Cukrovka a potravinové doplňky

Na trhu jsou k dostání potravinové doplňky určené přímo pro diabetiky. Mohou pomoci, nebo jde o zbytečně utracené peníze?

Ověřováním účinku různých potravinových doplňků se zabývala a zabývá řada studií, avšak tento účinek nebyl nikdy uspokojivě vědecky prokázán. Přední český odborník na cukrovku a metabolismus, profesor MUDr. Štěpán Svačina, říká, že doplňky určené přímo pro diabetiky nemohou pacientovi pomoci a je škoda, že finanční prostředky vložené do nákupu doplňků nejsou investovány raději do diabetické diety, která je dražší, avšak účinná.

Současná medicína doporučuje diabetikům pestrou přirozenou stravu, bohatou mj. na zeleninu a rozumné množství ovoce (obsahuje cukr), které jsou přirozeným zdrojem vitamínů a antioxidantů. Při hubnutí a cukrovce lze vyzkoušet i lék Ozempic.

Nenasycené mastné kyseliny a zelený čaj ano 

Podávání nenasycených mastných kyselin není přímo zdůvodněno cukrovkou, ovšem je prospěšné vzhledem k tomu, že prakticky každý nemocný s cukrovkou 2. typu má skrytou ischemickou chorobu srdeční. A právě potravinové doplňky s omega -3 a omega-6 mastnými kyselinami mají prokázané kardiologické účinky (snižují úmrtnost na srdečně-cévní onemocnění).

V prevenci aterosklerózy (kornatění tepen) a endoteliální dysfunkce (porušené funkce vnitřní výstelky cév, jde o ranou fázi aterosklerózy) je podle slov prof. Svačiny prospěšný zelený čaj včetně potravinových doplňků se zeleným čajem a také příjem kávy. 

Význam antioxidantů 

Antioxidanty jsou látky bránící nadměrnému zvýšení škodlivého oxidačního stresu, který vzniká jako důsledek tvorby tzv. volných kyslíkových radikálů. Antioxidačně působí např. vitamíny C a E. Pozitivní vliv ovoce, zeleniny nebo červeného vína v prevenci rakoviny a aterosklerózy bývá připisován právě antioxidantům.

Ovšem, pokud byly výzkumně podány antioxidanty izolovaně, neprokázaly významný účinek. U některých antioxidantů (vitamínu E) byly dokonce prokázány nepříznivé účinky na cukrovku a aterosklerózu. Rozporuplné výsledky vědeckého bádání tak spíše poukazují na to, že je antioxidanty vhodné přijímat přirozeně v potravinách, než formou tabletek, tedy potravinových doplňků. 

„Funkční“ potraviny 

Jedná se o potraviny, které kromě své nutriční (výživové) hodnoty mají ještě přídatné příznivé účinky navíc (např. sůl obohacená jódem, margarin obohacený vlákninou nebo rostlinnými steroly snižujícími hladiny cholesterolu v krvi apod.).

Za přirozenou funkční potravinu lze považovat i ovoce a zeleninu, neboť snižují výskyt aterosklerózy a nádorů. Funkční potraviny mohou být výhodné („vše v jednom“), do budoucna však budou vyráběny cílenými genetickými nebo výrobními úpravami. 

Potravinové doplňky a snižování glykémie 

V této souvislosti se nejvíce hovoří o chromu, skořici a vitamínech. Skořice je využívána například v indickém lidovém léčitelství a některé její účinky jsou jistou nadějí pro farmakologický výzkum (antidiabetické účinky byly prokázány na zvířatech a polyfenoly ze skořice ukázaly určitý účinek na přenašeče glukózy nebo na bílkoviny sdružené s inzulínovým receptorem).

Praktické užívání skořice jako léčebného prostředku však naráží na nedostatek přesvědčivých důkazů z výzkumu – některé studie sice ukazují snížení glykémie po několika gramech skořice denně, avšak neprokázal se vliv na snížení glykovaného hemoglobinu (dlouhodobého ukazatele stavu cukrovky).

V současnosti tedy není užívání skořice při cukrovce opodstatněné. Chrom je propagován jako prvek snižující tělesnou hmotnost a jeho vliv na snížení glykémie nebyl prokázán.

