Světový úklidový den. Zapojit se může každý
Snaha o zlepšení životního prostředí dokázala spojit na 180 zemí. Přidat se a zbavit tak naši zemi odpadků může každý.
V roce 2018 se velkého úklidu zúčastnilo 18 milionů lidí ve 157 zemích a teritoriích od Nového Zélandu až po Havaj.
O rok později už se zapojilo přes 20 milionů lidí ve 180 zemích a nasbíralo se přes 100 000 tun odpadků. V ten den se znovu sešli lidé, aby zbavili naši zemi odpadků a alespoň trochu vyčistili řeky, lesy, ulice a pláže.
Odpady jako velký problém
Ze zpráv Světové banky vyplývá, že do roku 2050 by mohlo množství vyprodukovaného odpadu stoupnout až o 70 % z dnešních 2 miliard tun odpadu minimálně na 3,4 miliardy tun. Tím se obrovsky zvýší produkce oxidu uhličitého, který se zásadně podílí na globálním oteplování.
Ne příliš dobré zacházení s odpady se podepisuje také na lidském zdraví, životním prostředí a přispívá ke klimatickým problémům.
Něco málo z historie
První myšlenka o velkém úklidu vznikla v Estonsku v roce 2008. Tehdy se zapojilo 50 000 lidí, aby uklidilo svou zemi za pět hodin. Jejich nadšení přeskočilo hranice a jako lavina se šířilo po světě. Mnoho dalších tak následovalo vzorec „jedna země, jeden den“.
O 11 let později už z malého nápadu bylo obrovské globální hnutí s miliony dobrovolníků.
Každý se může zúčastnit. V Estonsku to byla skupina maminek s malými dětmi, ve Skotsku psí asociace i se svými miláčky, chodí mladí, staří, bohatí, chudí.
Světový den úklidu pořádá globální organizace Let’s Do It World (LDIW) sdružující přes 150 zemí a toto je její největší akcí.
Organizátoři pracují ve dne v noci jako dobrovolníci. Každá země řeší problémy s odpadem různě a LDIW poskytuje rady, vedení a dovednosti každému, kdo má zájem. Jejich vizí je čistá a zdravá planeta bez odpadu.
Celosvětový úklidový den v Česku
V České republice připadá letos úklidový den na 19. září 2020. V loňském roce to byla sobota 21. září a proběhlo 395 úklidů.
Cílem celé akce je úklid nelegálních skládek a nepořádku. Účastnit se může úplně každý. Stačí kontaktovat některého člena organizačního týmu Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Poté stačí vyplnit registrační formulář a na interaktivní mapě úklidů si vybrat skupinku. V den akce se lidé sejdou na určitém místě a začnou společně uklízet. Zapojit se lze do těchto typů úklidů:
- úklid zájmové skupiny
obecní úklid
školní úklid
- firemní úklid
Každý typ se od sebe liší organizátorem akce, účastníky i nároky kladenými na pořadatele. Na druhou stranu vlastně není nutné se někde registrovat. Kdo chce trochu prospět přírodě, vezme pytel na odpadky a jde.
Digitální úklid
Mnohé možná překvapí, že i v digitálním světě existuje obrovské množství odpadu, které odebírá úložný prostor ze smartphonů, tabletů, notebooků, počítačů a serverů.
Když se všechen nepotřebný odpad odstraní, zvýší se paměť zařízení, prodlouží jejich životnost a ušetří obrovské množství CO2. Podle některých studií by internetová síť mohla za deset let tvořit až 20 % skleníkových plynů na světě.
Například každý spamový e-mail, i když jej člověk neotevře, uvolňuje do atmosféry asi 0,3 gramy CO2 a e-mail s přílohou asi 50 gramů.
Doručení miliardy nevyžádaných e-mailů potřebuje stejné množství energie, jaké spotřebují dva miliony amerických domácností denně a vytváří stejně skleníkových plynů jako 3 miliony aut.
Podle některých studií spotřebuje uložení 1 GB e-mailu během jednoho roku 32,1 kWh, což znamená asi 10 hodin pečení s běžnou domácí troubou.
Každoročně se odesílá cca 62 bilionů nevyžádaných e-mailů, které spotřebují 33 miliard jednotek elektřiny a vyprodukují 20 milionů tun CO2 ročně. 80 % této elektřiny je spotřebováno na čtení a mazání spamu.