Tipy na výlet – řeka, jezero nebo rybník
Někteří dávají přednost luxusním hotelům, někteří raději vyrazí na dovolenou do přírody a obdivovat vodstvo ČR. Vydat se k řece, jezeru nebo rybníku je nevšední zážitek. V teplých letních dnech je proplouvání na lodi malebnou krajinou a v noci spaní ve stanu pravou romantikou. Kam se vydat na výlet k vodě na ta nejkrásnější výletní místa v ČR?
Existuje celá řada dobrodružství, které je možné podniknout v létě. Mnoho lidí si jede odpočinout na wellness víkend, jiní zvolí zábavnou českou dovolenou na řece, jiní jedou k jezeru nebo rybníku na celé odpoledne. Vydat se do přírody k vodstvu ČR bývá často velký relax.
Pokud však člověk hledá tipy, kam se vydat na jednodenní výlet k řece nebo jezeru, je zde správně! Existuje mnoho tipů na výlety, které jsou turisticky nenáročné, jako jsou například trasy Rešovských vodopádů. Ať už se jen procházet podél vodstva ČR nebo v nich zažít zážitek.
Mnoho rybníků a jezer v České republice nabízí návštěvníkům možnost adrenalinových sportů. Jedná se zejména o windsurfing. Windsurfing je velmi populární na vodní nádrži Lipno nebo na rybníku Osika v České Kanadě. Byť je to mladý sport, u nás se rychle uchytil. Jezdec na prkně využívá větru, který chytá do plachet, a pohybuje se po vodě.
Dalším ze sportů, který lze praktikovat nejen na jezeře nebo rybníku, je paddleboard. Jezdec se při této relaxační a sportovní aktivitě pomocí pádla pohybuje po vodní hladině. Zdatní a zkušení na paddleboardu stojí, začátečníci u toho mohou sedět. Paddleboard včetně pumpy a batohu na záda, v němž se prkno odnese, je dostupné například v Decathlonu.
I děti si přijdou na své. Water zorbing, který spočívá v tom, že se jedinec zavře do nafukovací průhledné koule a pohybuje se v ní po vodní hladině, je prima zábava. Dnes je možné si to zkusit kdekoliv, a to nejen na volné vodní ploše. Na poutích bývají napuštěné bazény s vodou, kde si to mohou děti vyzkoušet za poplatek.
Ačkoliv nafukovací skákadla na vodě jsou primárně určené pro děti, několik dospělých neodolá a zábavu chce též zkusit. Jedinečná nafukovací skákadla jsou parkem plným překážek, které musí jednotlivci zdolat. Čeká na ně lezecký kopec, skákající plošina, překážky a další.
Kam vyrazit k rybníku
Rybník je uměle vystavená vodní nádrž na vodu. Rybníky se v minulosti až dodnes využívají zejména pro chov ryb. Zároveň dochází k retenci vody v krajině, ve které našla domov mnohá drůbež. Jaké vodstvo v ČR navštívit?
Harasov v Kokořínském dole
Rybník Harasov je krásné přírodní koupaliště. Rybník je nejen obklopen pískovcovými skálami, dokonce má písečné dno. Rodiny s dětmi si mohou položit deky na travnatý břeh rybníku. Koupání je zde sice zdarma, za parkoviště si návštěvník zaplatí cca 100 Kč. Voda je spíše studenější, za to je čistá.
Hrad Harasov leží na pískovcové skále ve výšce 30 metrů nad samotným rybníkem. Bohužel z něj zbyly pouze skalní sklepy a palácové stavby. K hradu, kterému se také říká Krvomlýn, se pojí pověst. Hradní pán postavil mlýnské kolo a přikázal, aby jej roztočila ne voda, nýbrž krev popravených mužů, kteří zabili jeho dceru.
Bolevecké rybníky u Plzně
K Bolevickým rybníkům jezdí řada plzeňských obyvatelů za významnou rekreací. Dnes je celá soustava rybníků, která vznikla již v 15. století, tvořena 12 rybníky. Řada z nich je využívána ke koupání, a tak rybářství šlo stranou. Díky bezbariérovému přístupu do rybníků se tu mohou koupat i hendikepovaní.
Jsou zde vítáni i rybáři. Od počátku se rybníky specializovaly na chov ryb, a to konkrétně pro chov kaprů. Rybáři však mohou chytit na svůj prut i štiky nebo candáty.
Ti, kteří nechtějí rybařit nebo se koupat v rybníku, mohou využít jednu z turistických tras, které lemují břehy rybníků. Celkem se zde nachází 3 trasy – žlutá vedoucí z Bílé Hory do Třemošné, zelená z Bílé Hory na vrchol Krkavce a červená, která začíná v Košutce a míří na stejné místo jako zelená.
Má-li člověk s sebou děti, může jim pěší procházku zpestřit jednou z pověstí, která se k danému místu vztahuje. V rybnících se má schovávat tatrman, který láká malé ratolesti do vody pomocí barevných pentliček. Pokud ho však člověk spatří, měl by vzít nohy na ramena, tatrman rád lidi topí!
Rybník Rožmberk
Rybník Rožmberk je největší rybník v ČR. Na konci 16. století jej nechal vybudovat známý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. V horkých letních dnech se člověk může schovat pod duby, které na okrajích rybníka rostou i několik set let.
Kromě chovu ryb, který je primárním účelem rybníka Rožmberk, je zde možná rekreace a koupání. Ideální je sem vyrazit na kole a vybrat si naučnou cyklistickou stezku vedoucí z Třeboně do Staré Hlíny, Je naučná díky informačním tabulím o rybníku.
Kromě naučných tabulích je k vidění Rožmberská bašta. Dříve sloužila jako nocleh pro správce rybníka. Je v renesančním stylu, tudíž je unikátní svého druhu v České republice.
Kam vyrazit k řece
Nejčastěji se k řece vyráží na vodu. Ne všichni však mají v oblibě spaní pod širákem nebo ve stanu. Pro takové se nabízí možnost spaní v chatičkách, které lze najít na portále chata.cz, nebo si návštěvníci mohou přivést svůj obytný vůz a zaparkovat ho v objektu. Kam na noční výlet autem?
Na vodu jezdí jakékoliv skupiny lidí. Ať už jsou to rodiny s dětmi, které chtějí dětem přiblížit jejich mládí, parta přátel hodlající vypít mnoho litrů alkoholu, nebo se tu konají různá sportovní soustředění. Vodáctví je v Čechách zkrátka velmi populární.
Řeka Sázava
Mezi oblíbené řeky ČR patří bezesporu řeka Sázava, a to z důvodu 2 krásných peřejí. Sázava byla oblíbená u Jaroslava Foglara, který ve svých knížkách zmiňoval Sluneční zátoku, jež je trampskou osadou.
Řeka Sázava je však proslulá též tím, že má po desítky kilometrů takzvaného voleje. Člověk musí zkrátka hodně zabrat do pádel, aby řeku zdolal až do svého cíle. Podél celé řeky je železniční trať, což vodákům značně usnadňuje se dostat do konkrétního bodu například půjčovny kánoí.
Cesta po vodě nebude nudná. Nejenže bude člověk hodně aktivní při pádlování, takže vypotí smažák s hranolkami a tatarkou, ale uvidí řadu zajímavých památek. Mezi ně patří Český Šternberk, klášter a zámek ve Zruči.
Řeka Berounka
Byť se nejedná o nejdelší řeku světa a ani o nejdelší řeku Evropy, řeka Berounka je největším levobřežním přítokem řeky Vltavy. Vodáky láká zejména tím, že plutí po ní je povětšinou volnou přírodou. Vodácká stezka měří 82 km a obsahuje řadu informačních tabulí podél břehu.
Pro jednodenní výlet po vodě je romantické plutí z Berouna do Zadní Třebáně. Lidově se této oblasti říká český Grand kaňon. Plavba po vodě je doprovázená výhledem na skalní údolí Berounky a sceneriemi řeky. První jez čeká na vodáky u Karlštejna.
Řeka Vltava
Nejdelší řeka ČR je Vltava měřící 430 km. Jedná se o takzvanou vodáckou klasiku. Plavba po řece je svižná a zpestřením je řada mírných jezů, které jsou na vorové propusti. Sjezd u Kvildy až po Borovou Ladu je přísně zakázán. Od Nové Pece je plavba vodákům zcela otevřena. Po březích se nachází spousty stánků s občerstvením.
Nejoblíbenější úsek a také nejvíce naplněný přes léto je úsek od Vyššího Brodu. Po cestě se rozprostírá krásná příroda, voda není až tak hluboká, jen na několika místech. Po Rožmberku následuje překrásný Český Krumlov.
Jak již bylo zmíněno výše, nevýhodou je přeplněnost v teplých letních dnech. Někteří vodáci zdolávají vodní kilometry také v dešti. Vodáka to může naštvat zejména v oblastech, kde se čeká na sjezd několik desítek minut.
Tipy na výlet k jezeru
Jezero je přírodního charakteru. Není závislé na činnosti člověka. Vodní nádrž je napájena srážkovou a povrchovou vodou. Největším jezerem světa je Kaspické moře. Největší jezero ČR rozlohou je Jezero Most, jehož největší hloubka je 74 m, tedy o 30 m méně než Ladožské jezero.
Čertovo jezero
Čertovo jezero je ledovcového původu stejně jako Ladožské jezero a nachází se v Jizerských horách. I k této přírodní kráse se pojí pověst. Dle názvu je jasné, že hlavní postavou příběhu je ďábel. Jezero vyryl prý ďábel kvůli přivázanému ocasu k velkému kameni, což způsobila dívka, kterou si chtěl odnést do pekla. Tak jako jinde je možné v této oblasti spatřit skřety a vodní bytosti.
Čertovo jezero není lehce přístupné. Cyklisté by proto měli vyrazit raději jinam. Hrozí, že by svá kola mohli nést na zádech.
Plešné jezero
Stejně jako Čertovo jezero je Plešné ledovcového původu. Jezero se nachází na české straně Šumavy. Své jméno získalo jezero podle hory, která se nachází v blízkosti. V minulosti bylo Plešné jezero využito zejména jako napáječ pro Schwarzenberský plavební kanál.
V blízkosti Plešného jezera stojí pamětní kámen, který připomíná návštěvu prince Jana Nepomuka ze Schwarzenberku v 19. století. O několik let později se stal princ vlastníkem celého panství.
Další památník patří Albertu Stifterovi, který zde skládal básně. Pokud se návštěvníci oblasti rozhodnou vystoupat až na vrchol skalní stěny, mohou odsud spatřit celé jezero společně s krásnou krajinou v okolí.
TIP: Pokud člověk zatouží po podobných zážitcích za hranicemi, Polsko je skvělou volbou. Polská jezera nabízejí podobně jako ta česká křišťálově čistou vodu, malebnou přírodu a široké možnosti pro aktivní odpočinek i relaxaci.
Jezero Michal
V okrese Sokolov se nachází rekreační areál Jezero Michal. Jezero Michal je uměle vytvořeno vlivem těžby hnědého uhlí. Michal je zatopená zbytková jáma. Byť nedosahuje ani zdaleka tak velké rozlohy jako Ladožské jezero, dnes je vodní břeh travnatý s písčitou pláží po severní straně, a tak zaručuje příjemně strávené odpoledne u vody.
Jezero Laka
Jezero Laka je to nejmenší jezero, které lze na Šumavě nalézt. Typické je pro něj rašelinné dno a malé ostrůvky, které plavou po hladině a často mění svou polohu. Na malých cestujících ostrůvcích roste borůvčí a rašeliník společně se suchopýrem. Kolem celého jezera jsou jehličnaté lesy.
Jezero Laka je volně přístupné všem, a to jak na kole, tak pěšky. V zimě je zde dokonce možnost využít běžeckých lyží a pohybovat se po modré turistické značce.