Kam v Praze a co navštívit, také tipy na výlety s dětmi
Chce-li člověk vyrazit na výlet do hlavního města Prahy a neví kam, pak se mu budou zajisté hodit následující tipy na výlety nejen v centru, nýbrž i v blízkém okolí. V Praze je možné vyzkoušet vše, jak sport, zábavu, tak se i něco naučit. Kam v Praze a jaké jsou tipy na výlety s dětmi?
Praha nabízí širokou škálu mozností, co mohou podniknout jednotlivci, party přátel, pár na rande nebo rodiny s dětmi. Nepochybně je jedním z nejkrásnějších výletních míst v ČR. V milionovém městě se nachází nevšední zážitky. Má-li rodina malé dítě ještě v kočárku, může vyrazit jen na pěší trasu centrem města. Toho, kdo se rozhodne do Prahy vyrazit brzy zrána, určitě bude zajímat, kam jít v Praze na snídani.
Praha sice není plná zelených šťavnatých parků, za to má požehnaně historických památek, které jsou na každém kroku. A tak není třeba mít obavy z toho, že procházka bude nudná. Tak jako většina řek v České republice nabízí možnost půjčení šlapadel a houpat se na drobných vlnách po hladině Vltavy. Co dělat v Praze a kam s dětmi v Praze?
Co dělat v Praze
Existuje tolik zajímavých míst v Praze, které mohou navštívit nejen turisté, nýbrž i Pražané. Jedná se zejména o pražskou Zoo, výstavy, sportovní centra a další. Hlavní památky není třeba zmiňovat, ty patří mezi velmi známé a tradičně navštěvované. Co dělat v Praze?
Procházka – Praha
Pokud člověk neví, kam v Praze na procházku, měl by si pozorně přečíst následující tipy. Není nad to si užít dlouhé procházky v nejrůznějších zahradách nebo parcích, které zavání romantikou. Procházky jsou velmi hezké za jakéhokoliv počasí. V létě je člověku příjemně jen v šatech nebo kraťasech, na jaře vše kvete, na podzim je všude krásně barevno a v zimě je celá Praha pokrytá bílým sněhem.
Existují ankety, ve kterých mohou lidé hlasovat pro nejkrásnější město na světě. Není divu, že Praha za sebou nechala vychvalovaný New York, a dokonce i Paříž. A to přes to, že je Praha rušným městem s několika klidnými místy v přírodě. Kam v Praze?
Průhonický park
Průhonický park, jak název parku prozrazuje, se nachází v Průhonicích. Park začal budovat hrabě na konci 19. století. Aby docílil uměleckého vzhledu, využil k tomu potok Botič, který tudy prochází. Nechal zde zasázet původní dřeviny společně s cizokrajnými z Evropy.
Součástí parku je Průhonická botanická zahrada, která v sobě skrývá unikátní sbírky pivoněk, růží a kosatců. Ihned u vstupu do parku jsou rododendrony, které jsou nejkrásnější právě na jaře, kdy začínají kvést.
K netradičnímu vlastnictví Průhonického parku patří sbírka šišek. Jeden z pracovníků správy parku je sbíral desítky let. Celá sbírka dosahuje vysoké početnosti. Dnes má přes 2 000 kusů a jsou již ve vlastnictví Akademie věd sloužící ke studijním účelům.
Průhonický park se řadí do seznamu památek Unesco a je dokonce Národní kulturní památkou.
Nejužší pražská ulička
Další variantou, co dělat v Praze, je pěší turistika pražskými uličkami. Velkým lákadlem turistů v Praze je nejužší pražská ulička. Nemá název, a tak se jí říká nejužší. Původně takto úzké uličky sloužily jako požární. Tato je jedinou na Malé Straně, která zůstala. Je navíc tak úzká, že ji musí řídit semafor, který je umístěný po stranách u vchodu.
Není to nic pro osoby, které se bojí stísněných prostorů. Ulička nacházející se v blízkosti Karlova mostu neměří více než půl metru. Ulička spojuje ulici U Lužického semináře s krajem Čertovky u řeky Vltavy. Čertovka byla velmi oblíbeným sídlem měšťanů a řemeslníků.
U vchodu do uličky od břehu Vltavy je restaurace, která nese název Čertovka Praha. Dům byl postaven dokonce na začátku 17. století v renesančním stylu. Dříve byla restaurace kovárnou společně s tesařskou dílnou zaměřenou na kola mlýnů.
Dnes je to velmi hezká procházka nejen samotnou uličkou, nýbrž i celou částí Prahy, která je kolem. Doporučuje se navštívit uličku v brzkých hodinách, o víkendech bývá ulička plná turistů pořizujících fotografie z cest.
Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře
Letohrádek Hvězda je skvělým místem, co navštívit v Praze. Letohrádek byl postaven v polovině 16. století jako lovecký letohrádek. Na návrh Ferdinanda Tyrolského má 2 patra a podobu hvězdy s 6 cípy.
Zajímavostí je, že po vzniku ČSR spadá pod správu Pražského hradu, který na něm provedl zásadní rekonstrukce. Hlavní účel lze spatřoval ve zpřístupnění pro expozici Muzea Aloise Jiráska. Dnes je zde k vidění expozice o zakladateli letohrádku. Sezónně se zde pořádají výstavy pro osobnosti nebo určité oblasti literatury a architektury.
Vyhlídky – Praha
Najít ideální místo, kde je krásný výhled na celou Prahu, není těžké. Praha totiž poskytuje celou řadu míst, kde je krásný pohled na stověžatou Matičku. Některé z nich jsou placené, stojí to však za to. Jaká jsou zajímavá místa v Praze?
Staroměstská mostecká věž
Staroměstská mostecká věž je po celé Evropě známá svou gotickou podobou, která nemá obdoby. Na samém vrcholu věže se nachází ochoz, který bývá zpravidla plný turisty při západu slunce. Z ochozu je vidět celý Karlův most s nasvíceným Pražským hradem.
A jak vznikla? Mostecká věž vznikla ve stejném období jako samotný Karlův most. Za věží na pravém břehu řeky Vltavy stojí Karel IV., který ji postavil jako opevnění s posuvnou mříží. Petr Parléř, architekt a stavitel, zakomponoval náboženský záměr do celé stavby. Výzdobu tvoří zejména sochy svatého Vojtěcha, Zikmunda nebo císaře Karla IV.
Na druhé straně Karlova mostu stojí věž nesoucí název Malostranská mostecká věž. Tentokrát se nejedná pouze o jednu věž, nýbrž o dvě, které jsou propojené branou a jsou u vstupu na Malou Stranu. Věže byly v románském stylu z 12. století, později získaly renesanční podobu, jakou mají dodnes.
Petřínské sady
Další z vyhlídek v Praze jsou Petřínské sady. Mají to tady lidé v lásce převážně v létě, kde posedávají na lavičkách v sadech a jsou obklopeni zelení přímo v srdci Prahy. Je to také ideálním místem, kam v Praze na procházku s cílem mít Prahu jako na dlani.
Petřínské sady jsou na svahu Petřín a součástí je například Zahrada Kinských nebo Růžový sad. Za hezkého počasí dohlédne člověk i na Nuselský most. Kromě toho je možné spatřit Pražský hrad, Staré i Nové Město. Toto místo bylo oblíbeným Karla Hynka Máchy, který zde má sochu.
Na vrchol Petřínských sadů vede lanová dráha. Trať čítá 510 metrů. Lanová dráha byla postavena již roku 1891. Po mnoho let však nejezdila. V provozu je od 1985 až dodnes. Lanovou dráhou je možné jet na jízdenku MHD.
Kam s dětmi – Praha
Jak již bylo výše zmíněno, Praha nabízí mnoho možností, co podniknout, a to nejen dospělým. Pokud dětem již nestačí pouze dětské hřiště za domem, pak by měli rodiče zapátrat po další možné aktivitě v okolí. Co navštívit v Praze s dětmi?
Majaland Praha
Majaland je ideálním místem, kam s dětmi v Praze. Jedná se o nově postavený hrací park pro děti. V pohádkovém světě včelky Máji a Vilíka je celkem 12 atrakcí, a to nejen pro malé. Maminky se nemusí bát, že děti nebudou mít co jíst. Restaurace se nachází přímo v Majalandu uvnitř stromu.
Majaland má velkou výhodu. Nachází se uvnitř nákupního centra POP airport, které je nedaleko ruzyňského letiště. Maminky tak mohou spojit výlet s dětmi v Praze s nákupy za příjemné ceny. Parkování je v celém areálu zdarma.
Muzeum čokolády Choco-Story Praha
Pokud člověk neví, co s dětmi v Praze, pak mohou vyrazit do muzea čokolády. Návštěvníci se dozví mnoho zajímavých informací o čokoládě. Pozoruhodná je historie čokolády. Toto zajímavé místo v Praze se nachází na Celetné ulici.
Návštěvníci mohou ochutnat mnoho čokolády zdarma v rámci prohlídky muzea. V kinosále pravidelně personál pouští film o čokoládě. Je možné se přihlásit na workshop a vyzkoušet si pravou nefalšovanou výrobu belgických pralinek.
Muzeum Lega
Muzeum Lega v centru hlavního města je největší svého druhu nejen v České republice, ale i na světě. Muzeum se doporučuje navštívit se staršími dětmi, které se chtějí dozvědět spoustu zajímavých informací o historii stavebnice Lego. V celém objektu je přes 3 000 modelů postavených právě z Lega kostiček.
