Běžecká obuv
Běh je jedním z nejoblíbenějších sportů. Jeho výhoda spočívá v tom, že lze provádět i individuálně. Nemusíte se spoléhat na přítomnost dalších lidí tak jako v případě kolektivních sportů.
Pro každého běžce či běžkyně představuje běžecká obuv tu nejzákladnější potřebu. Běžecká obuv dělá běh příjemnějším a chrání nohy před bolestivými zraněními. Najít skutečně kvalitní a vyhovující sportovní obuv může být někdy dost těžké. Ale jedny boty naopak mohou posloužit například i k chůzi za účelem hubnutí.
Jak vybrat běžeckou obuv
Každý člověk je jedinečný, tento fakt si člověk musí uvědomit i při výběru běžecké obuvi. Před nákupem je dobré shrnout několik velmi důležitých faktů, a to:
- jak často a kolik se běhá (5km, 10km, půlmaraton, maraton)
- kde se běhá
- zda jde o běh závodní nebo rekreační
Roli hraje i celková stavba těla a nohy. Většina dobrých výrobců, bere ohled na na tyto faktory a proto se dá jejich obuv považovat za vysoce kvalitní.
Typy běžecké obuvi a způsob běhu
Každý člověk má svébytný typ chůze, běhu, resp. chodidla. Tuto skutečnost berou na vědomí i samotní výrobci. Běžeckou obuv lze rozdělit podle různých kritérií, například na obuv závodní, tréninkovou, obuv do terénu, atd. Nejdůležitějším kritériem je třídění podle typu chodidla a míry pronace.
Pronace a supinace představuje pohyb nohy při běhu ve fázi dotyku se zemí, kdy se noha hýbe směrem od paty ke špičce. Ideální je když se pohyb začíná z vnější strany paty a noha se rovnoměrně převrátí na přední část nohy. Tento způsob se jmenuje neutrální.
V případě, že se noha po dopadu stáčí směrem dovnitř, jde o pohyb, který se nazývá pronace. Často je spojena s nízkou klenbou, resp. plochými nohama. Běžecká obuv se snaží tento fakt eliminovat různými způsoby, nejčastěji zpevněním vnitřní části podrážky.
Pokud se noha naopak stáčí po dopadu na zem směrem ven,označuje se tento způsob supinace. Pro tento pochyb je charakteristická vysoká klenba. Obuv se zpevňuje na vnější straně. Na základě těchto parametrů se běžecká obuv dělí na boty pro supinátorů, pronátorů a neutrálních.
Důležitým kritériem je i to, jak na nohu dopadne, tzn. na patu, na střed chodidla či na špičku. Zvláště se může obuv dělit podle typu klenby: na vysokou, normální nebo nízkou. Kvalitní běžecká obuv dokáže dokonale tlumit nárazy a šetří klouby.
Kde koupit běžecké boty
Běžecké boty je vhodné kupovat v obchodech se sportovní obuví, nejlépe zaměřenou na tento druh sportu. Značky Nike, Adidas a Puma jsou největší sportovní výrobci na světě. Mezi silnou konkurenci lze zařadit následující značky: Brooks, Mizuno, Saucony, New Ballance. Asics nabízí také kvalitní běžeckou obuv. Má široký výběr modelů rozdělených podle použití na závodní, tréninkové, crossové a jiné.
V případě nákupu na menších eshopech se vždy vyplatí prostudovat recenze a být obezřetný s nákupem v obchodě, které recenze nemají, příkladem tak můžou být Reversee.cz obuv recenze.
Běhat se dá klidně i během zimních měsíců. Na čerstvě napadaný sníh je vhodné zvolit běžeckou trailovou obuv, podrážka těchto bot zamezuje klouzání. Na náledí se hodí protiskluzové návleky. Jejich vlastnosti ocení každý zimní běžec.
Aby obuv co nejdéle vydržela, musí se o ni majitel starat. Mokré boty je třeba nechat volně usušit a sem tam je i vyprat. Při dodržování péče by kvalitní běžecká obuv měla vydržet kolem 800 až 1200 naběhaných kilometrů.