Půjčka na mateřské nebo rodičovské dovolené – jak sjednat?
Státní příspěvky pro ženy na mateřské jsou bohužel tak nízké, že se mnohé z nich uchylují k půjčkám. Jak se půjčka na mateřské sjednává? A kdo nabízí tu nejvýhodnější?
Kočárek, plínky, nábytek do pokojíčku. Výdaje s příchodem miminka rostou nebývalým tempem. A vypořádat se s nimi je o to těžší, že žena v této době ztrácí svou pravidelnou mzdu a musí se spolehnout pouze na pomoc okolí a na příspěvky od státu. Jenže ani to někdy nestačí. Pro takové případy je tu půjčka na mateřské.
Pokud ještě na mateřské nejste a chcete vědět jaká bude orientačně výše peněžité pomoci v mateřství, podívejte se na mateřská dovolená výpočet. Další článek se zabývá tím, jak zažádat o rodičovský příspěvek a co dělat, když rodičovský příspěvek skončí.
Jaké podmínky je potřeba splňovat pro bankovní úvěr?
Podmínky, které musí zájemkyně o půjčku na mateřské splňovat, aby jí bylo vyhověno, jsou u jednotlivých bank různé. Krátkodobé a dlouhodobé půjčky na mateřské nabízí například Equa Bank, Česká spořitelna, Air bank, UniCredit Bank, ČSOB a Komerční banka.
Zpravidla banky požadují:
- plnoletost
- české občanství
- předložení dvou dokladů totožnosti
- pravidelný příjem
- potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od ČSSZ
- bezproblémovou úvěrovou historii
Získat od banky půjčku na mateřské nebo jinou expres půjčku bez doložení příjmu není nic jednoduchého. Požadují od klientek pravidelný příjem, tzn. že ji zpravidla neposkytnou nikomu, komu doložitelně neputují finance i z jiného zdroje než jen ze státního příspěvku. Dále je nezbytné nemít zápis v registru dlužníků.
Může se stát, že se člověk ocitne v registru dlužníků neprávem – například vlivem nezaplacené faktury mobilnímu operátorovi ve výši několika set korun. V takovém případě se hodí dokument „žádost o vymazání z registru dlužníků vzor„. Stačí ho vyplnit, počkat, až se nedorozumění vyřeší, a poté si půjčku bez problému sjednat.
Nebankovní společnosti jsou benevolentnější
Z důvodu přísných podmínek bank klientky častěji oslovují nebankovní společnosti. Ty mnohdy požadují splnění pouze základních parametrů:
- plnoletost
- české občanství
- předložení dvou dokladů totožnosti
Další podmínky se u jednotlivých nebankovních poskytovatelů liší. Některým stačí výše uvedené, jiní nahlížejí do registru dlužníků. V každém případě je však pravděpodobnost schválení vyšší než u banky.
Půjčku na mateřské nebankovní společnosti inzerují pod různými názvy, jako je třeba půjčka pro nezaměstnané nebo expres půjčka bez doložení příjmu. Produkty podobného typu nabízejí tito oblíbení poskytovatelé:
Jejich porovnání a více informací lze najít na webu https://www.vpujcky.cz/.
Pozor na podvodníky
Ale každá mince má dvě strany. A to platí i o lákavých nebankovních úvěrech. Kromě řady výhod v sobě totiž ukrývají i mnoho záporů. Rizikovost klienta obvykle kompenzují vysokými úroky, RPSN a dalšími poplatky, které jim mají zajistit, že o své peníze v případě problémů se splácením nepřijdou.
Tím nejzásadnějším, na co si dát pozor, jsou podvodníci a lichváři, kterých ma trhu nebankovních úvěrů operuje mnoho. Poskytují úvěr ze svých vlastních financí a jejich jediným cílem je co nejvíce na klientovi vydělat. A snaží se ho dosáhnout pomocí nelegálních praktik.
Podle čeho poznat spolehlivého nebankovního poskytovatele?
- Sepíše přehlednou smlouvu,
- účtuje si poplatky za posouzení a sjednání,
- na internetu se o něm vyskytuje dostatek srozumitelných a snadno dohledatelných informací a také
- dostatek kladných nebo alespoň průměrných recenzí.
Nebankovního poskytovatele je důležité vybírat velice obezřetně a ideálně na základě pozitivních zkušeností předchozích klientů, např. podle www.vpujcky.cz. V opačném případě může úvěr stávající finanční problémy ještě výrazně zhoršit.