Jak na ruční praní a ruční pračku
Když automatické pračky přišly do domácností, ruční praní se dostalo do pozadí a téměř vymizelo. Stále však existují situace, v nich jsou informace o ručním praním cennější než jindy. Například když se pračka rozbije a nebo když je potřeba přeprat prádlo na chatě či v hotelu. Navíc se člověku nevyplatí, aby pouštěl celou pračku, potřebuje-li vyprat jen jedno či dvě trička. Jaké existují ruční pračky?
Ale jak na ruční praní? Existují nějaké speciální techniky a postupy? Záleží na tkanině, barvě nebo teplotě? Je lepší, aby člověk využil malou pračku, nebo aby pral v lavoru? To všechno jsou otázky, které je dobré, aby si člověk zodpověděl, než se vrhne do úklidu špinavého prádla a ručního praní.
Velmi důležitá je i údržba pračky. Hodit se tedy může i článek o tom, jak vyčistit pračku či jak na čištění odpadu.
Ruční praní – jak správně prát
Nejprve je dobré, aby člověk zkontroloval pokyny na štítku, kde se nachází informace o prádle. Na některých z nich je možné najít symbol ručního praní (ruka ve vaně s vodou). V tom případě se tyto kousky ani jinak, než v ruce prát nesmějí, aby nedošlo k jejich poškození. Dále tam člověk nalezne informace o tom, jaká teplota je pro praní maximální a ta by se ani při ručním praním neměla překročit.
Do teplé vody je pak dobré, aby člověk přilil mýdlo nebo saponát. Je možné i vsypat klasický prášek. Nejlépe ten, který je pro ruční praní vhodný a je to na něm přímo napsané. Až se prací prostředek ve vodě dokonale rozpustí, teprve potom je možné, aby člověk přidal špinavé prádlo.
Opačný postup povede k tomu, že se přes prádlo v umyvadle nebo pračce saponát nedostane všude. Je také důležité zkontrolovat, že i po vsáknutí vody do oděvu zůstává prádlo celé ponořené pod hladinou.
Prádlo je pak vhodné, aby jej člověk jemně promáchal v ruce. Rozhodně není potřeba, aby prudce drhnulo a kroutilo se, akorát by se tak poškodila a roztáhla látka. Je-li prádlo hodně špinavé, nechá se chvíli odmočit. Ke kroku máchání se přistupuje až tehdy, když je prádlo čisté. Do té doby se promáchává ve vodě se saponátem.
Ruční praní může být také skvělou alternativou, jak vyčistit boty, aniž by se poničily v pračce. Málokterý prodejce doporučuje právě praní v pračce.
Máchání a ždímání
Smyslem máchání je, aby se prádlo zbavilo přebytečného saponátu. Toho lze dosáhnout tak, že se oděv přesune do čisté vody, tam se vymáchá a vyždímá. Celý proces se opakuje tak dlouho, dokud voda po vyždímání nezůstane čistá, bez stop mýdla či saponátu.
Nakonec je dobré prádlo pořádně vyždímat, aby rychle uschlo. Je ale třeba dbát na to, aby se při ždímání jemná látka neponičila. Zvýšit účinnost ždímáním je možné tak, že člověk zabalí prádlo do savého ručníku. Po rozbalení už stačí jen usušit.
Ruční pračka
A jak správně prát v ruční pračce? Od ručního praní se to tolik neliší. Nejprve je nutné prostudovat cedulky na oblečení, nalít do pračky vodu s příslušnou teplotou a nejlépe až pak v ní rozpustit prací prostředek.
Poté je třeba přidat špinavé prádlo, zavřít buben a začít točit. U ručních praček buben roztáčí člověk, a to, ať už pomocí pedálu, nebo kliky. Po pár minutách člověk prádlo zkontroluje a podívá se, zda už je čisté. U těchto manuálních praček je pak nutné prádlo vymáchat od saponátu a vyždímat stejně, jako když se pere v lavoru nebo vaně. Ruční pračky většinou neumějí máchat ani ždímat.
Ručních praček existuje hned několik druhů. Mohou být na kliku, na pedál nebo se prodávají i prací vaky, které jsou vhodné především pro ty, kteří rádi cestují.
Ruční pračka na kliku
První a také nejpříjemnější mechanismus je pračka, která se ovládá speciální rukojetí, tzv. klikou, odtud je název ruční pračka na kliku. Funguje to podobně jako ruční mlýnek. Rukojeť se otáčí a stejně tak i buben pračky. Takové pračky bývají nejčastěji vyrobené z plastu a jejich velikost se pohybuje okolo 50 cm. Váha prázdné pračky pak nebývá větší než 3 kg.
Cena ručních praček na kliku se často pohybuje okolo 2 až 3 tisíc korun českých. Jejich velkou výhodou je, že jdou snadno skladovat a přesouvat. Některé jsou navíc opatřeny stabilizačními nožičkami, aby při praní zůstávaly na stejném místě. Jedním z příkladů ručních praček s klikou je Bo-Camp s odstředivkou.
Malé rozměry jsou výhodné právě pro využití jako studentských, kempingových nebo cestovních praček.
Ruční pračka s pedálem
U těchto praček by více než označení ruční odpovídal název nožní pračka. Buben totiž roztáčí nášlapný pedál. I proto se jim někdy přezdívá jako pračky šlapací. Součástí pračky pak často bývá i hadice pro vypouštění vody. V současné době je možné pořídit i pračky s krásným designem, například od kanadských designerů YiREGO.
Jedná se i o chytrou, ekonomickou a ekologickou variantu, která navíc výrazně ušetří i čas.
Cestovní pračka – prací vak
Cestovní pračka, jak napovídá její název, se hodí na dovolené, kde pračka chybí. Výhodou cestovní pračky jsou prací vaky, neboť jsou lehké a lze je složit do velmi malých rozměrů. Uvnitř mají vlnitý povrch, který připomíná valchu. Díky tomu je praní v nich velmi efektivní. Po přidání teplé vody a saponátu se prádlo ve vaku převaluje a tím dochází k vymývání nečistot.
Převalování by mělo trvat nejméně půl minuty. A doporučuje se opakovat celý proces alespoň třikrát. Poté se vak otevře, voda se vylije a prádlo se vymáchá v čisté vodě, aby se zbavilo přebytečného saponátu. Pak stačí už jen vyždímat a usušit.
Po celém procesu praní člověk otočí pračku na ruby a nechá uschnout. Teploty by také neměly přesahovat 50 °C.
Do pracích vaků se nehodí jemné prádlo, které by se mohlo prudkým převalováním poškodit.
Malá pračka elektronická
Ruční pračky využívají jako zdroj energie pro svůj výkon lidskou sílu. Hodí se tedy především při kempování, cestování nebo jako záložní řešení. V některých situacích však není problémem nedostatek elektřiny, ale spíš místa. Ideální řešení nabízí malá automatická pračka, tzv. mini pračka.
Její hlavní výhodou je rychlost. Cykly jsou krátké a tak celé praní v této malé pračce trvá přibližně 20 minut. Proto se hodí ideálně na chatu, dovolenou nebo do karavanů. Svoje místo si také najdou v malých studentských internátech či garsonce. Využít ji také lze v domácnosti, kde jsou alergici, kteří potřebují prát odděleně.
Dalším významným plusem je jejich nízká cena, která začíná už od dvou tisíc korun. Kromě toho má také výrazně nižší spotřebu vody a elektřiny. Ale co třeba takový koberec? Ten člověk nedá ani do automatické pračky, na to do té ruční. Čištění koberce tak nadále zůstává ruční záležitostí.
Jak správně prát pomocí elektronické mini pračky
Obsluha je jednoduchá. Podobná jako u ručních praček. Po té, co člověk vytřídí prádlo, naleje do pračky ze shora vodu o požadované teplotě. Dříve než se přidá špinavé prádlo, doporučuje se ve vodě rozpustit prací prášek, aby jeho distribuce byla rovnoměrná. Poté už stačí jen zapnout program, který řídí samotný prací cyklus. Speciální vrtule se začne točit a vytvářet tak intenzivní vířivý pohyb.
Některé mini pračky nabízí více programů, podle typu prádla. Většinou rozlišují mezi jemným a normálním. Nastavení pak ovlivňuje také rychlost otáček či množství vody. Dalším důležitým nastavením je časovač. Délka praní se také odvíjí podle míry znečištění prádla.
Až je prádlo čisté, stačí vodu vypustit pomocí vypouštěcí hadice. Prádlo je pak potřeba vymáchat v čisté vodě a na závěr postupně vyždímat. Z toho důvodu mohou mít některé mini pračky dvě komory, kdy jedna slouží k praní a druhá k odstředění.
Komora na praní pojme většinou 3-5 kilogramů prádla, kapacita komory pro odstřeďování je ale výrazně nižší, kolem 1 kilogramu. Praní dek nebo větších bund se tedy v mini pračce nedoporučuje. Do pračky se také nehodí těžké kožené oděvy.
Důležité je, aby člověk dbal na údržbu pračky. Před praním člověk zbaví pračku veškeré vody, případně komoru vysuší hadrem. Na čištění se nedoporučuje používat benzín ani líh. Pračku člověk musí skladovat na suchém místě a mimo přímou blízkost zdrojů tepla.
Závěrečné shrnutí ruční praní a ruční pračky
Malé ruční pračky mají samozřejmě řadu výhod a nevýhod, které je dobré si na závěr shrnout. Mezi přednosti patří jejich dobrá skladnost, malá velikost a nezávislost na připojení k elektřině. Významným plusem jsou i minimálně náklady na provoz a často jednoduché a bezproblémové užívání. A rozhodně tyto ruční pračky přináší velkou úsporu peněz, vody a hlavně času.
Mezi nedostatky patří malá náplň, nižší účinnost a také nutnost manuálního zapojení, což někdy člověka vyčerpává. Navíc pak musí člověk ještě prádlo vymáchat a vyždímat, což u automatické předem plněné pračky nehrozí. Ruční pračky jsou ideálním doplňkem na občasné použití v případě poruchy automatické pračky nebo jako pračka cestovní. Rozhodně ale dlouhodobě automatickou pračku nenahradí.