Škodí Coca-Cola?
O Coca-Cole kolují různé zvěsti: třeba že se musí přepravovat ve speciálních kontejnerech, protože je to v podstatě žíravina, nebo že se s ní skvěle čistí záchody. Jak je to s ní? Škodí cola, kterou pili už američtí vojáci za druhé světové války?
Složení:
- Voda
- Cukr
- Oxid uhličitý
- Barvivo karamel E150
- Kyselina fosforečná
- Aroma
- Kofein
Co se skrývá v Coca-Cole?
Coca-Cola obsahuje značné množství cukru. Ve 250 ml tohoto nápoje je 27 g cukru. Dobře, je lepší cukr, než umělá sladidla, která jsou doslova zabijákem a jež se používají v některých jiných nápojích (například dětských pitíčkách). Problém však je, že Coca-Cola obsahuje kyselinu fosforečnou.
E338 – kyselina fosforečná. Toto éčko se bohužel používá v řadě potravin a nealkoholických nápojů. Fosfor je sice prvek, který naše tělo potřebuje, ale jen v omezené míře. Vyšší koncentrace kyseliny fosforečné v těle vede k odvápňování, což může podpořit vznik osteoporózy.
Pozor! Kyselina fosforečná se také používá například k leptání kovů (proto je Cola převážena ve speciálních kontejnerech) nebo zubů. A jak říká doktorka Kateřina Cajthamlová z pořadu Jste to, co jíte, metabolity kyseliny fosforečné nevylučuje tělo jen močí, ale i pokožkou, proto se za těmi, co nadměrně pijí nápoje s tímto éčkem, může vznášet nepříjemný odér.
E150 – karamel. Jde o hnědé barvivo, které vzniká zahříváním cukrů. Není prokázán negativní vliv na lidský organismus.
Hodnocení:
Asi není nutné říkat, že Coca-colu bychom si měli dopřávat opravdu jednou za čas! Třeba jednou za rok na Vánoce, když nás na ni tak láká ten usměvavý Santa a osvětlený kamion.