Dieta při těžké obezitě

Příliš vysoká hmotnost se může podepsat na těle, zejména na srdci. Dobrou zprávou je, že existují kroky, které lze podniknout, aby se člověk stal zdravějším, a i malé snížení tělesné hmotnosti může člověka nasměrovat na správnou cestu. Jak vypadá dieta při těžké obezitě?

Pokud je člověk extrémně obézní, může snížení hmotnosti znamenat méně srdečních onemocnění, méně cukrovky a méně rakoviny. Metabolické zlepšení se začne projevovat, když lidé s extrémní obezitou zhubnou asi 10 % své tělesné hmotnosti.

Zdravé BMI se pohybuje v rozmezí 17,5 – 25 kg/m2. Pokud je index tělesné hmotnosti 40 nebo vyšší, je člověk považován za extrémně obézní. Lékaři používají BMI k definování těžké obezity spíše než určitý počet kilogramů nebo stanovenou hranici hmotnosti, protože BMI zohledňuje hmotnost v poměru k výšce.

Jak se stát zdravějším

Pokud je člověk extrémně obézní, může se mu zdát, že podniknout kroky ke snížení hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu jsou příliš náročné. 

Klíčem k tomu, aby mohl člověk začít, je najít soucitného lékaře, který má zkušenosti s léčbou extrémní obezity. Spojení s lékařem je nejlepší způsob, jak se dostat za první metu a na cestu k lepšímu zdraví.

Pokud je člověk extrémně obézní, doporučuje se, aby se stal aktivnějším, ale nezačínal s intenzivním cvičebním programem, aniž by si nechal poradit od lékaře a dokud nezhubne asi 10 % své tělesné hmotnosti.

Léčba

Klíčová je změna jídelníčku. S tou může efektivně pomoci dietolog, který pomůže s plánem, jak zhubnout jedno až dvě kila týdně. Chce-li člověk zhubnout, musí snížit počet kalorií, které přijímá.

V ideálním případě by měl snížit počet kalorií o 500 kalorií denně, aby člověk zhubl přibližně o jedno kilo týdně, nebo snížit počet kalorií o 1000 denně, aby zhubl přibližně dvě kila týdně.

Další variantou jsou léky. Některým lidem mohou při extrémní obezitě pomoci při hubnutí léky. Je dobré mít na paměti, že léky mohou být drahé a mít vedlejší účinky.

Každopádně hlavní léčbou obezity je změna životního stylu, která zahrnuje změnu stravy, zvýšení fyzické aktivity a změnu chování. Někteří lidé mohou také potřebovat užívat léky nebo podstoupit operaci na snížení hmotnosti. 

Ztráta pouhých 5 až 10 % tělesné hmotnosti může pomoci snížit riziko nebo závažnost zdravotních problémů souvisejících s hmotností, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu.

Úspěšné hubnutí vyžaduje motivaci a pocit připravenosti. Lidé, kteří jsou nejúspěšnější, mají realistické cíle a uvědomují si, že zdravého úbytku hmotnosti lze dosáhnout pouze celoživotní změnou životního stylu, nikoliv zázračným nástrojem nebo módní dietou jako je například ovocná dieta, kterou nelze udržet.

Přínosné může být vyhledání podpory zdravotníků, jako jsou dietologové nebo lékaři. Zásadní je také podpora rodinných příslušníků.

Dobrou volbou může být také přerušovaný půst. Tento způsob stravování je stálé populárnější nejen ve wellness světe, ale také ve zdravotnictví. Princip spočívá v cyklech hladovění a stravování. Studie ukazují, že přerušovaný půst přispívá k podpoře metabolismu, detoxikaci těla, snížení tělesné hmotnosti a celkové zlepšení kvality života.

Změny ve stravování

Zdravé a vyvážené stravování při hubnutí vyžaduje snížení počtu přijímaných kalorií a výběr širokého spektra potravin, které poskytují kvalitní výživu. Lze očekávat, že snížení počtu zkonzumovaných kalorií o 500 až 1 000 kalorií denně povede k úbytku hmotnosti o 1 až 2 kg týdně, což je zdravá míra úbytku hmotnosti. 

Tento přístup obvykle znamená konzumaci 1 200 až 1 500 kalorií denně. Tělo se však může na pokles kalorií přizpůsobit (například snížením rychlosti metabolismu). Úbytek hmotnosti tak může být menší, než se očekávalo. Přesto se konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny plus snížení počtu kalorií asi o 600 kalorií denně a nahrazení některých sacharidů bílkovinami jeví jako nejlepší způsob, jak zhubnout a váhu si udržet. 

