Smaltované vany
Dnešní člověk si život bez vany asi neumí představit. Obecně existují dva druhy materiálu, ze kterého se vany vyrábějí. Je to plast a ocel pokrytá smaltem.
Smaltování je povrchová úprava kovu. Jde o nanášení tenké vrstvičky sklovitého povlaku – směsi skla a barviva. Smaltované ocelové vany, čili vany vyrobené ze smaltu jsou ekologické, kromě toho vysoce odolné, pevné, hygienické a dlouhodobě barevně stálé.
Proces smaltování
Na smaltování se používají smaltové prášky nebo kaše, podobné sádře. Po namíchání se smalt nanese na kov a následně se suší. A nakonec se smalt musí vypálit. To se děje při teplotě kolem 800 °C.
Smaltování a smaltované vany se používaly již před tisíci let zejména na východě v Japonsku a Číně, a také v Egyptě a ostatních zemích kolem Egypta. Do Evropy se technika smaltování dostala kolem šestého století, avšak povrchová úprava kovů pomocí smaltu se začala využívat až kolem roku 1850. Dříve se smaltování využívalo na různé hrnky, hrnce a jiné kuchyňské nádobí. Teprve časem lidi napadlo, zkrášlit a zpříjemnit i povrch oceli, což je vedlo i ke smaltovaným vanám.
Cena smaltovaných van záleží na velikosti a příslušenství vany. Takže pokud vám stačí maličká, klasická bytová vana, její cena může stát na hranici 2 000 korun. Dokonce cena může i klesnout, pokud vám vana vyhovuje z takzvané druhé ruky. Pokud však hledáte kvalitní a skutečně velkou vanu s množstvím příslušenství, budete nuceni sáhnout do své kapsy podstatně hlouběji.
Mnoho lidí však i přes nižší kvalitu kupuje plastové vany, protože jsou ekonomicky výhodnější.
Relax ve vaně
Pohoda v krásné smaltované vaně je k nezaplacení. Ženy rády relaxují v horké vodě s přírodní maskou na vlasy, s maskou na pusu či v koupeli s kokosovým olejem.