Součástí muzea kostiček lego je obchod, kde si návštěvníci po prohlídce mohou zakoupit krabici, kterou si doma sestaví dle návodu. Muzeum má otevřeno každý všední den od 10. hodiny do 20:00. V ceně je několik tematických expozic jako jsou piráti, Star Wars, Harry Potter nebo světoznámé památky.
Mezi časté návštěvníky patří dospělé osoby, které chtějí zavzpomínat na svá léta, kdy si s kostičkami Lego hráli sami. Narazit zde mohou i na sety, které se již nevyrábí, nebo ty, které jsou velmi těžce sehnatelné.
Výlet – Praha a okolí
Ať už s dětmi nebo bez dětí, výlety po Praze jsou někdy náročné. Praha nabízí totiž tolik zajímavých míst a historických památek, že není možné všechny stihnout v jeden den pěší turistikou. Pro rychlíky, kteří navštívili klíčové body v Praze, jsou zde další tipy na výlety v okolí Prahy.
Čertovy hlavy
Za tvorbou Čertových hlav stojí Václav Levý, který je nechal vytesat v okrese Mělník, a to konkrétně v obci Želízy. Jedná se skalní reliéf 2 čertových hlav, které dosahují výšky 9 metrů. Hlavy jsou staré již několik století. Byly vytvořeny v období romantismu. Dokonce se jedná o 2. největší reliéf na světě, což je českým úspěchem v zahraničí.
Reliéfy jsou vlivem větru a deště drobně poškozeny. Nepřispívá jim ani lezení po nich, což je zakázáno. Existuje celá řada jiných míst, kam vyrazit na ferraty v Praze. Proto se majitel pozemku rozhodl pokácet borový les, čímž jsou k vidění i ze silnice z dálky. Jakmile se člověk pokochá, může pokračovat po modré stezce k jeskyni Klácelka, která má též skalní reliéfy.
V blízkosti několika set metrů se nachází neplacené prostorné parkoviště, na kterém jsou během sezóny stánky s občerstvením. Děti k menšímu výšlapu k reliéfu namotivuje zaručeně zmrzlina.
Hrabalova stezka
Dalším zajímavým místem v blízkosti Prahy je Hrabalova stezka nacházející se v Kersku u Sadské. Začátek stezky je u restaurace Hájenka, kde se před cestou může člověk nadlábnout. Celá stezka má 15 kilometrů a nabízí místa spojená s Bohumilem Hrabalem nebo s filmem Slavnosti sněženek.
Jak již bylo zmíněno, cesta začíná u Hájenky, která má dodnes velmi nostalgické menu plné zvěřiny. Dalším místem je Lesní ateliér. Ten je proslulý výstavami českých výtvarníků a slavností Hrabalovo Kersko. Následujícím místem je Hrabalova chata, kde vznikla některá ze slavných děl. V její blízkosti se nachází menhir neboli hraniční kámen.
V nedaleké vzdálenosti od konce osady Kersko je hřbitov, kde je pohřbena většina rodiny Hrabalových. Konec Hrabalovy stezky je u vrat pivovaru v Nymburku. V Postřižínském pivovaru Bohumil Hrabal prožil mladá léta, jelikož zde bydlel s nevlastním otcem, který byl správcem pivovaru.
Koncentrační tábor Terezín
Terezín fungoval v letech 1940-1945 jako věznice pražského gestapa. Byli zde převážně političtí a vojenští vězni. Branami prošlo více jak 32 tisíc lidí. Prováděly se zde za vyhlášení protektorátu popravy bez soudního řízení a nucená práce.
Součástí Malé pevnosti Terezín je národní hřbitov, kde jsou pochováni všichni vězni, kteří zde zemřeli. Hřbitov vznikl až po válce na tomto místě. Součástí je stálá expozice se svědectvími za 2. světové války a dalších osudů lidí. Promítají se zde i dokumentární filmy. Dnes je zde k vidění 6 expozicí.
Rozhledny v okolí Prahy
Rozhledny jsou velmi oblíbenou atrakcí pro pěší turistiku. Člověk má na své cestě cíl, ze kterého má navíc výhled z ptačí perspektivy. Některé rozhledny mají svou historii, některé vznikly v nedávné době, a tak jsou unikátní zejména svou moderní vizáží. Nalézt je lze zkrátka všude, na horách i na rovině. Toto jsou vybrané rozhledny v okolí Prahy:
Rozhledna Doubravka
Rozhledna Doubravka se nachází od roku 2018 na Praze 14 v přírodním parku Čihadla. Dosahuje 23 metrů a skládá se ze 3 nohou ze dřeva z akátu. Ti, kteří již rozhlednu navštívili, napočítali 98 schodů vedoucích k samému vrcholu Doubravky.
