Jak sušit šípky a vařit z nich čaj
Babí léto vrcholí. Dozrávají jablka, hrušky a také šípky. Kdo si chce doma v zimě vařit lahodný čaj plný vitamínů, měl by se pomalu poohlédnout po dozrávajících šípkách, natrhat je a usušit.
Opravdovému šípkovému čaji se to „cosi“ v sáčku, co se prodává v obchodech, nevyrovná. Takže trhání, sušení i vaření šípků stojí za trochu námahy i za poškrábané ruce, kterým se člověk nevyhne. Na druhou stranu, trhání šípků může být i příjemné!
Jak usušit šípky
Je celá řada postupů, jak šípky sušit – tradičním způsobem rozložené na lísce nebo plechu, moderním způsobem v sušičce ovoce anebo rychlým způsobem v troubě. Výsledkem by vždy měly být scvrknuté, suché a tvrdé plody šípku.
Sušení šípků postaru:
Dozrálé a zdravé šípky rozložte v lísce nebo na plechu vyloženém pečícím či jiným papírem a sušte je na teplém a vzdušném místě. Za teplého a slunného počasí je můžete vynést i ven na slunce.
Počítejte s tím, že tento postup bude trvat dlouhé dny, než šípky dostatečně proschnou. Nejlépe každý den je prohrábněte a kontrolujte, zda některý např. nechytil plíseň (nemělo by se to stát).
Sušení šípků v sušičce:
Jde o rychlejší způsob, s nímž šípky budou suché dříve, než při tradičním způsobu jejich sušení.
Sušení šípků v troubě:
Ještě rychleji uschnou šípky při sušení v troubě. Šípky rozprostřete na plechu na pečícím papíru a sušte při teplotě kolem 70 °C s tím, že necháte otevřená dvířka od trouby. Dbejte na to, abyste šípky „neupekli“, resp. nepřipálili.
Jak poznat usušený šípek?
Správně usušený šípek má tmavě červenou barvu, jeho slupka je tvrdá. Když ho rozmáčknete, nesmí být uvnitř lepkavý, vláčný nebo vlhký.
Skladování usušených šípků
Šípky lze skladovat v uzavíratelné nádobě – například velké sklenici. Použít se dá také plátěný pytlík. Nejlepší je nejprve šípky vložit do plátěného sáčku a ten pověsit na větrané místo (takto případně doschnou) a až po nějaké době je přendat do uzavíratelné dózy.
Vhodné je šípky skladovat na suchém a tmavém místě. Dobře usušené a vhodně skladované šípky vydrží i 2 roky.
Proč vařit šípkový čaj?
Protože jsou v něm vitamíny, především pak vitamín C, který tělo v zimě potřebuje a je nejlepší, když se čerpá z tuzemských plodin. A protože čaj ze sušených šípků je mnohem lepší než ze směsi v sáčcích, které se běžně prodávají obchodech.
K čemu je šípek dobrý?
- obsahuje vitamín C
- prevence proti nachlazení
- zmírňují projevy křečových žil
- pozitivně působí i na nervovou soustavu a podporuje soustředění
Jak uvařit šípkový čaj?
Aby byl šípkový čaj silný a plný vitamínů, nechte nadrcené šípky přes noc namočené ve vodě (nejlépe po dobu 24 hodin). Výluh poté zahřejte asi na teplotu kolem 80 °C, přeceďte přes plátno nebo sítko a podávejte.
Výhodou této pracnější metody přípravy šípkového čaje je, že v něm zůstane větší množství vitamínů.
Rychlý šípkový čaj připravíte i bez předchozího louhování. Do hrnce dejte vařit vodu a až začne vřít, vsypte šípky (na 1 litr použijte asi hrnek šípků). Povařte cca 30 minut a poté sceďte. Množství a dobu varu podřiďte tomu, jak silný čaj chcete mít.