Ať vousy dál zůstanou s naší krajinou
Dříve byla naprosto hladká tvář trend a znak slušného vychování. Pánové s sebou svojí holící soupravu nosili všude, aby náhodou nenastala chvíle, kdy se nebudou moci ráno oholit. Dnes je všechno jinak. Vousáči všude, kam se podíváš.
Ne každému vousy sluší, ale co se dá dělat, dopomáhají většině pánům k tomu, aby vypadali mužně a nebojácně. Jde o to, aby muž vypadal jako romantický hrdina, co umí držet sekyru. Je pravdou, že málokterý vousáč, co chodí po Vinohradech, někdy v rukách sekyru držel a hrdina to asi také nebude, nicméně iluze je únosná.
Trend, který se v Čechách rozmáhá až teď, v zahraničí už upadá. Najednou bylo „převousováno“ a holé tváře se začali vracet do popředí.
Bohužel s nimi přichází i znovu recyklovaný trend „oholených lebek“. Dobře to shrnul i návrhář Jakub Polanka, který v jednom rozhovoru poznamenal, že se vracíme zpět do módy radikálních osmdesátých let.
Absolutní normu krásy zatím diktuje Amerika, především pak Jon Snow. Ať si kdo chce co chce říká, ale herec Kit Harrington a jeho vlny uchvátili svět. Nebylo tomu tak vždy. Jeho oholená tvář a krátké vlasy mu na přitažlivosti vysloveně ubíraly.
Až dlouhé vlasy a vousy mu dopomohly ke statusu celebrity, o které se sní. Je typickým příkladem dnešní normy, že bez vousů si muž ani neškrtne.
Jenže starat se o vousy není jen tak. Způsobů, jak se holit, existuje nespočet a trendy se neustále mění. Nechat si je prostě narůst, to by mohlo dopadnout zcela odpudivě. Ne každý má peníze na pravidelné návštěvy barber shopu.
Nejlepší je se prostě upravit doma. Základní sestava se skládá z nůžek na zastřihávání a kvalitního strojku. Na tom by muž neměl šetřit, protože ho bude mít na dlouho a taky bude vypadat jako člověk, ne jako opižlaný puberťák.
Kadeřník Thomas Szymik doporučuje, aby si muži myli vousy klasickým šamponem, které používají na vlasy. Nebo mýdlem. Nejlepší je vousy oživit olejem (ženy by rády levanduli), jenž vousy scelí a ony pak drží lepší tvar.
Kdo si bude stříhat vousy doma, je nejlepší je pořádně pročesat a jednou za 14 dní je zastřihnout. Pokud tak muž neučiní, budou mu trčet do všech stran. Používat by se měly buď nůžky s hřebenem, nebo strojek.
Jak na to? Pokud je strojek kvalitní, lze ho využívat jak na vlasy, tak na vousy. Malé strojky jsou vhodné na přesné kontury vousů. Doladění na tvářích pak lze dokončit žiletkou nebo břitvou. Nemá cenu věřit tomu, že když si tvář budete holit každou půl hodinu budou vousy hustší. Je to jak s vlasy. Buď rostou, nebo ne.
K vousům patří i vlasy, kterým musí být věnována potřebná péče. Sice je možné vlasy zastřihnout již zmíněným strojem, ale střih přeci jen dodá kadeřník.
Nosí se pomádované vlasy. Návrat do padesátých let. Vlasy se pomádou jen „promáznou“ pomocí rukou. Asi nejhorší varianta je pomáda na hřebínku a následné slepené betonové vlasy „na úchyla“.