Floris: parfémy pro krále
V záplavě komerčních vůní jsou nezávislé parfemářské domy s historií příjemným osvěžením. Od nynějška je v Praze k dostání osobní parfém britské královské rodiny i arabských šejků.
Kvalita místo kvantity, tradice a řemeslo místo rychloobrátkového zboží. Tento trend osvíceného spotřebitele je symaptický a slibuje určitou naději a uvědomělost v konzumním světě neustálé spotřeby.
Jedním z atributů tohoto přístupu je odkaz na tradici. Právě s ním pracuje parfemářský dům Floris, který dodává vůně a další přípravky britské královské rodině.
Značka je stále v rukou původních majitelů, a to již od roku 1730. Za jistou sumu si každý může nechat namíchat vlastní parfém na míru, z ingrediencí, které budou vybrány přesně podle jeho gusta i typu osobnosti. Receptura zde pak bude uložena a vyzvednout si ji mohou klidně i vnuci původního zákazníka.
Osmá generace parfumérů Floris nyní prodává parfémy nejen královně Alžbětě a princi Charlesovi, ale také arabským šejkům. Právě orientální aristokracie tvoří stálou klientelu, která skupuje flakóny Floris ve velkém.
Ze současných celebrit tyto vůně miluje Sharon Stone, ale zajímavější je podívat se do historie zákazníků značky. Například legendární britská ošetřovatelka Florence Nightingale si ji odvezla do Indie, kam odjela pečovat o zraněné vojáky Jejího Veličenstva.
Mary Shelley, stvořitelka Frankensteina, žádala přátele, aby jí k narozeninám věnovali hlavně parfém Floris. Jiný spisovatel, Ian Fleming, používal vůni No. 89, takže by se dalo předpokládat, že stejnému parfému dává přednost i jeho James Bond.
Vůně od Floris jsou zkrátka pro náročné. Musí se jim dát čas, aby se na pokožce sžily s jejím PH, rozevřely se a mohly působit. Na rozdíl od jiných niche parfémů ale nepůsobí okázale, nechají prostor.
K dostání v Kosmetických Delikatesách Madeleine (kde jsou k dostání například i značky Annick Goutal, Amouage, L’Artisan Parfumeur, Grossmith, Different Company, T.Leclerc a spousta dalších), Dlouhá 10, Praha 1.