Péče o dutinu ústní – raw strava
Pro zdravé zuby se musíme už od malička stravovat zdravě – to je základ. Samozřejmě zdraví našeho těla se odráží do stavu našich zubů, resp. i na zubech bude naše tělo šetřit, když nebude mít dostatek živin.
Mezi základní stavební prvky na zuby se řadí vápník, hořčík, vitamín K2 a vitamín D. Správnému růstu a vývinu zubů pomůžou tyto potraviny: banány, jablka, mák, sezam, kvašená zelenina a další. Důležité je také pravidelné slunění – jako opalovací krém používejte kokosový olej, nebo jiné přírodní oleje, které nezabraňují vstřebávání vitamínů skrze kůži.
Aby se nám zuby nekazily, musíme udržovat správné pH. Náš jídelníček by měly tvořit z 80 % – 90 % zásadotvorné potraviny a ve zbytku procent pak potraviny kyselinotvorné. Měli bychom se vyvarovat konzumace živočišných produktů, mezi které řadíme maso, mléko, sýry, tvarohy, vejce apod.
Káva, černý čaj, bylinný čaj, tamari a další sójové dochucovadla barví zuby do hněda. Kyselé ovoce (citron, pomeranč, mandarinka, pomelo a další) narušují zubní sklovinu, tudíž přispívají k tvorbě zubního kazu. Nevhodná strava a nedostatečná hygiena přispívá k tvorbě zápachu z úst. Pro zdraví chrupu je také důležitý přísun čisté zdravé vody.
Voda by měla být bez chemických příměsí, bez velkého množství anorganických minerálů, bez dusičnanů a dusitanů a měla by být z přírodního zdroje. Destilovaná voda neobsahuje škodlivé látky ani minerály, avšak naopak minerály z těla vyplavuje. Nejlepší varianta je čistá dešťová voda či voda z pramene, avšak pro běžnou potřebu v domácím prostředí oceníme živou vodu, pí vodu, či jiné druhy harmonizovaných vod.
Čtěte také: Když banán, tak jen puntíkovaný.
Sladkosti ano, ale jen ty zdravé
Samozřejmě v souvislosti se zkaženým chrupem nás napadne, že za to může přemíra sladkostí. Ano, i sladkosti mohou hrát hlavní roli při kazivosti zubů. Jsou to však sladkosti, kde je použitý rafinovaný cukr, tepelně zpracované čokolády, rafinované bonbónky, oplatky a další. Čokoláda navíc může někdy přispět ke vzniku aftů v puse. Vitariánské, neboli tepelně neupravované sladkosti z rostlinných zdrojů nám však uškodit nemohou.
Raw sladkosti jsou vyráběny z ovoce (banány, meruňky, švestky, datle apod.) Pozor na kandované a proslazované ovoce, takové ovoce již prošlo chemickou výrobou a zubům není prospěšné. Dále se ovoce vyrábí z RAW kakaových bobů, karobu, vanilkového prášku, panenského kokosového oleje a dalších surovin, které pocházejí výhradně z rostlinných zdrojů. Čím je jídlo jednodušší (hruška, listy pampelišky), tím méně musíme dbát o čištění chrupu. I po těžších raw jídlech je však nutné chrup pravidelně čistit.
Údržba dutiny ústní
O své zuby bychom měli řádně pečovat. Řádnou péčí o náš chrup přejdeme řadě komplikací. Zuby si musíme pravidelně čistit, jelikož zbytky, které nám ulpívají mezi zuby způsobují narušení zubní skloviny a přispívají k tvorbě baktérií, které způsobují zubní kaz. Po agresivnějším jídle (kyselé ovoce apod.) je nejlepší si ústa nejprve propláchnout vodou, až poté si můžeme zuby vyčistit zubní pastou. Plastové zubní kartáčky mohou být na zuby a dásně příliš agresivní.
Zubní kartáček a zubní pasta
Čistit si zuby smrkovou větvičkou se asi nenaučíme, ale i tak je pro nás na trhu inovativní řešení – kartáček z bambusu (štětiny jsou vyrobeny z bambusových vláken, rukojeť je také vyrobena z bambusu). Klasické zubní pasty jsou s přídavkem fluoru, což je čistý jed, a proto bychom se těchto past měli vyvarovat. Zuby si můžeme čistit kokosovým olejem nebo bylinnými zubními pastami. V bylinných zubních pastách jsou použity po staletí osvědčené bylinky, které mají příznivý vliv na zuby: hřebíček, šalvěj, máta, neem, konopí atd. V zubních pastách jsou použity výtažky bylin (oleje, silice, terpeny atd.) a další přírodní složky, které mají ve výsledku stejnou konzistenci jako klasické zubní pasty. Po vyčištění zubů zubním kartáčkem používáme zubní nit a mezizubní kartáček k odstranění menších částí jídla uvízlých mezi zuby.
Čištění jazyka
Po vyčištění zubů přejdeme k čištění jazyka. Důkladné vyčištění jazyka je důležité zejména proto, že se tak zbavíme povlaku na jazyku, který může způsobovat zápach z úst. Povlak na jazyku také přispívá k množení bakterií, které na zubech způsobují zubní kaz. Jazyk je také důležitým reflexním orgánem – je spojen s našimi vnitřními orgány, především se zažívacím traktem. Když důkladně vyčistíme jazyk, přispíváme tak k očistě dalších orgánů.
Ústní voda
Také ústní voda hraje důležitou roli při čištění dutiny ústní. Nepoužívejte běžnou ústní vodu, která kromě obsahu jiných chemikálií obsahuje také jedovatý fluor. Za nejzdařileji řešenou ústní vodu považuji díky svému složení konopnou ústní vodu značky Carun. Konopná ústní voda obsahuje kromě léčivého konopí výtažky z dalších bylin: řepík, přeslička, šalvěj, hřebíček, skořice, máta a stévie.
Řepík urychluje hojení a uklidňuje podrážděné sliznice. Přeslička rolní má protikrvácivé účinky. Šalvěj, máta a skořice jsou léty osvědčené bylinky, které působí proti bolesti zubů, ale také zuby udržují dokonale čisté. Hřebíček působí jako místní anestetikum, má tudíž znecitlivující účinky. Stévie dokonce dokáže léčit zubní kaz, pokud je ještě v počátečním stádiu.
Při bolesti zubů můžete také vyzkoušet výplach úst odvarem ze stévie. Díky správné výživě a dostatečné hygieně dutiny ústní předejdete bolesti zubů, vrtání zubů a vkládání nepříliš zdravotně prospěšných zubních výplní. Pro akutní bolest zubů je výborná konopná mast, která se nanáší na pokožku nejblíže ložiskům bolesti. Přeji vám, ať máte pevný, silný, zdravý chrup a zářivý úsměv.
TIP: Přečtěte si více o zdravém konopném semínku, 5 přínosech kokosového oleje, 10 léčivých přínosech zázvoru, punkci dutin, co znamená nedostatek vitamínu B12 nebo vyzkoušejte banánové smoothie.