Kam kráčí festivalová móda?
Influenceři, módní značky a byznys. Festivalová móda je natolik předvídatelná, stojí o ní ještě psát?
Dnes začíná největší tuzemský svátek hudby – ostravské Colours. Kdo se tam chystáte, může se připravit nejen na hudební, ale i na módní nálož.
Zpět do minulosti
Největší vliv na odívání návštěvníků hudebních festivalů měl samozřejmě Woodstock. Všechny ty květiny ve vlasech, čelenky a malba na obličeji pochází odtud. Ačkoliv zajet si na takovou akci byl důležitý kulturní aspekt, s předváděním se jako na přehlídkovém mole to nemělo nic společného.
Byly to Kate Moss a Sienna Miller, které udělaly z open-airů fashion záležitost. Rády totiž jezdily na festival Glastonbury v šatech a holinách Hunter, slamákem na hlavě a malou crossbody kabelkou. Tento boho styl se stal neoficiální uniformou každého festivalu.
Jak vypadá festivalová móda teď?
V podstatě se nic nezměnilo. Když se letos Paris Hilton a Alessandra Ambrosio objevily na nejmódnějším festivalu Coachella, měly na sobě outfity, které by s klidem obstály i v roce 2010. Háčkované topy, krátké šaty a martensky.
Bella Hadid a Hailey Baldwin dorazily ve stejnokroji složeném z denimových šortek a tílka, ale už je velmi těžké odlišit, co si vybraly influencerky samy a co jim nadiktovala spolupráce s nějakou módní značkou.
Velké fashion řetězce samozřejmě z popularity letních hudebních festivalů profitují. Vzpomeňme si třeba na kolekci H&M Loves Coachella.
V Čechách bude značka přítomna na zmíněných Colours of Ostrava s projektem REUSE / REDUCE / RECYCLE. Návštěvníci si tu budou moct vyrobit ozdoby ze starých triček nebo si objednat nápoje, kde jim místo plastových brček bude naservírované kovové.
Mikro trendy a mikro influenceři
Bez ohledu na vliv velkých značek, pro které jsou hudební festivaly komerční příležitostí, protože kde jinde vás za den může vidět desítky tisíc návštěvíků, má každá akce své mikro trendy, co udávají mikro influenceři.
Teď třeba letí topy s třpytkami, kterým se na sociálních sítích říká „glitter boobs“ a květinové věnce nahradila kožená čepice s kšiltem. Čím různorodější styl hudby akce nabízí, tím eklektičtěji budou jeho návštěvníci vypadat.
Bohužel ale většina festivalové módy je velmi předvídatelná, takže některá významná módní média o ní odmítají psát.
Smrt festivalové módy?
Ale vůbec ne, jen je potřeba ji jinak nadefinovat. Ty nejzajímavější inspirace ale nenajdete na akcích obřích rozměrů, ale třeba se vyplatí sledovat na sociálních sítích festivaly, o kterých jste nikdy neslyšeli. Redaktorka amerického Vogue Chioma Nnadi doporučuje Afropunk nebo Marfa Myths.