Prohřívání těla během zimy – raw strava

Procházela jsem se po krajině a začalo sněžit. Krásné bílé sněhové vločky poletovaly okolo mě, a ačkoli nejsem, kvůli nedostatku čerstvých potravin, jedním z velkých milovníků zimy, ta umělecká dílka mne zkrátka dostala.

Zima je krásná zase v jiném světle, dokonalost a originalita každé vločky mi opět učarovala. Ale mezi tím pozorováním mi najednou došlo, že zima už tu opravdu je a měla bych začít dělat něco pro zahřátí. Ačkoli nemám zásoby tuku, tak je jedním řešením oblékání, to jistě, ale co jídlo? Jak vlastně tu zimu přečkat v chladných dnech a nevzdávat se RAW stravování?

Nejen tuky, ale i sacharidy

Ačkoli se to nezdá, jsou to právě sacharidy, které v zimě více potřebujeme, a které si naše tělo v zimě více vyžaduje. Mnoho lidí se domnívá, že jsou to pouze tuky a bílkoviny, ale opak je pravdou. Jsou to právě i sacharidy, které jsou potřebné jako energie na zahřátí. Proto nám je třeba po zelenině chladno, až na výjimky. Takže si dejte i tuky a bílkoviny, které se tráví pomalu, a budou dávat více tepla z procesu trávení, ale i sacharidy pro teplo na rychlovku.

Další varianty zahřívání organismu

Jídlo, které skladujete v chladničce, vyndávejte dříve než budete konzumovat, aby se stačilo ohřát na pokojovou teplotu. Mezi další klasické varianty pak patří nejen stravování, ale takové ty věci okolo. Vyhřáté misky, talíře, hrnky… do kterých si jídlo a pití dáváme, abychom se ohřáli alespoň pocitově.

Teplé oblečení, teplé koupele, termoláhev, sportovní aktivity, aerobní cvičení (to zvyšuje váš metabolismus 7-10 x více oproti stavu nicnedělání), jakékoli pohybové aktivity – stačí skákat z nohy na nohu a kolem dokola, připomeňte si tanec, to je přeci krásná aktivita, a nebo otužování. Další variantou je suché kartáčování kůže – zvyšuje krevní oběh. Dále také lidské a zvířecí teplo, a proto se objímejte co to jen jde. Zahřejete se a ještě budete mít energie a radosti na rozdávání.

Přidání špetky chilli nebo skořice do smoothie může také zvýšit pikantní a sladkou chuť.

Buďte ve společnosti

Když už nemáte u sebe nikoho, koho obejmout, tak se alespoň snažte býti mezi lidmi. Vyhledejte klidně dav lidí nebo zajděte někam, kde se jich sdružuje hodně. Nezapomeňte že i lidský organismu je topením. A čím více lidí je při sobě a čím více se pohybují, tím lépe vám může být, jelikož se v těchto místech vytvoří hodně tepla.

Člověk pro přímé i nepřímé uspokojování svých potřeb potřebuje energii. Většina přijaté energie se spotřebovává na fungování životně důležitých orgánů a především na udržení stálé tělesné teploty. Ale člověk ji také vydává a teplo produkované organismem se musí odvést do okolí nebo dojde ke změně tělesné teploty. Každý člověk vydá v klidovém stavu v průměru cca 100 Wattů. A proto uvidíte-li tancující dav, přidejte se, každý může vydávat teplo jako 240 Wattová žárovka. A to už stojí za zvážení.

Zahřívající oleje a éterické olejíčky

Jednou z variant jsou i přírodní látky zpracované do kouzelných léčivých prostředků jako jsou éterické oleje. Ne každý má na to si kupovat několik olejíčků zvlášť, ale i v tomto případě (pokud si zahřívající olej nechcete vyrobit sami doma) je možnost si tento olej koupit. Oleje jsou už namíchané, a proto vám stačí je aplikovat.

Výhodou těchto olejů a olejíčků je, že se buďto vy samotní namasírujete a nebo strávíte příjemné chvilky ve dvou. Oleje mají nádherné vůně, které prostoupí vašimi smysly, uvolní celé tělo a ještě působí léčivě. Nezapomeňte, že masáž má nejen prohřívací efekt, ale i celkovou očistu těla, jak smyslů, tak organismu. Mimo jiné aromakoupel je něco úžasného. U veškerých olejů si přečtěte informace, zda jsou pro vás vhodné a také jejich vhodné použití!

Éterické olejíčky pro zahřátí

  • Hřebíček plody: prohřívací, posiluje při únavě, antiseptický.
  • Kafr: posilující, při zimomřivosti, prohřívací, na svaly a klouby.
  • Libavka: velmi prohřívací, analgetický, stimuluje periferní oběh.
  • Paprika: prokrvuje, prohřívá, povzbuzuje, stimuluje.
  • Pepř černý: pomáhá při zimomřivosti, silně prohřívá a posiluje vůli odvahy a ducha, má protiinfekční účinky.
  • Pimentovník: prohřívací, analgetický, silně prokrvuje a zvyšuje krevní tlak.
  • Saturejka: výrazně posiluje a prohřívá celý organismus.
  • Skořice kůra: silně prohřívá a posiluje srdeční činnost, má protiinfekční účinky.
  • Zázvor: všestranně posiluje při slabosti a chladu, prohřívá a motivuje.
Přidání zázvoru do smoothie je snadný a chutný způsob, jak si vychutnat jeho zdraví prospěšné účinky.

