Král bižuterie přichází do Čech
Král bižuterie přichází do Čech! Kdo by neznal překrásné kousky návrháře šperků Kennetha Jay Lanea z oblíbených seriálů Sex ve městě, Džungle rtěnek nebo Gossip girl?
Tento 80 letý matador americké návrhářské scény začínal po absolvování designérské školy ve 24 letech jako umělecký ředitel časopisu Vogue.
Psal se rok 1954 a mezi Kennethovy první práce patřily překrásné kolekce bot pro značky Christian Dior a Delman. Při zdobení šatů a bot v něm stále více sílila myšlenka na tvorbu šperků, které nebudou jen zdobit oděv, ale stanou se exkluzivním šperkem s duší a jedinečnou krásou, které potěší srdce ženy a oko muže.
Šperky Kenetha Jay Lanea nosila už Audrey Hepburn nebo Jacqueline Kennedy Onasis a dnes jsou součástí šperkovnic královských rodin nebo řady celebrit v čele se Sarah Jessicou Parker, Mishou Barton nebo dvojčaty Olsenovými.
Každá nová kolekce je dnes běžně nabízena v exkluzivních buticích na Manhattanu a starší kousky jsou k zakoupení ve vyhlášených aukčních domech jako Sothebys nebo Christies.
Bižuterie nebo krásný šperk?
Mnohem výstižnější jsou anglické názvy pro bižuterii – costume jewelry nebo fashion jewelry, které oceňují uměleckou hodnotu těchto kousků a nenaznačují tak, že nejde o obyčejné korálkové náramky na vlasci nebo napodobeniny originálů, ale o skutečné umění z vzácných i když ne předražených materiálů.
Bižuterie začala být oblíbená v 30. letech minulého století jako protipól šperků z drahých kovů a kamenů, které byly považovány spíše za investici či rodinné jmění.
Oproti tomu bižuterie měla naskýtat možnost, jak ozdobit každou ženu krásným kouskem, který nezruinuje rodinný rozpočet. Není tedy investicí celoživotní, ale jen dočasnou v duchu trendů a obecně platných ideálů krásy. Jak a čím vyčistit bižuterii?
Bižuterie se také hojně využívala k módním přehlídkám a k podobným sezonním příležitostem, protože nebyla tolik finančně nákladná, a přesto plnila svůj zdobný estetický účel. V 50. letech, kdy Keneth Jay Lane do této branže vstoupil, byla bižuterie již poměrně zavedenou praxí pro návrháře, ale ještě stále nebyla součástí šperkovnic obyčejných žen.
Právě on byl jedním z průkopníků tohoto nápadu, cenově dostupných šperků vysoké kvality a skutečné estetické hodnoty. V 90. letech dokonce vyšla jeho kniha o tomto trendu a bižuterii vůbec s názvem Faking It, kterou napsal ve spolupráci s Harrice Simons Miller.
Překrásné květinové kousky přicházejí nyní i do Čech a každá žena může se šperky Kennetha Jay Lanea pochopit jeho oblíbenou myšlenku, která zní následovně: „Elegance, dobrý vkus a luxus nikdy nevyjdou z módy!“