Vitamín D a vápník mohou mít prokazatelný vliv v prevenci cukrovky 2. typu a rozvoje tzv. metabolického syndromu, ovšem jejich vliv na snížení glykémie nebyl rovněž prokázán (stejně tak jako u ořechů, polynenasycených mastných kyselin, ovoce a zeleniny nebo vitamínu E). 

Potravinové doplňky a komplikace diabetu 

Diabetici užívají řadu potravinových doplňků z obav před komplikacemi cukrovky. Před komplikacemi mají chránit zejména vitamíny: zinek a vitamín B12 mají podle prospektů chránit oči před retinopatií, zánětem spojivek a šedým zákalem, vitamíny E a B6 před diabetickou neuropatií (poškozením nervů) a diabetické noze lze údajně předejít zinkem a vitamíny B1, B6 a B12.

Podle prof. Svačiny nebyl žádný z těchto účinků u uvedených látek prokázán. Varující může být také proklamovaná „univerzálnost“ prvků a vitamínů: působení např. na retinopatii i šedý zákal. 

Kyselina lipoová a diabetická neuropatie 

Tato látka bývá při diabetické neuropatii užívána často, přesto existuje jen pět studií, které odpovídají kritériím medicíny založené na vědeckých důkazech. Žilní podání kyseliny lipoové je účinné, pokud se podává po dobu alespoň tří týdnů, podání ústní nebylo přesvědčivě účinné. Z toho plyne, že její užívání jako tabletky potravinového doplňku je nesmyslné. 

Poruchy zažívání při cukrovce a probiotika 

Probiotikum je živá kultura požívaná s potravinami, nejčastěji jde o laktobacily nebo bifidobakterie. Upravují střevní flóru a příznivě působí na pohyblivost střev, pomáhají řešit průjem nebo zácpu. Typickými výrobky s probiotiky jsou jogurty, acidofilní mléka, zrající sýry nebo u nás speciální nápoje Actimel.

Stále sporný je vliv probiotik na imunitu (obranyschopnost). Je možné, že takový vliv mohou mít i mrtvé kultury. Je třeba také rozlišovat mezi probiotiky a prebiotiky. Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin, které podporují růst nebo aktivitu střevních bakterií.

Zpravidla jde o hůře stravitelné typy vlákniny, např. inulin, i vlákninu obsaženou v kořenové zelenině, čekance, česneku nebo cibuli. Prebiotika mohou být obsažena i uměle v potravinových doplňcích, u diabetiků se však odborníci kloní opět raději k přirozeným zdrojům. 

Co platí na šedý zákal? 

Šedý zákal (katarakta) je typickou diabetickou komplikací. Opět, dostatečně se neprokázal pozitivní vliv často diskutovaných karotenoidů a příbuzného lykopenu (obsaženého třeba v rajčatech). Podle některých studií je prevencí šedého zákalu dostatečný příjem vitamínu C v potravě (v doplňcích nebyl účinek prokázán). 

„Dia“ je přežitek 

Takzvané diabetické/dia potraviny obsahují energetickou hodnotu, sacharidy i tuky v nezmenšeném množství, musí se proto také započítávat do hodnoty jídelníčku. Pro diabetiky nejsou nezbytné a nemusí je nakupovat. Výrobky s označením „dia“ navíc často svádějí ke konzumaci většího množství. 

Závěrem lze říci, že role potravinových doplňků v diabetologii je přinejmenším rozporuplná (Americká diabetologická společnost v roce 2008 dokonce uvedla, že diabetik by neměl užívat žádné potravinové doplňky).

Nemocný s cukrovkou by měl především dodržovat diabetickou dietu a užívat lékařem předepsaná antidiabetika, ačkoli je v běžném životě vystaven mnoha pokušením v podobě reklamy na nejrůznější potravinové doplňky.

V úvahu připadají jen omega-3 mastné kyseliny v případě, že diabetik trpí také ischemickou chorobou srdeční, rozumné je také užívání rostlinných margarínů obohacených o rostlinné steroly. Jinak platí, že strava diabetika by měla být racionální, dostatečně pestrá a obsahující přirozené zdroje vitamínů a minerálů. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang