Vepřová panenka – 3 recepty a pár tipů, jak ji připravit co nejlépe
Panenka patří mezi nejkřehčí, nejoceňovanější a také nejdražší druhy vepřového masa. Proto se hodí vědět, jak ji připravit co nejlépe. Co je dobré o vepřové panence vědět a jak ji upéct či ugrilovat, aby zůstala jemná a úžasně šťavnatá?
Vepřovou panenku lze připravit na spoustu způsobů. Nejčastěji se peče v troubě, nicméně je možné ji také grilovat. Skvěle chutná například v kombinaci se slaninou nebo prosciuttem, houbami či sušenými švestkami. Oblíbená je také panenka plněná různými druhy náplní, například mandlemi nebo špenátem. Vepřové maso je také součástí receptu na katův šleh, použít ho můžete i na okurkovou omáčku s vepřovým masem.
Jak na vepřovou panenku, po které se jen zapráší? Mezi nejčastější způsoby úpravy patří:
Vepřová panenka patří mezi dražší druhy masa, proto by byla velká škoda její přípravu pokazit. Čeho se při grilování nebo pečení panenky vyvarovat, a co je naopak dobré udělat?
- vepřová panenka by se neměla tepelně upravovat příliš dlouho, aby nebylo vysušené
- při přípravě panenky se vyplatí použít teploměr na maso, který zajistí, že bude akorát tak propečená
- během pečení je vhodné panenku podlívat vývarem, aby byla co nejšťavnatější
- panenku je možné polít trochou jablečného octa, bude křehčí a získá intenzivnější chuť
- na přípravu omáčky k panence a na podlévání lze použít zeleninový i masový vývar
Nyní je načase představit si tři osvědčené recepty na vepřovou panenku – panenku ve slanině pečenou v troubě, grilovanou marinovanou panenku s česnekem a panenku plněnou sušenými rajčaty a listovým špenátem.
TIP: Místo panenky si zkuste připravit lahodnou vepřovou pečeni.
1. Vepřová panenka ve slanině pečená v troubě
Vepřovou panenkou připravenou podle tohoto receptu lze oslnit jak na party či rodinné sešlosti, tak na mnohem slavnostnějších událostech. Recept není složitý, jen je třeba počítat s tím, že příprava masa je v tomto případě časově náročnější. Za chvilku čekání však panenka ve slanině v troubě bezesporu stojí.
Ingredience:
- 1 kg vepřové panenky
- 12 plátků slaniny
- 2 lžíce třtinového cukru
- 4 lžíce javorového sirupu
- hrst čerstvé petrželky
- 2 lžíce BBQ omáčky
- 2 ks badyánu
- 1 celá skořice
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 1 šalotka
- kůra z 1 pomeranče
- 1 pálivá paprička
- 4 lžíce másla
- 4 stroužky česneku
- 2 snítky čerstvého rozmarýnu
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl
- čerstvě mletý pepř
Postup přípravy:
Petrželku, šalotku a hořčici dáme do robotu a rozmixujeme nahrubo. Poté přidáme olivový olej a pokračujeme v mixování, až získáme hladkou pastu. Dochutíme solí a pepřem.
Vepřovou panenku osolíme a potřeme připravenou pastou. Plátky slaniny položíme na pečicí papír šikmo ve dvou řadách nad sebou, aby vznikl čtverec. Panenku položíme doprostřed a pomocí papíru ji zabalíme do slaniny. Pořádně ji přitlačíme, aby slanina držela. Dáme do ledničky na alespoň jednu hodinu, ideálně na celou noc.
V menším hrnci přivedeme k varu javorový sirup, cukr, BBQ omáčku, badyán, skořici, pomerančovou kůru a chilli papričku. Hotovou směs necháme vychladnout na pokojovou teplotu, popřípadě ji uložíme do lednice a využijeme druhý den.
Troubu předehřejeme na 220 °C. Máslo, česnek a rozmarýn dáme do nádoby, ve které poté budeme péct panenku, a na plotně necháme máslo rozpustit (cca 2 minuty). Poté do nádoby vložíme panenku ve slanině a pečeme v troubě 20 až 40 minut.
Maso potřeme připravenou glazurou z javorového sirupu, BBQ omáčky a dalších ingrediencí a pečeme ještě 10 až 15 minut na 60 °C. Před krájením necháme panenku odpočinout a před servírováním ji přelijeme šťávou z pekáčku.
2. Grilovaná marinovaná panenka s česnekem
Grilovaná, předem marinovaná panenka je další pokrm, který by si neměl nechat ujít žádný milovník vepřového masa. Ideální doba marinování je v tomto případě 24 hodin, nicméně když je to o něco méně, nic se neděje.
Ingredience:
- 1 kg vepřové panenky
- 2 lžíce medu
- 4 lžíce sójové omáčky
- 4 lžíce ústřicové omáčky
- 2 lžíce třtinového cukru
- 1 lžíce strouhaného čerstvého zázvoru
- 2 lžíce kečupu
- 4 stroužky česneku
- 2 lžíce sekané čerstvé petrželky
- špetka chilli
- špetka skořice
Postup přípravy:
V misce smícháme med, sójovou omáčku, ústřicovou omáčku, cukr, zázvor, kečup, prolisovaný česnek, petrželku, chilli a skořici. Do této marinády naložíme maso a dáme ho v uzavíratelné nádobě na 24 hodin do lednice.
Gril předehřejeme na střední teplotu a rošt lehce potřeme olejem. Položíme na něj marinovanou panenku a grilujeme za občasného otáčení cca 20 až 30 minut. Zbytek marinády vyhodíme.
3. Vepřová panenka plněná špenátem a sušenými rajčaty
Šťavnatá vepřová panenka plněná špenátem, sušenými rajčaty a parmazánem se skvěle hodí k běžnému i slavnostnějšímu obědu. Jak na ni?
Ingredience:
- 1 kg vepřové panenky
- velká hrst sušených rajčat
- 1 menší cibule
- 4 lžíce olivového oleje
- 1 lžička rozmarýnu
- 150 g čerstvého listového špenátu
- 4 stroužky česneku
- 50 g strouhaného parmezánu
- 100 ml suchého bílého vína
- 150 ml vývaru
- 2 lžíce citronové šťávy
- 1 lžíce másla
- čerstvě mletý pepř
- sůl
Postup přípravy:
Troubu předehřejeme na 200 °C. Sušená rajčata dáme do misky, zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut máčet. Cibuli nakrájíme nadrobno. Sušená rajčata osušíme a rovněž je nakrájíme na drobné kousky.
V hrnci nebo dostatečně hluboké pánvi necháme rozehřát olivový olej, přidáme cibuli a restujeme. Přidáme rozmarýn, sůl a černý pepř. Pokračujeme v restování ještě asi 5 minut.
Přidáme špenát a necháme ho zvadnout. Poté přidáme prolisovaný česnek a sušená rajčata a necháme vše společně restovat asi 1 minutu. Vypneme zdroj tepla a vmícháme strouhaný parmezán. V tomto okamžiku je náplň do panenky hotová, stačí ji nechat trochu zchladnout.
Z masa odstraníme kůži. Poté panenku podélně nařízneme tak, aby na jedné straně stále držela vcelku. Rozevřeme ji jako knihu, přikryjeme fólií a zlehka naklepeme. Nakonec na ni rozprostřeme náplň, zarolujeme ji a zajistíme párátky. Srolovanou plněnou panenku zlehka posypeme solí a pepřem.
Panenku přemístíme do pekáčku, který jsme vytřeli trochou oleje. Dáme do trouby a pečeme asi 15 minut spojem dolů. Poté maso otočíme a pečeme ještě zhruba 10 minut. Hotovou panenku přendáme na prkénko, přikryjeme a necháme 10 minut odpočívat.
V mezičase si připravíme omáčku. Do pánve dáme výpek a připečené kousky, které se vytvořily v pekáčku. Přilijeme bílé víno a necháme ho zredukovat na cca polovinu objemu. Poté vmícháme vývar a citronovou šťávu. Přivedeme k varu a vaříme asi 5 minut do mírného zhoustnutí. Nakonec vmícháme máslo a dochutíme solí a pepřem.
Před podáváním plněnou vepřovou panenku nakrájíme na kolečka, která na talíři polijeme omáčkou. Podáváme například se šťouchanými brambory nebo restovanou zeleninou.