydrží v lednici i několik dní. Proto je možné si připravit přílohu den předem, což se často může hodit v běžném pracovním týdnu, kdy třeba na vaření není tolik času.
Jak ochutit kroupy? Naslano i nasladko
Nejčastěji se kroupy vaří tzv. naslano. Oblíbené jsou smažené kroupy nebo kroupy jako příloha v kombinaci s hráškem nebo bramborovou kaší. Díky jejich vysoké lepivosti je pak možné je použít i na výrobu placiček či knedlíčků. Jak ochutit kroupy naslano?
Nejlépe tedy chutnají na sádle či másle, s cibulí, česnekem, kmínem a majoránkou. Zkrátka s typickým kořením staročeské kuchyně.
Oblíbené jsou ale také recepty na sladko. A jak ochutit sladké kroupy? Cukrem, máslem a skořicí. Nebo přidat rozvařené ovoce či med. Vařené kroupy tak mohou být i ideální a výživnou snídaní.
Jak přidávat kroupy do polévky?
Aby si člověk uvařil vydatnější polévku, přidá-li kroupy do polévky, získá hustější pokrm bohatý na vlákninu, beta-glukany a vitamíny. Jak ale přidávat kroupy do polévky? Připravuje-li člověk kroupy do polévky, vždy by je měl vařit v odděleném hrnci. Uvařené kroupy pak stačí přidat do hotové polévky. Kdo by chtěl zkusit změnu, může kroupy nahradit bulgurem.
Kroupy – recepty
K nejčastějším receptům, patří recepty salátové, kdy se vařené kroupy míchají s různými typy masa a zeleniny. Nahrazují tak oblíbenou rýži či bulgur. Častá kombinace je s hráškem či kukuřicí. Aby vše bylo chuťové dokonalé, je dobré vědět, jak vařit kukuřici, aby byla dostatečně měkká.
Oblíbené jsou pak také recepty tradiční, jako je dobře známý staročeský kroupový kuba nebo hubník (recept), ale také tradiční prdelačka, šumajstr ze Slovácka či maďarský šoulet.
Kroupy se špenátem a mletým masem – recept
Příjemná a zdravá večeře nebo lehký oběd, který nezatíží ani peněženku.
Ingredience recept kroupy se špenátem a mletým masem:
- 300 g mletého vepřového masa
- 200 g kroupy
- 120 g baby špenát
- 1 ks cibule
- 2-3 polévkové lžíce olivového oleje
- 1 litr zeleninového vývaru
- cca 50 ml bílého vína či vody
- petrželka
- pepř a sůl
Postup:
Na pánvi s olivovým olejem se orestuje cibulka a později i maso. Směs je nutné neustále míchat, aby se maso nespojovalo. Po jeho zhnědnutí se přidají kroupy a krátce na to víno či voda. Postupně se přidává horký vývar, ve kterém se kroupy vaří přibližně 30 až 40 minut, podle jejich velikosti.
Baby špenát se přidává až na závěr, po odstavení, stejně jako pepř, sůl a petrželka.
Šumajstr – recept kroupy
Pokrm z fazolí a krup dochucený kořenovou zeleninou a škvarky.
Ingredience kroupový recept šumajstr:
- 200 g fazolí
- 200 g ječné kroupy
- sůl
- pepř
- 1 ks cibule
- 1 ks mrkev
- 1 ks petržel
- 1/4 ks celeru
- 2-3 polévkové lžíce vepřového sádla
- 100 g vepřové škvarky
- pažitka, rukola na dochucení
Postup:
Fazoly i kroupy je třeba den předem odmočit a druhý den uvařit do měkka. Na pánvi se rozehřeje sádlo, orestuje cibulku do měkka a přidá se kořenová zelenina. Po tom, co se osmaží, se vsypou vařené kroupy a fazole. Dochutí se pepřem a solí. Vše se zalije a společně dusí do měkka. Na konec se vmíchají škvarky a na talíři se pak posype pažitkou či rukolou.
Šumajstr je obdoba pokrmu „kočičí tanec“, který však místo fazolí má ve svém receptu vařenou čočku. Jinak je velmi podobný.
Ječné kroupy – recept nasladko
Oblíbenou snídaní jsou i kroupy ve sladké verzi. Tradiční je pak také oblíbená tzv. vánoční kuťa – a tady je na ní recept. Tento recept na ječné kroupy jistě překvapí.
Ječné kroupy s mákem, rozinkami, jablky a sušeným ovocem
Člověk by se neměl bát experimentovat, jak ochutit kroupy nasladko, nemá-li rád sušené ovoce, může přidat až na závěr čerstvé, osladit se může agávovým či rýžovým sirupem.
Ingredience ječné kroupy nasladko:
- 2 hrnky ječných krup
- 4 polévkové lžíce mletého máku
- 3 polévkové lžíce medu
- 1 hrst rozinek
- 1 jablko
- 2 hrsti vlašských ořechů
- sušené meruňky nebo fíky
- špetka soli
- 1 polévková lžíce másla
Postup:
Přes noc namočené kroupy se uvaří do změknutí. Na pánvi si mezitím rozpustí máslo, na kterém se osmahnou ořechy. Přidá se mák (je nutné podlít trochu vodou), med, rozinky, jablko a sušené ovoce a vše se krátce prohřeje. Na závěr do pánve přidáme vařené kroupy a promícháme.
Kroupový kuba
Staročeský kroupový kuba patři k vánočním tradicím. Do večeře by se totiž nemělo jíst maso, a tak si naši předci oblíbili vařit kroupy na sádle. Kuba je syté a chutné jídlo, které jim pomohlo přečkat až do večera.
Ingredience kroupový kuba:
- 250 g kroupy
- 1 litr zeleninového vývaru
- 5 polévkových lžic sádla
- plátky másla
- 70 g sušené houby
- 4 stroužky česneku
- 2 ks cibule
- sůl, kmín, majoránka
Postup:
Důležitou surovinou tohoto pokrmu jsou sušené houby. Den před vařením je potřeba je naložit do studené vody, kde přes noc nabobtnají. Druhý den se nasekají na menší kousky a společně s cibulí, kmínem a nasekaným česnekem na plátky se osmahnou na sádle v pánvi. Směs se pak chvíli dusí do změknutí. V případě potřeby je dobré přidat tekutinu, ve které byly houby naloženy.
Kroupy se uvaří ve vývaru do měkka a poté se ochutí solí, kmínem a prolisovaným česnekem. Uvařené se vsypou do pekáče a smíchají se směsí z pánve. Přidá se majoránka a navrch se položí několik plátků másla. Vše se peče na 180 °C v troubě, přibližně 20 minut.
Jak dlouho se vaří kroupy na kubu?
Jak dlouho se vaří kroupy na kubu? Aby měly kroupy na kubu lepší chuť, vaří se ve vývaru – přibližně 250 g krup se zalije 1 litrem vývaru. Dále se vaří na mírném plameni, dokud kroupy nejsou měkké a vývar se nevyvaří. Přibližně to trvá něco málo přes půl hodiny. Důležité je, aby kroupy byly před vařením řádně vyprané ve studené vodě.
Kroupová polévka s uzeným masem – recept
Oblíbený jarní nebo podzimní recept je kroupová polévka s uzeným masem. Tato vydatná polévka dokonale zasytí a připomene tradiční českou kuchyni. Na zabijačce se vaří kroupová uzená polévka.
Ingredience kroupová polévka s uzeným masem:
- 1 kg uzených žeber
- 290 g velké kroupy
- 1 ks mrkev
- 1 ks cibule
- 2 polévkové lžíce sádla
- 3 lístky libečku
- majoránka
- 2 ks bobkového listu
- 5 kuliček nového koření
- 5 kuliček pepře
- sůl
- nasekaná petrželka
Postup:
Omytá uzená žebra se vaří asi hodinu v nesolené vodě, do které se před tím přidal libeček, bobkový list, nové koření a pepř. Mezitím, co se vaří, je dobré uvařit kroupy do měkka.
V hrnci se osmahne do zlatova cibulka na sádle a poté se k ní přileje vývar z žeber. Přidá se nakrájená mrkev a přibližně čtvrt hodiny se vše vaří. Poté se přidá obrané maso z žeber a vařené kroupy. Vše se nechá krátce vařit (asi pět minut), dosolí se, přidá se majoránka a nasekaná petrželka. A je hotovo.
Zabijačkové kroupy
Zabijačkové kroupy byly nedílnou součástí českých zabijaček. Používaly se především na výrobu jelítkového prejtu. Den před zabíjačkou určil řezník, kolik jich bude třeba uvařit. Obvykle to bylo přibližně 3 kg zabijačkových krup. U menšího prasete pouze 2 kg. I tak ale většinou krup bylo víc, než bylo potřeba. Ze zbylých se pak vařila tzv. kroupová uzená polévka.
Kroupová uzená polévka
Po zabijačce většinou následovalo uzení a s tím se pojí i příprava kroupové uzené polévky. Uzené maso se povařilo, nakrájelo a ve zbylém vývaru se uvařila zelenina. K ní se pak přidal česnek, majoránka, sůl či pepř. Na závěr se doplnily zbylé kroupy ze zabijačky a maso.
Na kroupy se už skoro zapomíná a tuto tradiční surovinu vytlačují bulgurové recepty či kuskus. Není to ale škoda? Tato opomíjená surovina má rozhodně co nabídnout.