 Fyzická aktivita

Zvýšení fyzické aktivity může lidem pomoci zdravě zhubnout a váhu si udržet. Fyzická aktivita zahrnuje nejen cvičení, ale také aktivity životního stylu, jako je chození po schodech místo výtahu, práce na zahradě a chůze místo jízdy autem, pokud je to možné. Aktivity životního stylu mohou spálit značné množství kalorií. U lidí, kteří během diety necvičí, je větší pravděpodobnost, že zhubnutou váhu opět získají.

Aerobní cvičení, jako je běh, rychlá chůze, jízda na kole, tenis ve dvouhře, bruslení a běh na lyžích, spalují více kalorií než méně aktivní cvičení. Například při intenzivní chůzi lze spálit cca 4 kalorie za minutu, takže 1 hodina svižné chůze denně spálí cca 240 kalorií. Při běhu se spálí cca 6 až 8 kalorií za minutu. 

Obecně lze říci, že pro podporu zdraví je třeba, aby lidé každý týden chodili alespoň 150 minut. Aby lidé zhubli a udrželi si váhu, musí každý týden strávit 300 až 360 minut středně intenzivní fyzickou aktivitou nebo 150 minut týdně intenzivním aerobním cvičením například běháním nebo používáním eliptického trenažéru. 

Aby cvičení přineslo co největší užitek, měli by lidé přibližně 3 dny v týdnu provádět silový trénink s činkami nebo jinou formou odporu. Silový trénink zvyšuje množství svalové tkáně, což zvyšuje rychlost metabolismu, takže tělo v klidu spaluje více kalorií.

Změny v chování

Aby bylo hubnutí účinné a dlouhodobé, musí lidé nakonec změnit své chování. Programy hubnutí, které lidem pomáhají změnit jejich chování, jsou nejúčinnější. Ke změně chování potřebují lidé určité dovednosti, jako například:

  • řešení problémů
  • zvládání stresu
  • sebekontrola
  • řízení nepředvídaných událostí
  • kontrola podnětů

Pro zvládání stresu se lidé mohou naučit identifikovat stresové situace a vyvinout způsoby, jak stres zvládat, které nezahrnují jídlo. Například jít na procházku, meditovat nebo zhluboka dýchat.

Aby se lidé mohli sledovat, mohou si vést záznam o jídle, včetně počtu kalorií v potravinách, a pravidelně se vážit. Mohou si zaznamenávat, kde a kdy jedí, jakou mají při jídle náladu a kdo je s nimi. Díky těmto informacím mohou pozorovat a zaznamenávat vzorce chování a stravování a mohou se vyhnout situacím, které vedou k přibývání na váze nebo nezdravému stravování.

Jídelníček

Dodržování správného jídelníčku, který vytvoří přímo na míru konkrétnímu jedinci bojujícímu s obezitou je nutné k zhubnutí. Nesmí se stát, že tělo bude bez živin a vlákniny. Jak by měl vypadat správný jídelníček?

  • snídaně: 3 bílky + 1 toastový chléb + 1/2 šálku nízkotučného mléka (bez cukru)
  • svačina: 1 šálek papáji
  • oběd: 1 šálek kajanu indického + 1 kus indického chleba + 1/2 šálku nízkotučného tvarohu + salát
  • svačina: 1 miska zeleninové polévky
  • levná rychlá večeře: 1 šálek dýně + 1 indického chleba + salát

Co dělat a co nedělat při dodržování dietního plánu při obezitě? Pokud člověk dodržuje dietní plán pro obezitu, měl se snažit vyhnout některým potravinám. V průběhu dne se nespoléhat na nealkoholické nápoje, slazené cereálie, sušenky a koláče, koblihy, americké donuty a pečivo, chipsy a cukrovinky. Důležité je také nevynechávat jídlo. To bude svádět k nezdravým svačinám.

Je na místě se vyhýbat rychlému jídlu. Člověk by se měl posadit a každé sousto rozžvýkat. Neodporučuje se požívat více než dva až tři kusy ovoce denně, protože je ovoce plné cukrů. 

Pokud člověk dodržuje dietní plán při obezitě, měl by přidat tyto potraviny do svého jídelníčku:

  • jíst více zeleniny
  • pít hodně vody
  • menší porce
  • cvičit každý den 30 minut až jednu hodinu mírným pohybem
  • nakupovat minimálně zpracované, plnohodnotné potraviny jako jsou celozrnné potraviny, zelenina, ořechy, semínka a rostlinné oleje

Doporučuje se dodržovat dostatečný pitný režim, který je klíčový pro správné fungování organismu. Bez vody by řada orgánů a tekutin v těle nefungovala tak, jak má. U diet by se měla pít pouze obyčejná voda.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang