3 mezinárodní recepty, které stojí za vyzkoušení
Mezinárodní kuchyně nemusí být jen srbské rizoto a recept na francouzské brambory. Stačí trochu bádat na internetu a člověk ihned objeví spoustu jídel i ze snadno dostupných surovin. Které stojí za vyzkoušení? A co se nejvíce hodí k americkým bramborám?
Mnoho lidí se od mezinárodních pokrmů nechává dopředu odradit z jednoho prostého důvodu. Postupy vidí jako složité a přísady jako špatně dostupné. Například taková italská kuchyně je přitom na přípravu rychlejší a jednodušší než ta česká. Výhoda těchto receptů spočívá také v tom, že jsou velmi oblíbeným pokrmem dětí, a tak se mají na co těšit po prvním školním dni.
Suroviny ze všech koutů světa se dnes již dají sehnat v každém větším supermarketu. Případným řešením jsou i specializované prodejny, které se nacházejí v každém větším městě. Například v těch asijských se prodávají ingredience na vše od jarních závitků až po pad thai.
Často zapomínáme na to, že podstatná součást toho, co si pravidelně vaříme k obědu, má svůj původ v zahraničí. A to i ty nejběžnější věci jako špagety, lasagne, kung-pao, halušky a gnocchi. Následující článek proto přináší 3 tipy na trochu jiné zahraniční recepty, které se vyplatí znát. A pokud si z nich nevyberete, zkuste si připravit třeba skvělou mexickou tortillu s kuřecím masem.
Lyonské brambory
Kdo by od maminky nebo babičky neznal klasické francouzské brambory recept. Zapečené s uzeným, cibulí, smetanou a vajíčkem. I ty lyonské pocházejí z Francie, konkrétně z Lyonu ve Francii, jak naznačuje samotný název. Jsou však ještě o něco lepší!
Když už je řeč o francouzských pochoutkách, nemělo by se zapomínat ani na slavný pokrm Ratatouille, který si oblíbili zejména obyvatelé jižního pobřeží Francie, např. ve městě Menton.
Ingredience na lyonské brambory:
- 1 kg brambor
- 2 lžíce olivového oleje
- 4 cibule nakrájené na tenké plátky
- 2 lžíce nasekaného česneku
- ½ šálku másla
- sůl podle chuti
- mletý bílý pepř, podle chuti
- 1 lžíce jemně mleté čerstvé petrželky
Příprava lyonských brambor:
Předehřejte troubu na 200 °C. Oloupejte brambory a nakrájejte je na plátky o šířce 0,5 cm. Nakrájené brambory vložte do hrnce a zalijte vodou. Přiveďte je k varu. Nechte je 2 minuty vařit, poté je slijte a dejte stranou.
Na středně velkém plamenu rozpalte velkou pánev, kterou lze použít i do trouby. Vlijte olivový olej a přidejte cibuli. Smažte ji, dokud lehce nezkaramelizuje, 8 až 10 minut. Vmíchejte česnek a smažte, dokud cibule nezhnědne a česnek nezměkne. Směs přendejte do mísy.
Položte pánev zpět na sporák na mírný oheň. Rozpusťte máslo a pokryjte dno pánve 1/3 brambor. Osolte a opepřete. Brambory pokryjte 1/2 cibulové směsi. Přikryjte 1/2 zbývajících brambor a dochuťte solí a pepřem. Potřete zbytkem cibulové směsi. Přikryjte zbývajícími bramborami a dochuťte další solí a pepřem.
Pečte v předehřáté troubě 10 až 12 minut nebo dokud brambory nezměknou a na povrchu nezhnědnou. Vyjměte nádobu z trouby a servírujte. Těsně před podáváním pokrm posypte nasekanou petrželkou.
Italské houbové risotto
Krémové risotto je jedním z nejtradičnějších a zároveň nejoblíbenějších italských pokrmů. Postupně se rozšířilo do celého světa, kde vznikly jeho další variace jako třeba dobře známé srbské rizoto z mletého masa.
Pravé italské risotto však s tímto pokrmem školních jídelen nemá nic moc společného. Jeho základem je arborio rýže, která se nejprve krátce smaží a následně vaří chvíli ve víně a poté ve vývaru. Výsledkem jsou zrnka, která jsou krémová na povrchu a pevná uvnitř a chutná výtečně i samotná.
Dále už si každý může přidat cokoliv, co má rád. Většinou nechybí zelenina, například červená cibule a rajčata. Lze použít i maso, sýr nebo třeba oblíbenou šunku. Na čem si Italové obzvlášť pochutnávají, je houbové risotto s shiitake, liškami či ústřicemi.
Ingredience na italské houbové risotto:
- 2 lžíce másla
- 2 šálky aromatických hub (například shiitake, lišek nebo ústřic), očištěných, ořezaných a nakrájených na 1/2 až 1 cm velké kousky
- 2/3 šálku brandy, vermutu nebo suchého bílého vína
- 5 až 6 šálků kuřecího vývaru (pro vegetariánskou variantu použijte zeleninový vývar)
- 1/3 šálku šalotky
- 1 3/4 šálku rýže na risotto
- 1/3 šálku čerstvě nastrouhaného parmezánu
- sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
- 2 lžíce čerstvé petrželky nebo pažitky
Příprava italského houbového risotta:
V hrnci přiveďte k varu vývar. V jiném širokém hrnci na středním plamenu rozpusťte máslo. Přidejte houby a šalotku a smažte je asi 5 minut. Pokud používáte lišky, smažte je nejprve minutu nebo dvě nasucho a před přidáním másla je nechte vařit ve vlastní šťávě.
Přidejte rýži a promíchejte. Přilijte brandy, přiveďte k varu a zredukujte tekutinu na polovinu, asi 3 až 4 minuty. Přidávejte po 1/2 šálku vývaru a míchejte téměř neustále, aby se rýže nepřichytila k okrajům pánve. Mícháním se z rýže uvolní škrob a vznikne krémová omáčka, která je pro risotto typická.
Před přidáním každého dalšího 1/2 šálku vývaru počkejte, až se v předchozím kroku přilitý vývar téměř vstřebá. Tento proces potrvá asi 25 minut. Rýže by měla být mazlavá a uvařená na skus. Vmíchejte parmazán a podle chuti osolte a opepřete. Ozdobte nasekanou čerstvou petrželkou nebo pažitkou.
Pravý americký hamburger
Hamburgery v Česku v posledních letech zažívají obrovský boom. Do jídelních lístků je zařazují bistra i restaurace, na festivalech se na ně stojí fronty a food truck, který alespoň jeden burger nemá v nabídce, jako by nebyl.
A není to pokrm se starou houskou, podezřele vypadajícím masem a oschlou okurkou, jaký jsme kupovali u pouličního stánku ještě pár let zpět. Existují už i veganské verze s masovou náhražkou nebo se sýrem halloumi. Ten pravý burger, ke kterému nesmí chybět hranolky nebo americké brambory, je však jen jeden.
Ingredience na pravý americký hamburger:
- 0,5 kg mletého hovězího masa
- 2 lžíce jemně nakrájené cibule
- 2 lžíce chilli omáčky
- 2 lžičky worcestrové omáčky
- 2 lžičky hořčice
- 4 plátky amerického sýra nebo sýra čedar rozkrojené na trojúhelníčky
- 2 plátky švýcarského sýra rozkrojené na trojúhelníčky
- 4 hamburgerové housky, rozdělené a opečené
- volitelně: listy hlávkového salátu, plátky rajčat, plátky cibule, proužky osmažené slaniny, kečup a hořčice
Příprava pravého amerického hamburgeru:
Smíchejte prvních 5 ingrediencí a lehce, ale důkladně promíchejte. Vytvarujte 4 masové placičky. Přikryté hamburgery grilujte na olejem potřeném roštu na středním ohni, dokud teploměr neukáže 160° a šťáva nebude čirá. Mělo by to být asi 6 minut z každé strany.
Na poslední minutu grilování položte na každou placičku 2 trojúhelníčky amerického sýra a 1 trojúhelníček švýcarského sýra. Podávejte na houskách. Podle preferencí doplňte salátem, rajčetem, cibulí, slaninou, kečupem a hořčicí.