Zahřívací potraviny a koření

Zde je výčet potravin, které mají zahřívací účinek. Kombinujte je, doplňujte je k ostatním věcem a užívejte si pocitu ohřátí. Dejte si trochu do smoothie a nebo do RAW polévky a užijte si novou kořeněnou chuť. Jako inspiraci si můžete vzít například indickou kuchyni. Nejvíce si však užívejte sezónních potravin. Není nic snazšího než koření přidat k již hotovému pokrmu. Posypte si salát nejen oříšky, ale přidejte i trochu chilli nebo zázvoru. Přidejte skořici, chilli, nebo kousek zázvoru do vašeho zeleného smoothie či šťávy. Kombinace k ostatním surovinám jsou téměř nevyčerpatelné. Ráno si k vodě s citronem přidejte trochu kajenského pepře, abyste zahřáli organismus v dopoledních hodinách.

Koření a bylinky

Anýz, bazalka, hořčice, hřebíček, kardamom, kari, kmín, kopr, koriandr, křen, nové koření, paprika, pažitka, rozmarýn, řeřicha, wasabi, ženšen a dále:

  • Černý pepř: termogenní vlastnosti díky obsahu piperinu, antibakteriální.
  • Chilli papričky: obsah kapsaicinu je zodpovědný za zahřátí organismu.
  • Kajenský pepř: bohatý na vitamin C, pomáhá zmírnit nachlazení, kašel a přetížení. Je možné ho spolu s hřebíčkem nasypat do ponožek a bot, abychom je měli v teple, ale doporučuji nejprve vyzkoušet, zda nemáte příliš citlivou pokožku.
  • Kurkuma: mírné, teplé koření.
  • Skořice: antiseptická, vynikající zažívací tonikum, ohřívá rozprouděním krevního oběhu – pokud je vám tedy stále zima je to ideální varianta – prokrvuje totiž končetiny, některé druhy jsou velice pikantní.
  • Zázvor: antioxidant, zlepšuje krevní oběh.
Podle studií čajová lžička skořice pomůže vyrovnat hladinu cukru v krvi a dokonce pomoct při hubnutí.

Zelenina

Dýně, fenykl, mrkev, paprika, pastinák, pórek, ředkev a klíčky ředkve, tmavě zelená zelenina a dále:

  • Cibule: protiplísňové, antibakteriální vlastnosti chránící před chřipkou.
  • Česnek: zlepšuje krevní oběh, zvyšuje tělesnou teplotu, pomáhá odstranit nachlazení, zvyšuje odolnost proti infekci.
  • Pálivá paprika: pálivá jídla jsou stimulanty zvyšující krevní oběh.

Ovoce

  • Avokádo, brusinka, datle, rakytník, sušené ovoce.

Semena

  • Dýně, konopí, len, oves.

Ořechy

  • Vlašské ořechy, kokos, mandle, piniové oříšky: mají vysoký obsah zdravých tuků, pomáhají tělu regulovat svou teplotu, což je důvod, proč lidé s nedostatkem příjmu tuků uvádějí pocity chladu.

Naklíčené luštěniny a obiloviny

Nízký glykemický index a plno sacharidů umožní dlouhodobé trávení a tím pádem pocit tepla.

Dehydratované potraviny

Vyšší kalorická hodnota v sušených potravinách má za následek tělo oteplovat, a proto s sebou noste sušené ovoce a dejte si, když potřebujete doplnit energii. Je to jedna z věcí, kterou s sebou nosí i zimní táborníci nebo zimní sportovci.

Ořechy dodávají pokrmům křupavou strukturu a navíc přidají další zdraví prospěšné látky.

Co dělat, když je vám stále zima?

Když je vám zima tak se začnete třást, i to je jisté ohřívání. Třes je totiž nedobrovolné svalové napínání, který vytváří teplo a nabízí efekt oteplování. Tato intenzivní svalová kontrakce generuje velké množství tepla, cca 400 kalorií za hodinu, tzn. může vyvolat až desetinásobné zvýšení tepelné produkce.

Nenechte však své tělo se stále klepat, važte si ho, je to dokonalý výtvor. A proto pomozte svému tělu, ať už si vyberete jakoukoli z variant, hlavně ať je příjemně vám i jemu. V průběhu času na RAW stravě se vaše termoregulace zlepší sama.

Autor článku: Iva Balounová

TIP: Vyzkoušejte banánové smoothie, mrkvovou bábovku s ořechy nebo recepty hokaido (dýně). Přečtěte si také, jak správně uvařit zázvorový čaj, co se děje při nedostatku vitamínu B12 a jak mít jistotu, že jíte vše potřebné.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang