Jak pečovat o čistotu a hygienu během puberty

Někteří lidé se neradi myjí a považují koupání nebo sprchování za zbytečnost. Ale v období puberty je tělesná čistota velmi důležitá. Téměř na celém povrchu kůže se nachází póry, kterými se z těla uvolňuje pot.

V dětství je pot téměř bez zápachu, ale to se v pubertě mění. Pachové žlázy začínají produkovat typický mužský pach. Kdo nechce páchnout a obtěžovat svým tělesným pachem svoje okolí, musí se pravidelně mýt.

Od puberty se nejvíce potu vytváří v místech, kde začínají růst chlupy. To znamená v intimních partií a v podpaždí, u některých starších chlapců také na hrudníku. Tato místa je nutné mýt důkladněji než před pubertou.

Potíže s kůží v pubertě

Kromě potu se z kůže uvolňuje také maz. V pubertě mají chlapci mastnější kůži než v dětství.

Často se stává, že se tímto mazem ucpe některý z kožních pórů. V takovém ucpaném póru se pak dobře daří bakteriím, které vyvolávají zvláštní druh vyrážky, kterému se říká akné.

Má podobu začervenalých pupínků s nažloutlou špičkou. Nejvíc se jich tvoří v obličeji, ale mohou se objevit i na hrudi nebo na zádech. Akné se sice po několika dnech zahojí, ale na jiném místě už vznikají další pupínky.

Při mírné formě akné má chlapec několik pupínků v obličeji. To je v pubertě docela běžné. Při střední formě už je pupínků kolem dvaceti. V takovém případě je vhodné navštívit kožního lékaře, protože jinak by mohla nastat třetí, těžká forma akné.

Při té už může být v obličeji několik desítek pupínků a musí se léčit. Nejlepší ochranou proti akné je každodenní mytí obličeje teplou vodou a mýdlem.

Často se ale stává, že mýdlo vysušuje kůži, což naopak vznik akné podporuje. Kromě obyčejného mýdla existují různé pleťové vody, které kůži čistí, ale nevysušují.

Když už se akné objeví, dá se proti němu použít některý z kosmetických přípravků, které se prodávají v drogeriích nebo v lékárnách.

Základem hygieny je pravidelné koupání nebo sprchování celého těla.

Koupání a sprchování

Někteří lidé dávají přednost koupání v napuštěné vaně, jiní se raději jen sprchují.

Koupání ve vaně má oproti sprchování tu výhodu, že se při něm dá relaxovat, což pomáhá například při svalové únavě. Sezení v napuštěné vaně by však nemělo trvat déle než 20 minut, protože delší ponoření ve vodě znamená větší zátěž pro pokožku. Voda by také neměla být příliš horká.

Sprchování může sloužit nejen k umytí těla, ale i k celkovému osvěžení. Opět platí, že voda by neměla být příliš horká.

Samozřejmě, koupání a sprchování se dá i kombinovat, například 10 – 15 minut koupání ve vaně s následným osprchováním.

Při mytí těla postupujeme směrem shora dolů, tj. nejprve se myje obličej (případně také vlasy), potom krk a ramena, horní končetiny, trup, záda, hýždě a intimní partie a nakonec dolní končetiny.

Důvod takovéhoto postupu je čistě praktický, protože při opačném postupu (tj. mytí zdola nahoru) by špinavé mýdlo stékalo po již umytých částech těla.

Při mytí můžeme použít různé druhy mýdel, ať už tuhé (tabletu) nebo tekuté. V podstatě záleží na každém, čemu dá přednost.

Důležité však je důkladné opláchnutí všech zbytků mýdla, a to zejména z méně přístupných částí těla.

Proto i při koupání v napuštěné vaně věnujeme pozornost závěrečnému osprchování, při němž se opláchnou zbytky mýdla. Po osprchování by na těle neměly zůstat žádné stopy mýdlové pěny.

Mytí vlasů

Různí lidé mají různé druhy vlasů – buď suché, „normální“ nebo mastné. Kdo má mastné vlasy, může si je mýt častěji, třeba každý den. Suché vlasy stačí mýt jednou za týden, protože častějším mytím by se poškozovaly. „Normální“ vlasy se myjí dvakrát až třikrát týdně.

Před použitím šampónu se doporučuje vlasy důkladně namočit. Do mokrých vlasů poté vetřeme takové množství šampónu, které odpovídá jedné až dvěma čajovým lžičkám. Větší množství šampónu by vlasy vysušovalo.

Po nanesení šampónu si vlasy lehce promasírujeme a poté šampón opláchneme proudem vody ze sprchy.

Není nutné si nechávat vlasy našampónované po delší dobu. Naopak, čím delší doba šampónování, tím vyšší pravděpodobnost, že se vlasy vysuší.

Opláchnutí šampónu je třeba provádět důkladně, aby ve vlasech nezůstávala šampónová pěna. Oplachování šampónu provádíme se zakloněnou hlavou, aby šampón nepronikl do očí.

Při sušení vlasů necháme vlhkost jemně vsáknout do ručníku. Silnější tření hlavy ručníkem by mohlo vlasy poškodit (lámaly by se).

Chlapecké účesy jsou obvykle krátké či středně dlouhé, avšak není nic špatného na tom, když se chlapec rozhodne nosit dlouhé vlasy. Nicméně je třeba počítat s tím, že delší vlasy jsou náročnější na údržbu.

Dlouhé vlasy je třeba před mytím pečlivě rozčesat, aby byly srovnané, protože jedině tak je lze důkladně opláchnout, a to nejen na povrchu. Také je třeba věnovat větší pozornost oplachování šampónu a toto oplachování opakovat pokud možno dvakrát po sobě.

Po umytí je třeba nechat vlhkost z vlasů vsáknout do ručníku. Tření vlasů by mohlo vést k jejich lámání a zacuchání. Poté lze vlasy nechat volně uschnout nebo vyfénovat.

Při pročesávání dlouhých vlasů je vhodné použít hřeben (nikoliv kartáč), který není příliš hustý. Vlasy se češou vždy v jednom směru a pokud možno pomalu.

Pokud má chlapec dlouhé vlasy, měl by je raději nosit zcela rozpuštěné. Gumičky, sponky a čelenky mohou vlasům škodit.

Při některých činnostech (například při sportu) mohou dlouhé vlasy překážet, proto si je někteří chlapci (ale i dívky) stahují na gumičku. Použití obyčejné gumičky však nelze doporučit, protože při jejím stahování dochází k poškozování vlasů.

Namísto obyčejné gumičky je třeba použít speciální gumičku do vlasů s textilním povrchem, nebo ještě lépe textilní pásku do vlasů, jakou používají např. hráči tenisu.  

Podpaží

Když se v podpaždí začne vytvářet mužský tělesný pach, znamená to, že podpažní jamky se musí každý den pečlivě umýt. Výraznější pach v podpaží se zpravidla objevuje ve stejné době, kdy zde začínají růst chloupky (axilární ochlupení).

Proti pachu se dá bojovat také pomocí deodorantu nebo antiperspirantu. Mezi těmito dvěma protipachovými prostředky je rozdíl.

Deodorant je voňavka, která má tělesný pach jenom překrýt. Některé deodoranty vydrží na celý den, ale většinou rychle vyprchají. Pak už záleží jenom na tom, co je cítit víc – jestli tělesný pach nebo deodorant.

Antiperspirant funguje tak, že pach nepřekrývá, ale zabraňuje jeho vzniku. Také obsahuje přísady, které zpomalují pocení. Kromě toho existuje i kombinace deodorantu a antiperspirantu.

Tyhle kosmetické přípravky se vyrábějí v několika formách. Nejrozšířenější jsou deodoranty ve spreji, tuhé deodoranty a kuličkové deodoranty.

Deodoranty a antiperspiranty pomáhají tělesný pach omezovat, ale základem čistoty je mytí. Protože pach se z podpaždí vsakuje do oblečení, je také důležité brát si pravidelně čisté triko. Buď každý den, nebo alespoň obden.

Z hlediska hygieny je dobré vědět i to, jak se oholit. Špatný postup či používání nesprávných nástrojů totiž může způsobit velice nepříjemné potíže.

© 2025 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang