San Francisco očima módní blogerky Adriany
Adriana Balínová je nejen populární módní blogerka, ale také talentovaná novinářka. Napsala velmi poutavý článek o San Franciscu, po jehož přečtení má člověk pocit, že tuhle perlu mezi americkými městy navštívil na vlastní kůži.
V jedné staré písničce se říká „Jestli jdete do San Francisca, ujistěte se, že máte květiny ve vlasech“. Dnes už to sice není tak důležité, ale je snadné najít ve městě místa, kde je hippie historie cítit víc, než kdekoli jinde.
Notoricky známý je sice červený most, ale člověk může objevovat tisíc tváří, které tohle místo nabízí. Stačí počítat s tím, že co čtvrť, to jiné počasí. Kultura, hudba, móda a jídlo, to všechno tady má dlouho tradici.
Než se jeden začne ve městě orientovat, trvá to. Pro začátek stačí vědět, že se vlaky dá dostat kamkoli a že jsou místní vždycky ochotní poradit. Po troše poznání San Fran návštěvník zjistí, že se dá mnohdy dojít pěšky (a jindy si zas říká, že nemůže být problém dojít na místo pěšky a skončí u náročné turistiky, kterou nezamýšlel – dlouhé ulice, z nichž některé protínají celé město, dokáží dokonale zmást.
Možná první věc, do které se bude chtít vrhnout, bude nakupování a nikdo mu to nemůže mít za zlé! Nachází se tu vintage obchody, které svými poklady vyráží dech, a po pohledu na cenu, se tetelí blahem i peněženka.
Za tímto účelem stojí za to vyrazit na adresy jako je Haight street, notoricky známé je třeba Buffalo Exchange, dalším z cílů by měla být Mission street a Filmore street. Všechny obchody, které si lze jen představit od American Appareal až po Tiffanyho, sídlí v okolí Unio Square (nejlépe vyrazit na zastávku Powell Street).
Pro ty, které honba za novými úlovky do skříní neláká, se najde skvělá alternativa. SF je město plné umění a je možné ho poznávat na každém kroku.
Takovým nekorunovaným králem místního umění by se samozřejmě mohlo označit MoMA, které se nachází v centru a nechat si ho ujít by byla velká chyba, důležité je počítat s tím, že na několik pater napěchovaných uměním, bude potřeba si vyšetřit několik hodin.
Kdo se necítí na to strávit v galerii celý den, najde po centru roztroušeno spoustu menších galerií, u kterých je navíc ten příjemný bonus, že vstupné bývá ve většině případů zdarma! Za zmínku rozhodně stojí Weinstein gallery, která se nachází přímo na rohu Union Square. Lze tady vidět Picassa nebo Miróa!
Myslet si, že jedinou stránkou umění v San Franciscu jsou galerie, by byla velká chyba. Místní jsou například velmi pyšní na graffitti, které se v ulicích nacházejí, a vzhledem k jejich propracovanosti, se není čemu divit. SF se dokonce může pyšnit několika díly od street artisty Banksyho!
Když člověk hodně nakupuje, objevuje umění nebo dělá oboje zároveň, rozhodně mu přijde vhod nějaké občerstvení! A tady stojí za to vybírat velmi pečlivě.
Základem takového jídla po nákupech je káva. V okolí se praží jedna opravdu vynikající – Stumptowns. V jakékoliv kavárně připravující kávu právě z ní, je zklamání vyloučeno. Na kvalitu kaváren, do kterých zrna dodávají, dohlíží skutečně pečlivě.
To, jak si tady lidé na jídle zakládají, dokazuje i fakt, že existuje seznam sta věcí, které by měl každý v San Franciscu sníst, než umře. Celým seznamem se za svoji návštěvu turista pravděpodobně „projíst“ nestihne, ale pár míst by neměl vynechat.
Základem dne je snídaně a na tu skutečně dobrou se vyplatí vyrazit do Tartine. Tohle místo je velmi populární a je potřeba se připravit na jednu věc, kterou v Česku neznáme – stát frontu na místo. Takhle už to v tomhle městě chodí, kde mají dobré jídlo, mívají také fronty.
Je dobré být tady už kolem 9, protože v 10 už hrozí poněkud nepříjemná fronta kolem celého bloku. Čekání ale bude odměněno, místní morning bun je legendární. Navíc tady působí skupina lidí, která k SF patří, takzvaní „foodie hipsters“ to tu obléhají den co den.
Pokud je neděle, není čas na snídani, je čas na brunch! Místo více než vhodné je Mission Beach Café. Sice do sanfranciské kulinářské módy teprve přichází, ale už teď praská ve švech. Příchozí se zapisují u dveří a při následném výběru z jídelníčku se u ničeho nemohou splést.
Kolem poledne pravděpodobně často není se zdržovat a v tomhle případě se vyplatí zajít do Ferry Building Markeplace přímo v centru města. V jedné obrovské budově se nachází spousta míst, ze kterých si lze vybrat, pokochat se architekturou a pak posedět s jídlem venku, kde je skvělý výhled na záliv.
Když přijde na večeři, už není čas smlouvat. Ze všech míst, která jsou perfektní, nutno vypíchnout dvě, která si – kdo se potuluje v blízkosti Castra, jeho volba by měla jasně padnout na Chow (jejich grilovaný kozí sýr je výtvor génia) a pak pizzeria Delfina, kam stojí za to zajít, i když člověk zrovna nejde kolem.
Málokdo chce jít spát po 8, když se nachází v takovémhle městě. Pro ty, kterým ještě nebylo 21, následují méně příznivé zprávy, ale i tak se něco najde.
Co si měl každý opravdu přát udělat, je zajít na koncert některé z místních kapel. Za zmínku jednoznačně stojí Le Vice,. Jakmile je člověk jednou slyší, chce si nejen koupit jejich CD, ale vidět je naživo znovu a ještě tolikrát, kolikrát to jen bude možné.
V místních klubech působí i další talentovaní muzikanti, vstupné se platí u dveří a většinou až od 21. Na mládež pod 21 let se v tomhle ohledu moc nemyslí, ve městě je jen jeden taneční klub, kam se dostanou (což v praxi znamená, že tohle místo bývá v naprostém obležení). Najde se ale i pár dalších věcí, které se dají po večerech dělat, proč třeba nezajít do letního kina v Dolores Parku?
Nákupy, umění, koncerty, to všechno může zabrat spoustu dní, ale nevyšetřit si čas na to se skutečně podívat po městě bez spěchání po obchodech, nebo zavírání se v galeriích, by byl hřích už proto, že tady nestačí projít si jednu část a říct, že jste viděli město. Každá část města je odlišná a to je pravda, možná víc odlišná, než by jeden čekal. Samozřejmě atmosféru jednotlivých částí města tvoří lidé, kteří v nich žijí.
Downtown (centrum), už bude turista pravděpodobně znát ze svých cest po nákupech, a proto je čas ho opustit a vydat se také někam jinam. San Francisco je už od dob Harveyho Milka známé také pro svoji gay komunitu. Patří jí čtvrť Castro, kde se dají pořídit turisticky notoricky známé fotky s obrovským nápisem Castro nebo barevnými vlajkami.
Další částí města, bez které by San Francisco nebylo San Francisce, je ta kolem ulic Haight a Ashbury. Právě tady mají kořeny hippies a je jednoduché vnímat je tu dodnes. Naopak je velmi těžké odolat místním obchůdkům a touze dát se tetovat.
Nechat si utéct místní China Town by byl hřích, je druhé největší za hranicemi Číny. To největší je samozřejmě v NY. Místní obchůdky jsou bezkonkurenční, jídlo skvělé a navíc se vše nachází jen pár minut pěšky od Union Square.