Vlastníkem Rozhledny Doubravka je radnice Prahy 14. Rozhledna má moderní vzhled a zdobí ji 3,5 metru vysoká korouhev. Rozhledna je unikátní nejen svým vzhledem, ale i materiálem. Kromě akátové dřeva bylo použito dřevo dubové a místy ocelové díly.
Rozhledna na Pepři
Rozhledna na Pepři je telekomunikační věž v Jílovém u Prahy dosahující 30 metrů. Byť se jedná o jeden z výletů za Prahu, je to příjemná výlet. Na její vrchol se nedá dostat, za to nabízí kruhový ochoz ve výšce 18 metrů, který je volně přístupný veřejnosti. Pokud je hezké počasí, je vidět až na Prahu a Brdy. Velkou výhodou je možnost se rozhlédnout do všech stran.
Rozhledna Děd
Rozhledna Děd se nachází v městě Beroun, které je samo o sobě zaručenou volbou, kde strávit celý den. Kromě zajímavého minigolfu nejen pro děti může rodina navštívit i berounské medvědy. Rozhledna Děd je na vrcholu Děd a čítá 12 metrů. Za její stavbou stojí Klub českých turistů, který ji nechal postavit roku 1893. Rozhledna je volně přístupná veřejnosti a má cca 60 schodů.
Hrady a zámky v okolí Prahy
Hrady a zámky patří mezi nejoblíbenější návštěvní místa Čechů. K hradům a zámkům se pojí historie, a tak se člověk nejen pokochá krásou a monumentalitou stavby, nýbrž se něco dozví a dané lokalitě nebo rodu, který stojí za stavbou zámku nebo hradu. Je škoda, že řada z nich je jich pouhou zříceninou, kde si návštěvník může vzhled jen představit. Hradů a zámků v okolí Prahy je celá řada.
Hrad Karlštejn nebo Pražský hrad má zkrátka každý vrytý v paměti, jaké jsou další neméně zajímavé hrady a zámky v okolí Prahy?
Zámek Červený Újezd
Hrad Červený Újezd nemá dalekou historii. Vznikl v roce 2001 a je postaven ze soukromých prostředků. Účelem stavby nebylo sídlo králů, nýbrž vytvořit místo. Kde budou sbírky pro veřejnost. Majitel komplexu je totiž vášnivý sběratel, který chtěl širokou veřejnost seznámit s jeho vlastnictvím.
Součástí zámku je restaurace Krčma. Specialitou jsou halušky s lesními houbami nebo jehněčí na česneku. Podává se tu plzeňské pivo nebo víno ze sklepa Lechovice.
Celoročně je zde expozice venkovského života od 17. do 20. století. Není to jen pro dospělé, častými návštěvníky jsou i školkové děti, kterým předměty představí průvodkyně. Celý výklad navíc netrvá několik hodin, více než 50 minut se na výstavě člověk nezdrží.
Hrad Český Šternberk
Dalším z hradů a zámků v okolí Prahy je hrad Český Šternberk. Hrad Český Šternberk je jedním z nejstarších v Čechách. Byl založen rodem Stenberků v polovině 13. stoletá, a jeho majitelem jsou dodnes. Hrad je zvenku gotický, interiér odpovídá zámeckým panstvím s 15 místnostmi. V překladu se jedná o spojení dvou slov hvězda a hora.
Skvostem hradu je hladomorna, nazývaná bašta. Jedná se o mohutnou věž s ostrým břitem, který chránil před střelami do stran. Po celém obvodu věže jsou malá okna, které sloužily v minulosti jako střílny.
Výlet za Prahu
Za Prahu bude nejvýhodnější vyrazit na výlet autem. U obou míst je možné parkovat v přímé blízkosti na parkovištím. A o jaká místa se jedná?
Svatojánský okruh
Jedná se o naučnou stezku vedoucí obcí Svatý Jan pod Skalou na Karlštejně. Celá naučná stezka byla obnovena v roce 2005. Na tento výlet v okolí Prahy je třeba si vyhradit zhruba 3 hodiny, celková délka stezky je 4 kilometry s 11 zastávkami u naučných cedulí.
Solenická podkova
Méně známou je Solenická podkova, která se nachází se mezi přehradami Kamýk a Orlík tvořící meandr. Jeden z nejhezčích přímých výhledů je na skále Na Vraném, ke které se prochází lesem. Pokud je hezké počasí, je odsud vidět u Orlickou přehradu. Cesta na samý vrchol není turisticky značená, je třeba se tak orientovat podle jiných bodů než jsou turistické barvy. Byť je cesta místy strmá, výhled je zkrátka k nezaplacení.