Jak vyčistit telefon iPhone, Android a vyčištění reproduktoru
Každý telefon potřebuje pravidelně čistit. Obzvlášť pokud člověk nepoužívá obal. Jak vyčistit telefon? A jak vyčistit konektor telefonu?
Říká se, že na telefonu se nachází více bakterií než na záchodovém prkénku, a proto by každý měl zařízení, které se během dne několikrát dotkne pokožky, pravidelně dezinfikovat. Naštěstí k řádnému vyčištění telefonu není potřeba více než několik minut a standardní čisticí prostředky, které má v domácnosti každý.
Apple, Samsung i Google mají svá vlastní doporučení pro vyčištění telefonu, avšak všechna jsou v podstatě stejná. Tento článek přináší jednoduchého průvodce, díky kterému bude každý telefon zářivě čistý. Jak vyčistit mobil?
Co znamená vyčistit telefon?
Když se řekne vyčistit telefon, může to znamenat dvě věci. První způsob vyčištění telefonu se týká povrchového znečištění telefonu.
Pokaždé, když se totiž člověk dotkne telefonu, přenáší se bakterie na a z rukou, obličeje a každého povrchu, kterého se telefon dotkl. Většinu bakterií na povrchu telefonu člověk zničí jednoduchým otřením dezinfekční utěrkou na bázi alkoholu.
Účelem povrchového vyčištění telefonu je, dostat z telefonu různé bakterie a viry, které na něm zůstávají.
Do první kategorie spadá i čištění reproduktoru nebo mikrofonu v mobilu. Zkrátka a dobře jde o to, aby člověk dostal z mobilu veškerou špínu.
Druhý způsob vyčištění telefonu se týká vyčištění úložiště v mobilu. Tedy „vnitřní“ čištění. Jak vyčistit telefon, ať už zvenku nebo zevnitř, lze zjistit dále v článku.
Vyčištění telefonu – co je třeba?
Vyčistit telefon zvenku není nic složitého a je k tomu potřeba jen pár věcí, které má člověk běžně doma. Jde o:
- měkký hadřík, který nepouští vlákna
- teplou mýdlovou vodu – stačí pár kapek mýdla na nádobí
- dezinfekční ubrousky na bázi alkoholu
- dřevěné párátko
Nejbezpečnější je používat k vyčištění telefonu dezinfekční ubrousky, které obsahují 70 % izopropylalkoholu.
Jak vyčistit telefon
Šmouhám od otisků prstů lze těžko zabránit, protože pokožka je stále mastná. To znamená, že pokaždé, když člověk vezme telefon do ruky, určitě se na něm objeví otisky prstů.
V ideálním případě by měl člověk telefon čistit alespoň jednou denně. Většina bakterií na povrchu telefonu se zničí jednoduchým otřením dezinfekčním ubrouskem na bázi alkoholu. Jak vyčistit telefon?
Nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem čištění telefonu je použití hadříku z mikrovlákna. Doporučuje se navlhčit hadřík v mýdlové vodě, a poté obrazovku otřít. Tuto metodu lze použít i na zadní stranu a boky telefonu.
Následně je dobré použít dezinfekční ubrousek na bázi alkoholu, aby se zlikvidovaly všechny viry. Mnoho novějších telefonů má ochrannou vrstvu a alkohol ji může časem rychleji opotřebovat.
To způsobí, že telefon bude náchylnější k poškrábání. Proto není dobré používat příliš silné dezinfekční prostředky. Nakonec je potřeba nechat telefon aspoň 15 minut vyschnout. Jednoduché kroky, jak vyčistit mobil, že?
Čistič telefonu
Nejlepším čističem telefonu jsou dezinfekční ubrousky, které obsahují 70 % izopropylalkoholu. Důležité nepoužívat čisticí prostředky se 100% obsahem alkoholu, protože mohou poškodit ochranné vrstvy telefonu.
Čistič telefonu se také nesmí nanášet přímo na telefon. Vždy se musí nastříkat na nějaký hadřík. V žádném případě se nedoporučuje používat papírové ubrousky. Ty mohou zanechat na obrazovce škrábance. A navíc papír může zežmolkovatět, a tím se nečistoty v telefonu ještě zhorší.
Všechny obchody, které prodávají elektroniku, nabízejí i čističe telefonu pro bezpečné odstraňování usazených nečistot a mastnoty.
Jak vyčistit iPhone, čištění telefonu Android
Z hlediska vyčištění telefonu je jedno, jestli má člověk iOS, nebo Android, tedy iPhone, Samsung nebo třeba Huawei. Techniky čištění telefonu jsou vždy dost podobné.
Každý výrobce má svá konkrétní doporučení, jak vyčistit iPhone nebo jak na čištění telefonu Android. Tato doporučení lze snadno dohledat na webech společností nebo v příbalových letácích. Obecně platí následující zásady.
Přestože telefony jako je nový iPhone 13 a telefony Galaxy S vydrží ponoření do vody až na 30 minut, je mnohem lepší použít k čištění telefonu vlhký nebo mokrý hadřík. A poté telefon osušit suchým měkkým hadříkem.
Co se týká používání dezinfekčních prostředků s alkoholem, pak Apple i Samsung uvádí, že je možné pomocí utěrky se 70 % izopropylalkoholu, 75 % etylalkoholu nebo dezinfekčních ubrousků jemně otřít vnější povrchy telefonu.
Nesmí se používat přípravky obsahující bělidlo nebo peroxid vodíku. iPhone ani žádný jiný telefon se nesmí ponořovat do žádných čisticích prostředků.
Apple ani Samsung nedoporučují stříkat čisticí prostředek přímo na telefon. A dále výslovně uvádějí, aby člověk nepoužíval stlačený vzduch.
TIP: Víte, jak spárovat iPhone s Androidem?
Jak vyčistit obal na mobil
Vyčištění telefonu nemá smysl, pokud ho člověk znovu vloží do špinavého ochranného pouzdra. Ať už je vyrobeno ze silikonu, tvrdého plastu nebo kůže, většina obalů na mobily má texturované okraje, které zajišťují lepší přilnavost telefonu. Při pohledu na tyto hrany člověk zjistí, jak jsou špinavé. Je proto důležité vědět, jak vyčistit obal na mobil.
Po vyjmutí telefonu ze silikonového pouzdra se pouzdro musí zcela ponořit a umýt v roztoku teplé vody a trochy jaru na nádobí. Pomocí měkkého hadříku se jemně vydrhnnou strukturované okraje. Obal se následně opláchne a nechá zcela vyschnout.
Pouzdra z tvrdého plastu se můžou otřít roztokem destilované vody a alkoholu na hadříku, který nepouští vlákna. Pomocí vatového tamponu namočeného v roztoku vody a lihu se očistí malá tlačítka a místa s otvory pro čočky. Kožená pouzdra je třeba vyčistit mýdlem či jiným přípravkem určeným speciálně pro kůži. A jak správně vybrat pouzdro na mobil? Nejlepší je knížkové a flipové pouzdro na mobil.
Jak vyčistit úložiště v mobilu
Stejně jako je důležité udržovat mobil čistý zvenku, tak je nutné se o něj starat i zevnitř. Každý telefon se časem zpomalí a zaplní nepotřebnými soubory. Proto by měl každý uživatel telefon pořádně a důkladně vyčistit.
Největší vliv na výkon systému může mít vyčištění mobilních aplikací. Za pouhých pět minut používání se v oblíbených aplikacích nashromáždí stovky zbytečností. Aplikace však mají tendenci zapomínat na vyčištění dočasných souborů, když už nejsou potřeba. Data tak jen zbytečně zabírají místo.
Je několik kroků, jak vyčistit úložiště v mobilu. Ani čištění telefonu zevnitř není nic složitého. Jedná se o následující kroky:
- vymazání mezipaměti
- vymazání nepoužívaných aplikací
- vymazání všeho nepotřebného
Čím více aplikací se do telefonu nainstaluje, tím pomalejší a „zasekanější“ bude. Proto dobré používat cloudová úložiště a na ně si ukládat všechny fotky, videa a dokumenty. Zároveň je to jedna z možností, jak vyčistit telefon, a nepřijít o důležité soubory.
Také je dobré si čas od času projít nainstalované aplikace a ty, které už člověk nepoužívá, vymazat. Když už nic jiného, usnadní to hledání aplikací, na kterých uživateli záleží.
Pravidelně by se také měla promazávat složka „Stažené soubory„. Ta může obsahovat mnoho souborů, fotografií a dokumentů, které se někdy se stahují automaticky. Tato složka zbytečně spotřebovává mnoho úložného prostoru.
Dobrým pomocníkem, jak vyčistit úložiště v mobilu, jsou bezplatné aplikace, které vyčistí soubory mezipaměti, zbytečné složky a nepoužívané aplikace.
Jak vyčistit telefon od virů
Názor, že viry dokážou napadat jen počítače, a nikoli chytré telefony, je už dávno minulostí. Viry v telefonu existují ve spoustě variant, z nichž každá útočí na uživatele jinak. Jak vyčistit telefon od virů?
Nejlepší je si stáhnout antivirovou aplikaci, a to jedině z důvěryhodných webových stránek. Ve většině případů si člověk vystačí s bezplatnou aplikací od seriózního antivirového vývojáře.
Po instalaci aplikace stačí kliknout na tlačítko „Otestovat“ a uživatel se dozví, jak na tom je. Po dokončení testu může rovnou z aplikace vyřešit případná nalezená rizika.
Pokud ani tento postup nepomůže, zbývá poslední možnost. Obnovení výchozího stavu zařízení (tovární nastavení). Jen je třeba pamatovat na to, že tímto krokem se z telefonu smažou všechny aplikace a příslušná data.
Jak vyčistit reproduktor u telefonu, jak vyčistit reproduktor iPhone
V reproduktorech telefonu se často usazuje prach a nejrůznější nečistoty. Když je člověk nechá dostatečně dlouho nevyčištěné, zvuk praskat nebo šumět. Existuje několik jednoduchých kutilských technik, jak vyčistit reproduktor u telefonu.
K vyčištění reproduktoru telefonu je třeba:
- zubní kartáček s jemnými štětinami
- vatová tyčinka
- speciální plastelína k čištění klávesnic
Při čištění reproduktoru u telefonu se nesmí používat žádné ostré předměty, kterými by člověk „dloubal“ nečistoty. Neměly by se používat ostré konce párátek, pinzety nebo kancelářské sponky. Rovněž se nesmí používat alkohol ani žádná jiní tekutina.
Otvor reproduktoru lze nejprve vyčistit jemným fouknutím. Pokud to nepomůže, pak opatrně otvor vytřít vatovou tyčinkou a zubním kartáčkem s měkkými štětinami. Také lze použít speciální izolepu nebo plastelínu na čištění počítačů.
Ať už někoho zajímá, jak vyčistit reproduktor iPhone nebo reproduktor jiného mobilu, tento postup lte použít pro jakýkoliv telefon.
Jak vyčistit konektor telefonu
Telefon je při nošení v kapse, v kabelce nebo batohu zanášen prachem. Z povrchu telefonu ho člověk aspoň čas od času stírá, ovšem v konektorech se hromadí a s každým připojením sluchátek nebo nabíječky se prachové částice pěchují do spodní části konektoru.
Levné iPhony a starší produkty Apple mají často konektor Lightning, který se může časem ucpávat prachem a nečistotami. To může způsobit problémy s připojením k nabíječce nebo k jiným zařízením. Co s tím?
Naštěstí způsob, jak vyčistit konektor telefonu, je stejně snadný jako jak vyčistit reproduktor u telefonu. Nejbezpečnější je použít nějaký nevodivý materiál, třeba dřevěné párátko. Nedoporučují se kovové předměty.
Špínu je potřeba vyškrábat, proto musí člověk dávat pozor, aby neponičil kontakty uprostřed konektoru. Zároveň by se však člověk neměl bát zatlačit, aby dostal z konektoru i ten nejusazenější prach, který se schovává až na dně. Na závěr stačí jemně profouknout.
Jak vyčistit mikrofon v mobilu
Postup, jak vyčistit mikrofon v mobilu, je naprosto stejný jako jak vyčistit reproduktor. Kromě vatových tyčinek lze k šetrnému vyčištění mikrofonu použít zubní kartáček s jemnými štětinami. Výborně funguje také lepicí páska nebo speciální plastelína určená k čištění klávesnic.
Pokud je mobil čistý a funguje, jak má, proč nezkusit simku zdarma? Důležité je také vědět, jak zjistit telefonní číslo sim karty.
Jak vyčistit notebook, aby se nesekal
Počítač funguje stejně jako mobil. Čím víc toho v něm člověk má, tím je pomalejší. Pokud notebooku přestává stačit dech při naprosto běžných činnostech, je potřeba ho optimalizovat. Jak vyčistit notebook, aby se nesekal?
Zásadním krokem jsou aktualizace. Ideálně by mělo být nastavené automatické stahování a instalace aktualizací, aby měl člověk jistotu, že všechny důležité záplaty budete mít včas.
Operační systém a i prohlížeče internetu jsou plné dočasných souborů, které po nějaké době zcela zbytečně zabírají místo na disku. Proto je nutné pravidelné čištění disku a mazání dočasných souborů.
Skvělým pomocníkem při čištění notebooku či stolního počítače jsou různé čistící programy a aplikace (např. CCleaner). Umí zrychlit počítač a udržovat jeho stav na přijatelné úrovni.
Mnohdy pomůže až navýšení paměti RAM a také použití SSD pevného disku. Zapomínat by se nemělo ani na fyzické čištění klávesnice a celkově počítače a jeho komponentů.